Adsl Modem Incelemeleri

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
D-Link DSL-500G
Kutudan Ethernet ve telefon kabloları* güç adaptörü* kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. D-Link DI-804HV diğer harici modemlere göre fiziksel olarak biraz daha küçük ve görsel açıdan daha çarpıcı. Kutu içeriğinde hemen bir not kağıdı dikkatinizi çekiyor. Web tabanlı yönetim birimine erişim için kullanım kılavuzunda yazan 10.1.1.1 IP’si yerine 192.168.1.1 IP’sini kullanmanız gerektiği bildiriliyor. Genel olarak Web tabanlı yönetim birimi oldukça kullanışlı denilebilir. Web tabanlı yönetim biriminin sade olması önemli* yoksa kısa süre içerisinde menüler arasinda kaybolabiliyorsunuz. Kurulum sırasında bu model ile pek bir problem yaşamadık* kolayca 2-3 dakika içinde internet’e bağlanabildik. Genel kullanım için uygun bir model denilebilir. Satış fiyati 95 dolar olarak belirlenmiş.

AdAdsl USB
Işte size ilginç bir ürün. Testimize katılan modemler içerisinde en küçük boyuta sahip ADSL modem olması yanında bir diğer ilginç özelliği ise Türkiye’de tasarlanıp üretilmiş olması. Türkiye’de tasarlanmiş ama tabii ki çipset olarak Connexant’ın ADSL çipsetini kullanıyor. Kutudan USB ve telefon kablosu* kullanım kitapçığı ve kurulum cd’si çıkıyor. Ayrıca bir güç adaptörüne sahip değil* gerekli elektriksel gücü USB arabiriminden alabiliyor. Web tabanlı yönetim arabirimi tamamen Türkçe. Tabii ki tamamen Türkçe olması bir artı sayılabilir. Kurulum ve çalışır hale getirmek için 2-3 dakika yeterli. Performans olarak da bekleneni sunabiliyor. Ancak içinden çıkan kullanım kılavuzu daha geniş kapsamlı olabilirdi. Ayrıca sürücü cd’si de kopya bir cd olarak geliyor. Türk malı olması* özellikleri ve performans olarak diğer modellerden aşağı kalmaması çok güzel ancak 90 dolarlık fiyatı rakipleri ile karşılaştırıldığında biraz yüksek kalıyor.

AdAdsl Router Modem
AdAdsl Router da Türkiye’de dizayn edilmiş bir model. Bu modelde hem USB hem de Ethernet port’u bulunuyor. Kutudan USB ve Ethernet kabloları* telefon kablosu* splitter* güç adaptörü* kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Kutuya dahil edilen splitter aynı zamanda yüksek elektrik darbelerine karşı korumalı (Surge Protection). İsterseniz dört adet Ethernet port’u barındıran bir modelde opsiyonel olarak sunuluyor. Ancak tabii ki sadece bir USB ve Ethernet port’una sahip model ile de internet bağlantınızı paylaştırmanız mümkün. Web tabanlı yönetim birimi yine tamamen Türkçe ve diğer Connexant çipsetli modellerden farklı değil. Kurulum çok fazla vaktinizi almıyor. Birkaç dakika içerisinde internete bağlanabiliyorsunuz. Ancak 120 dolarlık fiyatı rakipleri ile karşılaştırıldığında biraz yüksek sayılabilir.

Zoom X5
Zoom ADSL modemleri Türkiye’de en çok satılan markalardan biri. Zoom X5 bu serinin en üst modeli. Paketden USB ve Ethernet kabloları* telefon kablosu* Splitter* güç adaptörü* kullanım kılavuzu (Türkçe) ve sürücü cd’si çıkıyor. Zoom X5 de 4 adet Ethernet port’una sahip bir switch. Kurulumu basit ve internet’e bağlanmanız diğer modellerdeki gibi birkaç dakikayıi geçmiyor. Web tabanlı yönetim arabirimi iyi dizayn edilmiş* herşey yerli yerinde ve kafa karıştırmıyor. 4 port’lu switch ve USB arabirimi sayesinde 5 bilgisayarı ekstra bir masrafa gerek kalmadan internet’e bağlayabilirsiniz. Kalitesi ve sunduklarına göre fiyatı da düşünüldüğünde mantıklı seçimlerden biri olarak gözüküyor. Zoom X5’in satış fiyatı 110 dolar.

