Arama kayıt

Dargaaltay

Uzman üye
7 Mar 2019
1,741
404
Kainat
Bu tarz olaylar genelde davalık olunca kanıt olarak gösterilir. Resim çekmek tacize girer. Biri birini dövüyorsa rec alırsan o başka ama.
Biri birini döverken videoya alıyorsa o 3. şahıs olur. Telefonla iki kişi konuşurken konuşmaları konuşan kişi uygulama sayesinde kayıt altına alıyor herhangi bir 3. şahıs yok.
Konuşmaları kaydetmek özel hayatı/mahrumiyeti hiçe saymak değil midir?
Neyse hocam bu konu fazla uzamandan kapatalım bence 😅 :giggle:

Egec

Üye
19 May 2021
236
67
Biri birini döverken videoya alıyorsa o 3. şahıs olur. Telefonla iki kişi konuşurken konuşmaları konuşan kişi uygulama sayesinde kayıt altına alıyor herhangi bir 3. şahıs yok.
Konuşmaları kaydetmek özel hayatı/mahrumiyeti hiçe saymak değil midir?
Neyse hocam bu konu fazla uzamandan kapatalım bence 😅 :giggle:
Normal durduryere kayıt almayacaksın zaten. Mesela ben apartman yöneticisi ile kavga ettim. Adam yarın toplantı diyor. En az 2 hafta önce haber vermesi gerekiyordu. Kafasına göre iş yapıyor. Bende bunu davalık yapacağım kanıt olarak ne sunmalıyım? Telefonda kavga ettik ve şahısın özel hayatını zedeleyecek işler yapmadığım sürece sorun yok.

Toolbrowser

Uzman üye
10 Tem 2021
1,064
648
42
Şimdi ben sizi izinsiz çektikten sonra yanınıza gelip resminizi çektim haberiniz olsun diyince yasal bir şey mi yapmış oluyorum?
O izinsiz çekilen fotoğraf suç olur ama kendisinden izin alıpta çektirdiğiniz resim suç olmaz. İzin alınmadan çekilen resim birseyi kanıtlıyorsa ve ortada bu kanıttan baska hiç bir kanıtınız yoksa bu suç olmaktan çıkar. O çekilen fotoğrafta tabi bir suç içeriğini aydınlatmış olacak ki suç olmaktan çıksın.

Dargaaltay

Uzman üye
7 Mar 2019
1,741
404
Kainat
O izinsiz çekilen fotoğraf suç olur ama kendisinden izin alıpta çektirdiğiniz resim suç olmaz. İzin alınmadan çekilen resim birseyi kanıtlıyorsa ve ortada bu kanıttan baska hiç bir kanıtınız yoksa bu suç olmaktan çıkar. O çekilen fotoğrafta tabi bir suç içeriğini aydınlatmış olacak ki suç olmaktan çıksın.
Gizli olarak alınan ses kaydıda davaya delil olarak eklendiğinde delil olarak sayılamamaktadır

Toolbrowser

Uzman üye
10 Tem 2021
1,064
648
42
Gizli olarak alınan ses kaydıda davaya delil olarak eklendiğinde delil olarak sayılamamaktadır
Hocam benim başıma geldi. Başta delil olmuyordu doğru ama olayı ispatlayacak o ses kaydından başka birseyım yoktu. Bu yüzden o ses kaydının bilirkişilerce yazılıp çizlmesi kararı alındı

Gerçekten hocam böyle birşey olsa adalet bitmiş derim. Adam cinayet işleyecek ve o cinayeti işleyenin ses kaydı alınacak mahkeme olay aydınlanmasin diye bu ses kaydını dikkate almayacak. Böyle bir şey olabilir mi. Adalet bozulmuş. Ses kaydı bir kanıttır. Elinde kanun derki bir delil yoksa sadece ses kaydı varsa ver der.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.