Apple Pencil'in Nesillerini İnceleyelim

Jaime Lannister

Deneyimli Moderatör
1 Ara 2020
2,942
230
Casterly Rock
Merhaba TurkHackTeam üyeleri bugün Apple Kalem'in Nesillerini inceleyeceğiz.

qludCv.png

YHOrwJ.gif

qludCv.png


ial1l2v.


Birinci Nesil

Apple Pencil, basınca duyarlılığa ve açı algılama özelliğine sahiptir ve ekranda düzgün işaretleme sağlamak için düşük gecikme süresi için tasarlanmıştır. Kalem ve kullanıcının parmakları, kullanıcının avucundan gelen girişi reddederken aynı anda kullanılabilir. Aygıtın bir ucunda, iPad'in Lightning bağlantı noktasından şarj etmek için kullanılan Lightning konektörünü kapatan, manyetik olarak tutturulmuş çıkarılabilir bir kapak bulunur. İlk şarj yaklaşık 12 saat sürer, ancak 15 saniyelik şarj, 30 dakikalık kullanım için yeterli güç sağlar. Kalem, şarj kablolarıyla kullanılmasına izin veren bir dişi-dişi Lightning adaptörüyle birlikte gelir. iPad 6. nesil, 7. nesil vb. modellerle uyumludur.

cy5slln.


Apple, Pencil'i yaratıcı çalışma ve üretkenliğe yönelik olarak tanıtmıştır; Tanıtımı sırasında, Kalem'in çizim yetenekleri Adobe Photoshop'un mobil sürümü kullanılarak gösterildi ve belge açıklama yetenekleri birkaç Microsoft Office uygulamasında gösterildi.

Apple Pencil, 64 KB flash bellek, bir Bosch Sensortech BMA280 3 eksenli ivmeölçer ve bir Cambridge Silicon Radio (Qualcomm) ile 32 MHz'de çalışan bir STMicroelectronics STM32L151UCY6 Ultra düşük güçlü 32-bit RISC ARM tabanlı Cortex-M3 MCU kullanır. iPad ile Bluetooth bağlantısı için CSR1012A05 Bluetooth Smart IC. Şarj edilebilir 3,82 V, 0,329 Wh lityum iyon pil ile çalışır.

3gg10ea.


İkinci Nesil

30 Ekim 2018'de Apple, üçüncü nesil iPad Pro ile birlikte güncellenmiş bir Kalem duyurdu. Tasarım ve teknik özellikler açısından ilk modele benzer, ancak ayrılabilir konektör yoktur ve kalemin bir kısmı yuvarlanmayı önlemek için düzleştirilmiştir. Yanlarında, uygulamalardaki işlevlerle eşlenebilen dokunmaya duyarlı bölgeler bulunur. Özel lazer gravür, Apple Store'dan çevrimiçi olarak satın alındığında mevcuttur.

İkinci nesil Kalem, fiziksel bir Lightning konektörü yerine, tablette tescilli bir manyetik kablosuz şarj konektörü kullanılarak eşleştirilir ve şarj edilir. Bu nedenle yalnızca üçüncü nesil, dördüncü nesil ve beşinci nesil iPad Pro, altıncı nesil iPad mini ve dördüncü nesil iPad Air tarafından desteklenir. Bu iPad'lerde ayrıca Lightning yerine USB-C bağlantı noktaları bulunur ve bu da onları birinci nesil Kalem ile uyumsuz hale getirir. Üçüncü nesil iPad Air, beşinci nesil iPad Mini ve 2019, 2020 ve 2021 10.2 inç iPad'ler dahil olmak üzere 2018 veya sonrasında Lightning bağlantı noktasına sahip iPad'ler yalnızca birinci nesil Kalem'i destekler.

hd9sroa.


8BfzfS111434df5fdd155e.md.png

zcIPpR.gif
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.