Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Programlama
> Java

Java Object Oriented Programming temeline dayanan, çok işlevli, step by step işleyen dilin dökümanlarının paylaşım alanı.Java - Polimorphizm

Java

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 15-02-2018 16:54   #1
 • Grafik Tim Lideri
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
05/2014
Nereden
Reykjavik
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 1582
Teşekkür (Aldı): 6877


Java - PolimorphizmPolimorfizm (Çokbiçimlilik) Nedir?

Polimorfizm, nesneye yönelik programlamanın önemli kavramlarından biridir ve sözlük anlamı olarak "bir çok şekil" anlamına gelmektedir. Polimorfizm ile kalıtım konusu iç içedir.
Kalıtım konusunda iki taraf bulunmaktadır, ana sınıf ve bu sınıftan türeyen alt sınıf/sınıflar.

Alt sınıf, türetildiği ana sınıfa ait tüm özellikleri alır. Ana sınıf ne yapıyorsa türetilen alt sınıfta bu işlemlerin aynısını yapabilir ama türetilen alt sınıfların kendilerin ait bir çok yeni özelliği de olabilir.

Örnek verecek olur isek, Hayvan olarak bir ana sınıf oluşturalım. Bu sınıftan türeyen sınıflar Balık ve Kuş olsun. Balık ve Kuş birer hayvandır, hayvan sınıfının yaptığı her işi balık veya kuş sınıfı da yapabilir. Buna ek olarak ise türetilen bu iki sınıf kendisine has özelliklerde taşıyabilmektedir.


Kod:
public class Hayvan { 
}
public class Balik extends Hayvan{ 
}
public class Kus extends Hayvan {
}
Kod:
public static **** main(String args[]){
   Hayvan h1 = new Hayvan();
   Hayvan b1 = new Balik();
   Hayvan k1 = new Kus();
   Kus g1 = new Guvercin();
   Balik jb1 = new JaponBaligi();
Çokbiçimlilik Ne İşe Yarar?

Çokbiçimlilik uygulamaların genişletilebilirliğini sağlar. Derleme zamanında ne yapılacağının belli olması, o işin nasıl yapılacağının ise çalışma zamanında oluşturulan nesne ile birlikte belirlenmesi, geliştirilen sisteme yeni nasıllar eklenmesini kolaylaştırır.
Çokbiçimlilik sayesinde, bir ata sınıfın sunduğu yöntemleri geçersiz kılan alt sınıflar yardımı ile ata sınıfa göre kodlanmış tek bir kod kesimine farklı davranışlar yüklemek olanaklı olmaktadır.___________________________________________

"Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek." Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

Xavier Eckert Teşekkür etti.
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau