THT DUYURU

chat
Java Object Oriented Programming temeline dayanan, çok işlevli, step by step işleyen dilin dökümanlarının paylaşım alanı.

takipci
Seçenekler

Java - Polimorphizm

RAUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Efsane Grafiker
Üyelik tarihi:
06/2011
Nereden:
Reykjavik
Mesajlar:
6.684
Konular:
1169
Teşekkür (Etti):
1574
Teşekkür (Aldı):
6724
Ticaret:
(0) %
0
17911
15-02-2018 16:54
#1
Polimorfizm (Çokbiçimlilik) Nedir?

Polimorfizm, nesneye yönelik programlamanın önemli kavramlarından biridir ve sözlük anlamı olarak "bir çok şekil" anlamına gelmektedir. Polimorfizm ile kalıtım konusu iç içedir.
Kalıtım konusunda iki taraf bulunmaktadır, ana sınıf ve bu sınıftan türeyen alt sınıf/sınıflar.

Alt sınıf, türetildiği ana sınıfa ait tüm özellikleri alır. Ana sınıf ne yapıyorsa türetilen alt sınıfta bu işlemlerin aynısını yapabilir ama türetilen alt sınıfların kendilerin ait bir çok yeni özelliği de olabilir.

Örnek verecek olur isek, Hayvan olarak bir ana sınıf oluşturalım. Bu sınıftan türeyen sınıflar Balık ve Kuş olsun. Balık ve Kuş birer hayvandır, hayvan sınıfının yaptığı her işi balık veya kuş sınıfı da yapabilir. Buna ek olarak ise türetilen bu iki sınıf kendisine has özelliklerde taşıyabilmektedir.


Kod:
public class Hayvan { 
}
public class Balik extends Hayvan{ 
}
public class Kus extends Hayvan {
}
Kod:
public static **** main(String args[]){
     Hayvan h1 = new Hayvan();
     Hayvan b1 = new Balik();
     Hayvan k1 = new Kus();
     Kus g1 = new Guvercin();
     Balik jb1 = new JaponBaligi();
Çokbiçimlilik Ne İşe Yarar?

Çokbiçimlilik uygulamaların genişletilebilirliğini sağlar. Derleme zamanında ne yapılacağının belli olması, o işin nasıl yapılacağının ise çalışma zamanında oluşturulan nesne ile birlikte belirlenmesi, geliştirilen sisteme yeni nasıllar eklenmesini kolaylaştırır.
Çokbiçimlilik sayesinde, bir ata sınıfın sunduğu yöntemleri geçersiz kılan alt sınıflar yardımı ile ata sınıfa göre kodlanmış tek bir kod kesimine farklı davranışlar yüklemek olanaklı olmaktadır.
--------------------- "Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."


Xavier Eckert Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler