6 çekirdekli Gulftown'da da DDR3 1333 desteği olmayacak

Quinones

Yaşayan Forum Efsanesi
8 Eki 2008
13,570
1
Anlaşılan o ki, yeni nesil işlemcisi Gulftown'da hem nanometrik küçülüme hem de çekirdek arttırımına giden Intel, iş bellek desteğine gelince daha temkinli davranmaya niyetlendi. Intel cephesinden gelen haberlere göre, Gulftown da da aynı Nehalem neslinin öncülü Bloomfield de olduğu gibi resmi bellek desteği DDR3 1066 ile sınırlı tutulacak. 1,2 çeyrek içerisinde bizlerle buluşacak kırpılmış Nehalem platformu Lynnfield de DDR3 1333'e resmi destek sağlanırken Gulftown'dan neden bunun esirgendiğini anlamak güç.

Gerçi bildiğimiz gibi Intel tarafından DDR3 1333'e 'resmi' destek verilmemesi demek değil ki bu hıza ulaşmak imkansız. Hatta 1600 ve dahi 2000 üzeri hızlara ulaşmak bile eğer işlemci bakımından şansımız yaver giderse ve tabii canavar bir anakartımız varsa olasılık dahilinde. Yalnız işte, Intel'in resmi destek sunmaması, bizim bu girişimlerimiz esnasında istediğimiz değerlere ulaşamamız halinde ve tabii bu esnada da başımıza gelecek olası bozulmalar karşısında Intel'in ürünleri geri almak derdiyle boğuşmak istememesinden kaynaklanıyor.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.