Apple A14 Bionic

Jaime Lannister

Moderatör
1 Ara 2020
2,733
138
Casterly Rock
Merhaba, TurkHackTeam üyeleri bugün Apple'ın İphone 12'lerde kullandığı işlemciyi inceleyeceğiz.

qludCv.png

YHOrwJ.gif

qludCv.png


54x2h29.

Apple A14 Bionic, Apple Inc. tarafından tasarlanan ve 15 Eylül 2020'de piyasaya sürülen bir işlemcidir. 5 nanometre mimari ve 11,8 milyar transistöre sahiptir. SoC (Yongada Sistem) üzerinde 64-bit ARMv8.5a sahiptir. Dördüncü nesil iPad Air'in yanı sıra iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max'te kullanılır. Apple, A14'ün A12'den %40'a kadar daha hızlı performans gösterdiğini açıkladı.

93gmo58.jpeg


Apple A14 Bionic, Firestorm adlı iki yüksek performanslı çekirdeğe ve Icestorm adlı dört enerji verimli çekirdeğe sahiptir. A14, Apple tasarımı dört çekirdekli GPU'yu A12'den %30 daha hızlı grafik performansıyla entegre ediyor. A14, Apple'ın yeni 16 çekirdekli "Neural Engine" donanımını içerir. Neural Engine, saniyede 11 trilyon işlem gerçekleştirebilir. A14 ayrıca gelişmiş yeni bir görüntü işlemcisi içerir.

ntx1t1o.jpeg


A14, TSMC tarafından birinci nesil 5 nm üretim süreci olan N5 ile üretilmiştir. Bu, A14'ü 5 nm'lik bir işlem düğümünde üretilen ticari olarak satılan ilk ürün yapmaktadır. Transistör sayısı, A13'ün 8,5 milyar transistör sayısından %38,8 artışla 11,8 milyara yükseldi. (Yüksek transistör sayısı genellikle daha yeni, daha güçlü işlemci anlamına gelir.) Semianalysis'e göre, A14 işlemcisinin kalıp boyutu 88 mm2'dir ve transistör yoğunluğu mm2 başına 134 milyon transistördür. iPhone 12'de 4 GB LPDDR4X bellek ve iPhone 12 Pro'da 6 GB LPDDR4X bellek ile birlikte (PoP) olarak üretilmiştir. Apple'ın yongaları (SoC) tarihsel olarak işlemcilerde, işlem düğümünün teorik yoğunluğunun %90'ından fazlasını elde etti.

dl710uv.jpeg


Apple'ın Dünya Çapında Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, “Bugün, Apple'ın şimdiye kadar yapılmış en güçlü çipi olan A14 Bionic'i piyasaya süren, tamamen yeniden tasarlanmış ve çok daha güçlü bir iPad Air'i tanıtmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Kaynak “Muhteşem yeni tam ekran tasarımı, daha büyük 10,9 inç Liquid Retina ekranı, yeni nesil Touch ID ve A14 Bionic ile performansta sağlanan muazzam artış ile yeni iPad Air, müşterilere güçlü profesyonel özellikleri çok daha uygun bir fiyata sunuyor. Bu yıl iPad Pro ve sekizinci nesil iPad'de yapılan büyük yükseltmelerin ve iPadOS 14'ün güçlü yeni özelliklerinin yanı sıra, müşterilerimize günlük yaşamlarını zenginleştirmek için daha da fazla yol sunan şimdiye kadarki en güçlü iPad serimiz bu."

n3t4zwg.png


z2x1XH.gif

zcIPpR.gif
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.