Android studio Firebase gradle build hatası çözümü (( kotlin))

MrSqL

Yeni üye
6 Nis 2021
7
0
Kısa bir süre önce Android studio da kotlin dilinde yazılım öğrenmeye başladım bu süreçlerde az olan yabancı dil bilgimin çok azizliğine uğradım ama bu bana engel olmadı bir çok hata ile karşılaştım çoğu kaynakların ingilizce olması gerçekten yabancı dili az olan ve yeni başlamış bir yazılım adayı için zorlu bir süreç oluyor belki şuan anlatacağım çözüm Android studioya aşina olan birisine basit bir işlem veya kolay bir hata gibi gelebilir ama tecrübesiz birisinin bu hatayı araştırması ve yeterli kaynak bulamaması sonucunda motivasyon düşüklüğü ve o an heves ettiği yazılımdan soğuyacağınıda biliyorum . Konumuza geçelim
Android Studionuza Firebase ekleyeceksiniz Siteye girdiniz kayıt oldunuz siteniz size vermiş olduğu güncel adımları takip ettiniz ve grade buidinizi senkronize ederken bir hata ile karşılaştınız Hatamız​

Re-download dependencies and sync project (requires network)
The state of a Gradle build process (daemon) may be corrupt. Stopping all Gradle daemons may solve this problem.

Stop Gradle build processes (requires restart)
Your project may be using a third-party plugin which is not compatible with the other plugins in the project or the version of Gradle requested by the project.

In the case of corrupt Gradle processes, you can also try closing the IDE and then killing all Java processes.

Gradle sync failed: org.codehaus.groovy.ast.expr.TupleExpression cannot be cast to org.codehaus.groovy.ast.expr.ArgumentListExpression​

org.codehaus.groovy.ast.expr.TupleExpression cannot be cast to org.codehaus.groovy.ast.expr.ArgumentListExpression
Gradle's dependency cache may be corrupt (this sometimes occurs after a network connection timeout.)
Re-download dependencies and sync project (requires network)
The state of a Gradle build process (daemon) may be corrupt. Stopping all Gradle daemons may solve this problem.
Stop Gradle build processes (requires restart)
Your project may be using a third-party plugin which is not compatible with the other plugins in the project or the version of Gradle requested by the project.
In the case of corrupt Gradle processes, you can also try closing the IDE and then killing all Java processes.
Consult IDE log for more details (Help | Show Log) (2 s 300 ms)​
[/COLOR]

Evet Bu hata ile karşılaştıysanız muhtemel çözümünüz resimlerle anlatılmıştır (( NOT : Hatayı Tamamen yazmamın sebebi bulunmasını kolaylıştırmak için ))​

Firebase Adımlarının tam ve düzgün olduğundan emin oluyoruz

Sync Now Yani Şimdi Senkronize et diyoruz

Ve "A a " Şaşırıyoruz Her Şey düzgün ama hata alıyoruzz Korkmaynn 4.cü satırda gözüken apply plugin: 'com.google.gms.google-services'Adlı komut satırını id 'com.google.gms.google-services' Olarak değiştiriyoruz Sonuç ?

Resimde de işaretledim ki açık açık görülsün​

Dediğim şekil değiştirirseniz ve seknonize ederseniz resimde gördüğünüz gibi başarılı bildirimini alacaksınız tekrar dediğim gibi bu konu bilenler için değil bilmeyenler için çünkü firebaseye yeni başlayan her yeni yazılımcı adayı bu hata ile karşılaşıcak

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.