Açılmayan PC'nizi onarın! (HERAKLES)

Héraklés

Özel Üye
27 Haz 2011
6,162
2
1 Açılmayan PC'nizin sorununu keşfedin!:
Bilgisayarınızın güç düğmesine bastınız, ancak açılmıyor. Böyle bir PC ile karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken şey sakin olmak. PC'ler bir çok bileşenden meydana gelen modüler bir yapıya sahip olduğundan, sorunun bunlardan birinde olması muhtemeldir. Bu parçayı bulup onarmak veya değiştirmek PC'nizi hayata geri döndürecektir, ancak tüm mesele bu parçanın hangisi olduğunu bulmaktan geçiyor.

Soruna sistematik olarak yaklaşmanızı öneriyoruz: Gözlemleyerek başlayın ve bileşenleri eleyerek devam edin. Merak etmeyin, bir PC'yi onarmak için mühendis olmanıza gerek yok. Yapacaklarınız, muhtemelen beklediğinizden çok daha kolay olacak.

Makalemizde ciddi donanım sorunlarının üstesinden nasıl gelebileceğinizi sizlere anlatmaya çalışacağız. PC'nizi tekrar çalışır hale getirmek için büyük bir teknik bilgiye ihtiyacınız yok.

2 PC güç sorunları:
PC'nizin açılmamasına neden olan bir çok sorun olabilir. Güç sorunları kulağa en kötüsü gibi gelebilir ancak bu tür sorunları anlamanın yolu kolaydır.

Bilgisayarınızı açtığınızda hiç bir ışık yanmıyor, fanlar dönmüyorsa ve açılış bip sesini duymuyorsanız güç PC'nize ulaşmıyor demektir. Bu yolu izleyin: Klavye, fare ve monitör dışındaki tüm çevre birimleri sökün ve bunların doğru olarak bağlandığından emin olun. Güç kablonuzun düzgün bir şekilde bağlandığından, prizde elektrik olduğundan ve PC'nizin güç anahtarının açık olduğundan emin olun.

Uzatma kablosu kullanıyorsanız, PC'nizi direkt olarak ana prize bağlamayı deneyin.

Evinizin ana sigorta kutusunu kontol edin ve sigortaların çalıştığından emin olun. Bazı PC'ler güç kaynağı ünitesinden önce, güç prizine yakın bir yerde bir sigortaya sahipler. Bunu da kontrol edin. Tüm zayıf noktaları gözden geçirdikten sonra PC'niz hala açılmıyorsa, bir sonraki adıma geçmelisiniz.3 Güç kaynağı:

Dahili kablolarda meydana gelen sorunlar, PC'nizin açılmama sorununa sıklıkla yol açabilmektedir. Isının neden olduğu genleşme veya sarsıntılar, bağlantıları birbirinden ayırabilir.

PC'nizin kasasını açın ve güç kablolarının, özellikle de anakarta bağlı olan kabloların sağlam olarak takılı olduğundan emin olun. Kasanızın ön yüzündeki güç düğmesini anakarta bağlayan kabloyu da inceleyin. Bu kablonun hangisi olduğundan emin değilseniz, anakartınızın kılavuzunu gözden geçirin.

Kartlarınızın ve bellek modüllerinizin doğru bir şekilde takıldığından da emin olun. Yerinden oynayan kartlar PC'nizin açılmasına engel olabilir.

Bunun ardından CPU'nuzu koruyan heatsink ve fanı gözden geçirin, doğru bir şekilde hizalandığından emin olun. Heatsink, CPU'nuzun üzerine sıkı bir şekilde oturmuş durumda olmalıdır. Doğru bir şekilde takılmamış heatsink, PC'nizin açılmasını engelleyebilir.


5 Bip sesleri ve yeni donanım

Bip seslerine dikkat edin

Makineniz açıldığında farklı bir davranış sergilediğini farkedebilisiniz. PC'niz açılabilir, ardından bir bip sesi çıkartıp hiç bir şey yapmaksızın kalabilir.

