AMD'nin yeni nesil işlemcileri hakkında yeni bilgiler ve güncel gelişmeler

ZoRRoKiN

Özel Üye
7 Ağu 2005
2,149
376
WORLD
AMD ile Intel arasındaki işlemci piyasasına yönelik rekabetin 2007 yılı içerisinde oldukça hareketli geçeceğini daha önceki haberlerimizde belirtmiştik. Bunda özellikle AMD'nin yeni mimariye sahip işlemcilerini piyasaya sürecek olması, Intel'in ise şu an piyasasının en iyi işlemcileri olarak kabul gören Core 2 Duo işlemcilerinin daha gelişmiş modelleri ile birlikte 45nm üretim teknolojisine dönük işlemciler için ciddi girişimlerde bulunacak olması etkili olacak. Intel hakkında yeni teknolojilerine yönelik haberler şu veya bu şekilde basına ve internet ortamına yansısa bile AMD tarafında yeni mimariye sahip işlemcilere yönelik ciddi anlamda bir sessizlik hakim. AMD'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı K8L mimarisine sahip işlemcilere yönelik bazı yeni bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı.

amdlogo27122006wi5.gif


Başta anakart üreticileri olmak üzere firmaya yakın kaynaklardan AMD'nin yeni nesil işlemcileri ve çekirdek evrimine yönelik yeni haberler gelmekte. Gelen haberler arasında en dikkat çekici olanı firmanın yeni nesil mikroişlemci mimarisini kullanacak olan Star (Yıldız) serisi işlemcilerin sahip olacağı DDR2-1066MHz'lik bellek desteği. Bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var. Belleklere yönelik olarak AMD ve Intel iki farklı yol izlemekteler. AMD bellek kontrol ünitelerini (IGP) kaba tabirle işlemci içine gömülü halde sunarken, Intel ise bu işi tamamen yonga setine yani anakarta bırakmış durumda. İşlemci üzerine entegre bellek kontrolcülerinin genel bellek performansına katkısı ortada. Zira Core2 işlemcileri ile AMD'yi performans liderliğinden eden Intel, yeni nesil işlemcileri ile toplam performansta AMD'nin çözümlerine ciddi farklar atabilmiş olmasına rağmen, aynı performans farkı bellek performansına yönelik testlerde maalesef gerçekleşmiyor. Zira AMD'nin başta zamanlamalar olmak üzere entegre bellek kontrol üniteleri ile elde ettiği ciddi bir avantajı var.

AMD'nin yeni mimariye sahip olacak soket AM2+ uyumlu ve özellikle ciddi anlamda arttırılan kayar nokta hesaplama üniteleri ile dikkat çekmesi beklenen yeni işlemcilerinde DDR2-1066MHz dahili bellek kontrol ünitesi kullanacağı gelen haberler arasında. Aslında DDR2 bellekler için JEDEC'in (Joint Electron Device Engineering Council) resmi ön görüsü şu an için DDR2-800MHz'den yana. Fakat DDR2-1066MHz içinde çalışmalar yapılıyor. Bugün Nvidia'nın nForce 680i SLI yonga seti SLI-Ready bellekler ile DDR2-1200MHz'e kadar destek verebiliyor. Yine çeşitli üreticilerin daha yüksek hızlarda çalışan bellekleri de piyasa sürülmüş durumda. Fakat sektörde özellikle 1066MHz ve daha yüksek hızlar için DDR3 bellek tipine doğru yumuşak bir geçiş için beklentilerde yok değil. Zira 1066MHz ve daha yüksek hızlarda çalışam belleklere yönelik artan güç ihtiyacı buna paralel de ortaya çıkan ısınma sorunlarının önüne bu şekilde geçilmesi düşünülüyor. Gerçi AMD'nin yeni mimariyi esnek olarak tasarladığı ve DDR3'e de kolayca adapte olabileceği de gelen haberler arasında. Fakat AMD, resmi olarak DDR3'ün 2008 sonu 2009 başı gibi yaygınlaşacağını düşünüyor. AMD'nin bu öngörüsüne temkinli yaklaşanlarda yok değil. Zira firma DDR2 belleklere yönelikte benzer bir yaklaşım sergilemiş sonra oldukça geç olsa da DDR2 kullanımına geçmek zorunda kalmıştı. Hemen belirtelim Intel yeni önümüzdeki seni çıkaracağı yeni yonga seti ailesi Bearlake ile birlikte 2008 yılını takiben DDR3 bellek kullanımına geçmeyi hedeflemekte.

1147810980il6.jpg


AMD'nin yeni mimariye sahip işlemcileri hakkında gelen bir diğer haberde destekleyecekleri komut setlerine yönelik. Bilindiği gibi Intel yılda iki kere yaptığı geliştiriciler forumunun sonuncusunda 45nm üretim teknolojisine sahip yeni işlemcileri ve yeni komut setleri hakkında bazı bilgiler de vermişti. Firma gelecek planları arasında GNI (Gesher New Instruction) adı verilen komut setlerinin yeni nesil işlemciler ile birlikten yaygınlaşacağından, bunun ilk adımlarının da 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerinde görüleceğini ifade etmişti. SSE4 olarak adlandırılacak bu yenilik ile birlikte başta görüntü işleme olmak üzere özellikle 3D ve multimedya uygulamalarda ciddi bir ivmelenme kazanılması bekleniyor. İşte bu noktada AMD'nin adımıda dikkat çekici. Gelen haberlere göre Star serisi işlemcilerde firma SSE4A komut setlerini kullanacak. Intel'in Core mimarisine eklenen SSSE3 ile gelen 50 yeni komut setinini yanı sıra SSE4 ile 64 yeni optimize edilmiş komut setinin gelmesi bekleniyor. AMD'nin hedefi ise daha da geliştirilmiş SSE4A komut seti ile bir adım daha öne geçebilmek.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.