amd İşlemciler

ZoRRoKiN

Administrator
7 Ağu 2005
2,144
330
WORLD
İşlemci

AMD Athlon64 4000+ ve FX-55: P4 EE'nin Tabutuna Çivi Çakıyor?

Athlon64 4000+ Piyasaya Çıktı

AMD'nin Soket 939 platformunu tanıtmasından dört ay sonra, AMD'nin en son işlemcileri elimize ulaştı. Intel'in 4 GHz planlarını daha sonra ertelediğini açıklamasından sadece bir hafta sonra, AMD, Intel'i daha hızlı ve daha gelişmiş mimariye sahip yeni ürünleriyle can evinden vurmayı planlıyor.
AMD'nin Athlon64 4000+ ve FX-55 işlemcilerinin çıkışıyla yakaladığı, en son işlemci performansı başarısı, hala 130 nm üretim teknolojisi kullanmasına rağmen bunu nasıl sıkıp suyunu çıkardığını gösteriyor. Bu arada Intel'in 90 nm teknolojisine Şubat ayında çoktan geçtiğini belirtelim.
2.6 GHz Athlon64 FX-55 ve Athlon64 4000+, AMD'nin 2.4 GHz FX-53'ün tanıtmasından sonra en son çıkan işlemciler. Fakat 4000+'nın deney sonuçları FX-53 ile neredeyse aynı. Bu sebeple Athlon64 4000+ ismini hak ediyor mu?
Açıklamalardan biri şu; AMD, Intel ile arasında geçen performans savaşında yeni kısa vadeli performans standartlarını getiriyor. Athlon64 3800+ işlemci ile yonga üreticisi, yeni QuantiSpeed terimiyle uzun süredir ilk defa Intel'in en hızlı işlemcisinden daha hızlı bir işlemci üretti. Şimdi ise 4000+ ile Intel için büyük sıkıntı yaratabilecek bir olaya imza atıyor

Ek olarak AMD, Newcastle çekirdeğinin küçültülmüşü ve 512 KB L2 önbelleğe sahip olanı olarak düşünebileceğimiz, 90 nm Winchester çekirdeğini de devreye sokuyor.
AMD bu geçişi, Intel'in 90 nm üretim teknolojisine geçerken çıkardığı patırtıdan çok daha az gürültü çıkartarak yapıyor. Firma ayrıca düşük hızlı aygıtlar için yüksek hacim (high volume) teknolojisini de kullanacak. AMD'nin 90 nm'ye sessiz geçişinin kötü tarafı ise, 130 nm ve 90 nm işlemcileri birbirinden ayırt edebilmek için veri kağıtlarını (data sheet) iyice incelemeniz gerekiyor çünkü işlemcinin paketlemesi ve yanında gelen belgeler farkı görmenize yardımcı olmuyor.
AMD'nin 90 nm Athlon 3500+ işlemcisi 67 W ısı yayarken, aynı hızdaki 130 nm işlemci en fazla 89 W ısı yayıyordu, bu bakımdan en fazla altı ay içerisinde 3 GHz çekirdek hızı sınırının aşılacağını düşünüyoruz. Bu arada 3 GHz yarışı, Intel'in AMD'yi daha yüksek hızlı işlemciler üretmeye ne kadar zorlayabileceğine de bağlı.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.