ALGORİTMALAR Ders- #5 #Eagleweb

Eagleweb

Uzman üye
8 May 2021
1,403
614
Merhaba,
Geçen Dersimizde en son otomatik ömürlü nesneler'de kalmıştık. Buğün kaldığım yerden devam edeceğim, iyi okumalar...
Haydi Başlayalım ;


logo.png

Static/Shared Metotlar

 • Static metodlar new anahtar kelimesini ihtiyaç duymazlar. Yani Kullanılmadan önce örneğini almaya gerek yoktur. VB.Net için Shared anahtar kelimesi kullanılır. Static değişkenlerini değeri sabittir, sonradan değişmez.
 • Mesela Class içerisinde bulunan Static bir metot Class adı/Nokta/Metot Adı şeklinde çağrılır. VB.Net üzerinde shared class kullanılmaktadır, ancak metot shared olabilmektedir.
 • Bir metodu niçin private yaparız : Bazı işlmler sadece o sınıfı ( Class ) kullanan "NameSpace" içerisinde gerekebilir, bu durumda Class'ı genel kullanıma açmak Class elemanlarının, kullanıma ihtiyaç olmadığı halde listelenmesinden kaynaklanır.

hp2rn5z.jfif

Değer Döndürmeyen (VOID) Metotlar
İçerdikleri kod bloklarını çalıştırdıktan sonra geriye değer döndürmeyen metotlardır. Bu metotlar "void" anahtar kelimesini (VB.Net için "sub") içerirler. Void metotlarda "Return" anahtar kelimesi kullanılmaz. Değer döndürmeyen bir metotodun "out" anahtar kelimesi yardımıyla bir değişken değerini dışarı atması, değer döndüren metot olmasını gerektirmez.

C# İÇİN ;
Kullanımı :

<Erişim Belirteci> void <Metodun Adı> (Varsa Parametreler )
//Çalıştırmak istediğiniz kodlar


Parametresiz Metotlar
Mesela ; Saati gösteren ve değer döndürmeyen bir metot tanımlayalım :

C# konsol Projesi ;
Kod:
Using System ;
Namespace _8_1_MetotSaatKac
{
class program
}
static void Main(string [] args)
{
saatkac();
}n1harrw.jpeg


VB.Net İçin ;
Kod:
Module Module1
  Sub main()
    saatkac()
 End sub
 
End module


mi2bocj.jpg


Metotların Aşırı Yüklenmesi ( OverLoading )
Overloading : Metotların aşırı yüklenmesi demektir. Aynı isimden birden fazla metot tanımlayabilmemize olanak tanır. Çalışma sırasında hangi metodun çağrıldığının anlaşılması için, imzasına "( Signature ) " Bakılır. Bir metodun overload olabilmesi için ;
 • İsimleri aynı olmalı. Böylece bir metot adı ile farklı tipte ve/veya sayıda parametre gönderebileceğimiz birçok metodumuz olur.
 • Parametre sayıları farkı olmalı veya ( Mesela iki sayıyı toplayan bir metot, üç sayıyı da toplayan bir metot olarak kullanılmak istenebilir, overloading ile bu işleme izin verilir ).
 • Parametre tipleri farklı olmalıdır. Parametre sayısı aynı olsa bile, alabileceği veri tipi farklı olan metotlar ile overloading yapılabilir. Kullanıcı "int" tipindeki sayıları toplayabileceği gibi, "double" tipindeki sayıları da toplamak isterse, overloading yöntemi uygulanabilir.

C# Console Projesi

C#:
class program
{
  static int topla(int sayı1, int sayı2)
}
return sayı1 + sayı2;
{
  static int topla(int sayı1, int sayı2, int sayı3)
}
return sayı1 + sayı1 + sayı3;
{
  static double topla(double sayı1, double sayı2)
}
return sayı1 + sayı2;

{
  static double topla(double sayı1, double sayı2, double sayı3)
}

return sayı1 + sayı2 +sayı3;

{
  static void main (string[] args)
}

Console.Writeline ("1.Overload:" + topla(10,20));
Console.Writeline ("2.verload:" + topla(10,20,30));
Console.Writeline ("3.overload:" + topla(10.10, 20.20));
Console.Writeline ("4.overload:" + topla(10.10, 20.20, 30.30));
Console.Writeline ("----------");
Console.Writeline("3.Overload:" + topla(10, 20.20));
Console.Writeline("3.Overload:" + topla(10, 20.20, 30.30));
Console.Readkey();
     }

}
}Dersler :

7h458cd.gif
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.