Zoom X4
Zoom X4’ün kutusundan modem* güç adaptörü* kurulum cd’si ve kullanım kılavuzu (Türkçe)* Ethernet* USB ve telefon kablosu çıkıyor. Zoom X4 dahili olarak bir splitter’a sahip. Zoom X5’in küçük kardeşi olan Zoom X4’ün tek farkı dörtlü bir switch’e sahip olmaması. Web tabanlı yönetim birimi X5’den faklı değil. Yine aynı kullanım kolaylığı mevcut. Birkaç dakika içerisinde internet’e bağlanabiliyorsunuz. Eğer bir switch’e ihtiyacınız yoksa 95 dolarlık fiyatı ile Zoom X4 tercih edilebilecek bir ADSL modem. Ancak 10-15 dolar fazlasına Zoom X5 düşünmek de mantıklı olabilir.

Apache AE-DSL
Apache markasini ülkemizde standart dial-up modem pazarında tanınmış bir marka. Amerika çıkışlı bu modem üreticisinin ADSL modemlerini de Türkiye’de bulmak mümkün. Apache AE-DSL’in kutusundan USB ve Ethernet kabloları* telefon kablosu* Splitter* güç adaptörü* kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Apache AE-DSL kutusundan çıkardığımızda testi yaptığımız NEC altyapısına sahip santrale göre ayarlanmıştı. Bu yüzden ekstra bir ayar yapmamız gerekmedi. Sanırım bu modem incelemeye gelmeden önce ADSL bağlantısı için denenmiş. Web tabanlı yönetim arabirimi yine klasik olduğu üzere diğer modellerle oldukça benziyor. Kullanımı kolay ve fazla kafa karıştırıcı değiil. Splitter’i olmasi hem USB* hem de Ethernet arabirimi olması* artıları arasında sayılabilir. Ayrıca Apache AE-DSL masa üzerinde şık durabilecek bir dizayna da sahip. Satış fiyatı ise 99 dolar.

U.S.Robotics 9106
U.S.Robotics markasını standart dial-up modemlerin yaygınlaşmaya başladığı yıllardan sanırım tanımayan yoktur. Dial-up modemlerin popüler olmaya başladığı zamanlarda teknolojiye öncülük etmiş olan U.S.Robotics firması* daha sonra 3Com firması tarafından satın alınmıştı. ADSL modemler arasında U.S.Robotics’i görünce şaşırdım. Aslında U.S.Robotics 9106 tamamı ile şaşırtıcı bir ürün. Kutusundan sadece Ethernet ve telefon kablosu* güç adaptörü* kullanim kılavuzu ve iki tane anten çıkıyor. Diğer modemlere benzer bir yapıya sahip olan web tabanlı yönetim arabirimi test ettiğim modemler içerisinden en derli toplu ve gelişmiş arabirimlerden biriydi. Kolayca birkaç dakikada internet’e bağlanmayı başardım. U.S.Robotics 9106 aynı zamanda 4 port’lu bir switch olması yanıinda kablosuz bir gateway de sunuyor. Yani bir modemle hem dört makinaya Ethernet port’u üzerinden* hem de kablosuz iletişim kurabilen tüm makinalara internet’i dağıtmanız mümkün. Kablosuz ağ yapılandırması da çok basit ve kısa sürede kurulabiliyor. Kısaca U.S.Robotics testimize katılan modemler arasında en zengin özelliklere sahip modemdi. Bu zengin özelliklerin karşılığı ise 229 dolar. Ayrıca U.S.Robotics 9105 adında* sadece kablosuz ağ gateway’i olmayan* diğer tüm özellikler ortak olan bir model de mevcut.