Anakartınız açıldığında kendini ve bağlı donanımları test eder. Eğer her şey yolundaysa kısa bir bip sesi gönderir ve sabit diskiniz dönmeye başlar, işletim sistemi devreye girer.

Eğer POST adı verilen bu testlerde sorun çıkarsa farklı uzunluklarda bip sesleri duyarsınız.

Yeni donanım

Beklenmedik bir bip sıralaması duyuyorsanız, bunun nedeni bir kaç farklı şey olabilir. PC'nize son zamanlarda yeni bir donanım eklediyseniz, sorunun bu olması muhtemeldir. PC'nizin gücünü kesin ve tüm kabloları ve kartları yeniden takın. Yeni bileşeni PC'nize takarken bağlantılardan biri sökülmüş olabilir.

Bunu denediyseniz, bu kez yeni donanımı sökmeyi deneyin. Bu bileşen vidyo kartı gibi PC'nizin çalışması için gerekli bir donanım ise, önceki çalışan bir donanımla değiştirin. Kasayı kapatın ve PC'yi çalıştırın.

Eğer PC'niz hala çalışmıyorsa, bileşenlerden biri zarar görmüş olabilir. BIOS üreticinizin ismini ve bip seslerinin uzunluklarını bir yere not edin. Örneğin vidyo sisteminde meydana gelen bir sorun Award BIOS'da bir uzun ve iki kısa bip olarak temsil ediliyor.

6 Grafik kartı sorunları

Vidyo kartlarının bozulması, modern sistemlerde sıklıkla rastlanan bir durum. Vidyo kartınız bozulduğunda tüm sisteminiz ölmüş gibi görünebilir.

Açılıştaki bip seslerini takip etmeniz bir sonuca varmanıza yardımcı olabilir, ancak sorunun vidyo kartınızda olup olmadığını anlamak için başka yollar da var. Bir çok durumda makineniz açılma sürecini tamamlayıp işletim sistemini yükleyecektir. PC'niz sizden bir kullanıcı adı ve parola girmenizi bekliyor olabilir.

Bu durumun üstesinden gelmek ise basit: Başka bir vidyo kartı takın. Bunun son model bir kart olmasına gerek yok, eski PC'nizden söktüğünüz bir vidyo kartını kullanabilirsiniz.

Sürücü sorunları, en sıkıcı bilgisayar sorunları arasında bulunuyor. Eğer doğru adımı doğru zamanda atmazsanız, bu sorunlar tekrar tekrar başınızı ağrıtabilirler. Bir çok sürücü sorununda PC'niz açılacaktır ve POST testini geçecektir. Sorun işletim sisteminiz yüklenmeye başladığında ortaya çıkabilir. İşletim sistemi eğer hiç yüklenmiyorsa, bu bozuk bir boot sektörüne işaret edebilir.


7 Diğer şüphelenmeniz gereken noktalar.

İşletim sisteminiz yüklenmeye başlıyorsa ancak kilitleniyor veya sürekli PC'yi baştan başlatıyorsa bunun nedeni bozuk sürücüler, bozuk DLL'ler, kayıt defteri sorunları veya aygıt çakışması olabilir.

Son zamanlarda yeni bir donanım eklemediyseniz ve tüm dahili kartlarınız ve kablolarınız düzgün bir şekilde takılıysa, yazılımsal bir sorundan şüphe edebilirsiniz. Bu durumda yapacağınız ilk şey, sürücünüzden önemli verileri kurtarmanızdır.

Sabit diskinizde bir sorun varsa ve sorun verilerinizi bozacak kadar büyük boyutlu ise tüm sabit diskiniz hasar görmüş olabilir. Sürücünüzü biçimlendirip Windows'u yeniden yükleseniz bile, küçük bir çizik ileride bir çok soruna yol açabilir.


SAYGILAR HERAKLES
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.