Apple’ın ARM İşlemci Hamlesini Eski Intel Mühendisi Değerlendirdi

LosT

Kadim Üye
5 Şub 2015
8,138
2
-
Apple’ın ARM İşlemci Hamlesini Eski Intel Mühendisi Değerlendirdi

apple-arm-islemci-hamlesi-eski-intel-muhendisi-degerlendirdi-687x400.jpg


ABD’li teknoloji devi Apple mobil cihaz pazarında olduğu kadar kişisel bilgisayar alanında da son derece iddialı konumda. Her yık Mac ve MacBook modellerine yenisini ekleyen şirket, dikkatleri üzerine topluyor. Bilindiği üzere Apple bu haftanın başında WWDC 2020 etkinliğini düzenlemeye başladı. Etkinlikte iOS 14’ün tanıtımı gerçekleştirildi.

Bunun yanı sıra şirketin diğer ürünlerine dair önemli açıklamalar yapılıyor. Bu açıklamalardan birisi ise şirketin Mac modellerinde ARM imzalı işlemcilere yer vereceği oldu. Geçtiğimiz dönemde de Apple’ın ARM işlemciden güç alacak MacBook modelleri için kolları sıvadığı gündeme gelmişti.

Bu söylentiler WWDC 2020 etkinliğinde gerçeğe dökülmüş oldu. Teknoloji devi bugüne kadar Mac ürünlerinde Intel işlemcileri tercih etti. Ancak son açıklama ilerleyen dönemde ARM işlemcilerin bu cihazlarda yer alacağını gösteriyor. Apple’ın bu seçimine dair eski Intel çalışanından itiraf niteliğinde açıklamalar geldi.

4dKDtQ.png


eski-intel-calisani-carpici-aciklama.jpg


Apple, WWDC 2020’de Mac modellerinin geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Şirket ARM tabanlı işlemciler geliştireceği Apple Silicon sisteminin duyurusunu yaptı. Bu da Intel’in önemli bir müşterisini kaybedeceği anlamına geliyor. Apple’ın kendi sistemini geliştirme isteğinin yanı sıra Intel’in mimarisinde yaşadığı bazı sorunlar nedeniyle böyle bir karar aldığı belirtiliyor.

4dKDtQ.png


Intel eski mühendislerinden François Piednoel, 2015 yılında temelleri atılan Skylake mimarisinin Apple’ı memnun etmediğini söyledi. Apple’ın ARM hamlesinde bu durumun etkili olduğunu belirten eski Intel çalışanı, “Skylake mimarisinin güvencesi, kalitesine göre daha büyük bir problemdi. O anormal şekilde kötüydü. Skylake içinde yer alan bir çok ufak şey için yol kat etmiştik. Apple’daki çalışan arkadaşlarımız, mimarideki hataları çözmede bir numara oldu. Bu çok gerçekten ama gerçekten kötüydü.” diye konuştu.

4dKDtQ.png


Intel’in Skylake işlemcileri ilk olarak 2015 yılında geliştirilen iMac modellerinde yer almıştı. Teknoloji devi daha sonra 2016 yılındaki MacBook ve MacBook Pro modellerinde de bu işlemciyi tercih etti. Piednoel’e göre Apple bu seçiminden dolayı büyük pişmanlık duydu. Teknoloji devi iPhone ve iPad modellerinde kendi geliştirdiği işlemcilere yer veriyor.

Bu işlemcilerin yongaları ise TSMC tarafından üretiliyor. İlerleyen dönemde Mac modelleri için de benzer bir durum söz konusu olacak. Intel ise Apple’ın bu açıklaması sonrası şirkete geliştirme aşamasında destek verebileceğini açıkladı. İşlemci üreticisi pazarda AMD’nin Ryzen serisi modelleri karşısında da zor günler yaşamaya başladı.

4dKDtQ.png


Kaynak
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.