Aztech DSL305EU
Aztech DSL305EU’da harici modellerden biri. Kutusundan 2 x Ethernet* telefon ve USB kablosu* güç adaptörü* kullanım kılavuzu ve sürücü cd’si çıkıyor. Modem yatay ve dik olarak konumlandırılabiliyor. ADSL modemlerde hakim olan siyah renk yerine Aztech DSL305EU gri renge sahip. Web tabanlı yönetim birimi gördüklerim içinde en basit kullanıma sahip olanlardan birisi. Sadece Encapsulation * VCI ve VPI ayarlarını yapıp kullanıcı adınizı ve şifrenizi yazıyorsunuz ve internettesiniz. Kurulum hızı bakımından testimize katılan modeller içerisinde Aztech DSL305EU için sampiyon diyebiliriz. Özellikle kolay yönetim birimi tecrübesiz kullanıcılar için bir artı olabilir. Ayrıca tecrübesiz kullanıcılar için tüm soketler ve kablolar renk kodlarına sahip. Gerekli uyarılar ve dikkat edilmesi gereken bilgiler bir sticker ile modem üzerine yapıştırılmış. Satış fiyatı 104 dolar.

Aztech DSL206U
Aztech DSL206U’nun kutusundan USB ve telefon kabloları* splitter* sürücü cd’si ve kullanım klavuzu çıkıyor. Yine diğer Aztech modeli olan DSL305EU gibi bu modelde de kurulum işlemi oldukça basit ve mantıklı yürüyor. Sürücüleri kurarken size gerekli ayarlar soruluyor ve sistem kurulduğunda masaüstünüzde internet’e bağlanmak için bir kısayol oluşturulmuş halde sizi bekliyor. Elektriksel güç ihtiyacını USB port’u üzerinden sağlayan bu model de düşük bütçeli ve tecrübesiz kullanıcılar için mantıklı seçimlerden biri. Ayrıca bir splitter’a sahip olması da telefon hattını kullanmaya devam etmek isteyenler için bir artı sayılabilir. Fiyatı da 69 dolar gibi oldukça makul bir seviyede.

Inca AMX-CA81R
Inca AMX-CA81R’nin kutusundan ethernet ve telefon kablosu* splitter* güç adaptörü ve Türkçe kullanım kılavuzu çıkıyor. Web tabanlı yönetim birimi diğer Connexant çipsetli modellerden faklı değil. Kurulum muadilleri ile ayni sürede kolayca halledilebiliyor. Aynı anda hem USB hem de ethernet port’larına sahip olduğu için ofis için internet’i dağıtmak için de kullanılabilir. Inca AMX-CA81R için 93 dolarlik bir satış fiyatı belirlenmiş. Son olarak Inca AMX-CA81R’yi mutlaka kutusundan çıkan ethernet kablosu ile kullanmalısınız.

Asus ADSL USB
Asus markasına sanırım diğer bilgisayar ekipmanlarından aşinasınız. Kutudan diğer modellerden farklı olarak mavi bir modem çıkıyor. Ayrıca sürücü cd’si telefon ve USB kablosu ile kullanım kılavuzu da paket içeriğine dahil. Asus’un bu modeli de harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor ve güç ihtiyacını USB arabirimi üzerinden sağlayabiliyor. Web tabanlı bir yönetim arabirimine sahip değil. Benzerlerindeki gibi sürücülerin kurulumu sırasında gerekli ayarları yapmanız isteniyor ve kurulum bittiğinde masaüstünüzde bağlantı için bir kısa yol oluşturulmuş oluyor.

ZyXEL Prestige 652H
ZyXEL Prestige 652H’da testimize katılan en zengin içerikli ADSL modemlerden biri. Kutudan modem dışında ethernet ve telefon kablosu* serial iletisim kablosu (com port)* PCMCIA kablosuz LAN kartı sürücü cd’si ve kullanım kılavuzu çıkıyor. ZyXEL Pretige 652H aynı zamanda 4’lü bir switch’e de sahip. Kablosuz ağ gateway için bulunan çözüm ise ilginç. Modemin sol yanında bir PCMCIA slot’u var ve kablosuz ağ kartı bu slot’a takılıyor. Web tabanlı yönetim arabirimi de teste katılan modeller içerisinde en derli toplu olanlardan biri. Kolayca birkaç dakika içinde tüm ayarlarınızı yapabiliyorsuz. Sonuç olarak bir modem ile hem 4’lü switch ile birden çok bilgisayara hem de PCMCIA yuvasına takılan kablosuz LAN kartı ile kablosuz iletişim kurabilen cihazlara internet’i dağıtmanız mümkün..
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.