Adli bilişimlik dosya kurtarma sorunu

DARKF0REST

Üye
15 Eki 2019
135
0
Merhaba arkadaşlar. Bir arkadaşım ortalama 1 yıl öncede bir telefonda bazı resimler ve videolar yakalıyor.(ÖZEL OLAY OLDUĞU İÇİN DETAYA GİREMİYORUM.) deta recovery'de panik yapıp üstüne boş dosyalar yazıp resimleri ve videoları geri getirilemez hale getirmeye çalışmış. Telefonun içinde ki videolar,resimler ya da log kayıtlarına ihtiyaç var. İlk sorun video, resimler hala geri getirilebilir mi? ikinci sorum 1 yıl önce ki log kayıtlarına ulaşılabilir mi?(İndirilen uygulamalar ya da girilen sosyal medya hesaplarına ulaşılabilir mi, ulaşılabilirse nereden nasıl ulaşılabilir?). En can alıcı sorulardan biriside polis ya da bir emniyet mensubu bu bilgileri geri getirebilir mi?

DEKURLAS

Yeni üye
2 May 2021
49
47
Merhaba arkadaşlar. Bir arkadaşım ortalama 1 yıl öncede bir telefonda bazı resimler ve videolar yakalıyor.(ÖZEL OLAY OLDUĞU İÇİN DETAYA GİREMİYORUM.) deta recovery'de panik yapıp üstüne boş dosyalar yazıp resimleri ve videoları geri getirilemez hale getirmeye çalışmış. Telefonun içinde ki videolar,resimler ya da log kayıtlarına ihtiyaç var. İlk sorun video, resimler hala geri getirilebilir mi? ikinci sorum 1 yıl önce ki log kayıtlarına ulaşılabilir mi?(İndirilen uygulamalar ya da girilen sosyal medya hesaplarına ulaşılabilir mi, ulaşılabilirse nereden nasıl ulaşılabilir?). En can alıcı sorulardan biriside polis ya da bir emniyet mensubu bu bilgileri geri getirebilir mi?
Polisler ulaşabilir ama uğraşmaz. Siz ulaşamazsınız. Hayır videolar,resimler geri getirilemez

'The Wolf

Kıdemli Üye
22 Nis 2021
4,043
2,565
Tanrı dağı
Siber Polisler Ulaşabilir hemde Hemen Hemen Birçoğuna fakat bu resim,video vb. muhabbeti kullanıcının neler yaptığı ile alakalı ama Bence video,resim Vb. geri getirilemez diye düşünüyorum.

DARKF0REST

Üye
15 Eki 2019
135
0
Siber Polisler Ulaşabilir hemde Hemen Hemen Birçoğuna fakat bu resim,video vb. muhabbeti kullanıcının neler yaptığı ile alakalı ama Bence video,resim Vb. geri getirilemez diye düşünüyorum.
Türk hack Team'de anonim olduğumuz için durumunda anonim kalacağını düşünüyorum. Ortada eşi tarafından bir aldatılma durumu var gibi. Bunu da telefonu kendisi eşinden alıp kullanmaya başlamış ve ufak bir paranoya düşüp silinen resimleri arama geçmişini vs görmek istemiş ve yakalamış galiba. Hazmedememiş ve kendi kanıtlarının hepsini yok etmiş(Boş data yükleyip eski verilere ulaşılamaz hale getirmeye çalışmış cacheleri, logları filan temizlemiş vs format var mı bilmiyorum.). Şimdi de ayrılma sürecine vs binerse lazım gibi duruyor. 1 yıllık olay tabi bu.

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
641
173
Türk hack Team'de anonim olduğumuz için durumunda anonim kalacağını düşünüyorum. Ortada eşi tarafından bir aldatılma durumu var gibi. Bunu da telefonu kendisi eşinden alıp kullanmaya başlamış ve ufak bir paranoya düşüp silinen resimleri arama geçmişini vs görmek istemiş ve yakalamış galiba. Hazmedememiş ve kendi kanıtlarının hepsini yok etmiş(Boş data yükleyip eski verilere ulaşılamaz hale getirmeye çalışmış cacheleri, logları filan temizlemiş vs format var mı bilmiyorum.). Şimdi de ayrılma sürecine vs binerse lazım gibi duruyor. 1 yıllık olay tabi bu.
Olayı tam anlayamadım, eşinin kendisini aldattığını görüyorsa kendinin ne kanıtını silmiş?

DARKF0REST

Üye
15 Eki 2019
135
0
Olayı tam anlayamadım, eşinin kendisini aldattığını görüyorsa kendinin ne kanıtını silmiş?
Eşinin aldattığını yakalıyor telefonda ki silinen resimlerden sonra yediremeyip elindeki kanıtı silmiş. Sebebi de güveniyordum hazmedemedim vs zırvaladı. Şimdi de o kanıtlara ihtiyacı var gibi delil olarak sunmak için. Şu an ortada bir boşanma yok ama kopma sürecindeler gibi.

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
641
173
Eşinin aldattığını yakalıyor telefonda ki silinen resimlerden sonra yediremeyip elindeki kanıtı silmiş. Sebebi de güveniyordum hazmedemedim vs zırvaladı. Şimdi de o kanıtlara ihtiyacı var gibi delil olarak sunmak için.
Verilerin yok olması için üzerine veri yazıldıysa sizin kurtarmanız çok çok zor, belki mahkeme kararıyla adli bilişim uzmanları tarafından kurtarılabilir.

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
641
173
Boşanma olayı mahkemeye binerse incelenmeye alınır mı peki telefon ya da mahkemeye binmeden emniyet yardım eder mi?

Bu sayfada detaylı bir anlatım yapılmış, incelemenizi tavsiye ederim.

DARKF0REST

Üye
15 Eki 2019
135
0

Bu sayfada detaylı bir anlatım yapılmış, incelemenizi tavsiye ederim.
Teşekkürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.