4. nesil AMD Ryzen işlemcilerin AM4 desteği kesinleşti !

The Coηq

Uzman üye
30 Tem 2019
1,781
0


4. nesil mobil Ryzen işlemcilerini tanıtan ve piyasaya süren AMD, bir yandan da masaüstü bilgisayarlar için Ryzen işlemcilerini hazırlamaya devam ediyor. Yıl sonunda piyasaya sürülecek 4. nesil Ryzen işlemcilerin çıkış tarihi Corona virüsüne bağlı olarak değişebilir. 7 nm+ üretim bandından geçecek olan işlemcilerin, AM4 soketiyle uyumlu olmayacağına dair söylentiler vardı. Son gelen haberlere göre, 4. nesil AMD Ryzen işlemcilerin AM4 desteği kesinleşti.

4. nesil Ryzen işlemciler büyük ihtimalle son AM4 destekli işlemciler olacak.


4. nesil AMD Ryzen işlemcilerin AM4 desteği ile geliyor


7 nm+ üretim bandında geçecek olan 4. nesil Ryzen işlemciler AM4 desteği ile birlikte gelecek. CEO Dr. Lisa Su konuyla alakalı ilk Ryzen işlemcileri tanıtırken soket sözü vermişti. Ancak son günlerde yeni işlemcilerin soket uyumsuzluğu ile ilgili söylentiler mevcuttu. Oyuncu bilgisayarları üreten XMG firmasının bir çalışanının verdiği bilgiye göre, yeni işlemciler AM4 soket desteğine sahip olacak. Eski anakartlar ise bununla alakalı bir mikro kod güncellemesi alacak.Uyumlu olacak anakartlar ise B450, B550, X470 ve X570 serisi olacak. Yeni işlemciler ile birlikte yeni bir X serisi anakartlar yerine B550 anakartlar tanıtılacak. Böylece toplamda dört farklı anakart serisi yeni işlemciler ile uyumlu olacak. AM4 soket desteğinin 5. nesil Ryzen işlemciler ile son bulması bekleniyor. AM4 soketinin görece eski bir soket olması nedeniyle, yeni soket ile birlikte 5. nesil Ryzen işlemcilerde büyük geliştirmeler olabilir.Yeni işlemciler ile birlikte IPC gücünde ortalama yüzde 17 artış olacağı da söylendi. IPC(Instruction per cycle) ise temel olarak tek döngüde işlemcinin yapabildiği işlem sayısıdır. İşlem kapasitesi arttıkça, teknik olarak işlemci gücü de artıyor diyebiliriz. Milan kod adıyla gelecek yeni işlemciler için AMD tarafından da bazı açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamalara göre yeni Zen 3 mimarili işlemciler, tamamen yeni bir mimariden beklenilen ile aynı doğrultuda performans kazancı sağlayacak.


Kaynak : https://tik.lat/IxHfB
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.