arama motorlarında en üst sıralarda olma

senturkk

Üye
23 Ara 2006
123
0
ツ ツ ツ
Google arama sonuçları sıralamasında üstte çıkmak için önemli faktörler

Google arama sonuçlarında, sitelerin üst sıralarda çıkması için belli başlı faktörler vardır.

Bu faktörlerden en fazla göze batanı Pagerank 'dır.
Daha sonra domain ismi, domain uzantısı, sayfa adresinin uzantısı gibi değişik faktörler devreye girmektedir.
Bu konuda çeşitli söylentiler vardır. Alexa sıralamasının, hatta domainlerin kayıt tarihlerinin bile sıralamada etkili oldugu söylenmektedir. Fakat bu benim bilgilerim ile bağdaşmamakla beraber, yaptıgım gözlemler sonucunda da böyle bir olayın olmadıgı konusunda emin oldugumu belirtmek isterim.
Sitenin eski olması, etkili olabilir. Ancak domain kaydının eski oluşu, bir anlam ifade etmemektedir.
"Sitenin eski olması" cümlesinden kastım, örnegin sevgi kelimesi bir sitenin sıralamada çıkmasını sağlıyorsa, site de bu kelime kaldıgı sürece, bu sitenin sıralamada en azından yerini korumasında etkin rol oynar.

Neden yerini koruması ? ve neden üst sıralara çıkmaması ?

Çünkü her geçen gün, yeni siteler açılmaktadır. Ve bu da rakiplerinizin çoğalması demektir. Bu yüzden en azından yerini koruyacagını yazdım.

Şimdi belli başlı faktörlerden bahsedelim :

Domain uzantısı faktörü :

.com favori domain uzantısıdır. Hem kullanıcıların aklında kalması açısından, hemde arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması .com uzantısını favori domain uzantısı yapmıştır.
.com uzantısı eski oldugu için ve daha çok globalleşmiş bir uzantı oldugu için Google arama sonuçlarında .com uzantılı siteleri üst sıralarda göstermektedir. (Bence)

Sayfa adresinin uzantısı faktörü :

Sayfa adresi derken ; örnegin sevgi.htm / icerik.php?sevgi gibi uzantılardan bahsediyorum. Bu konuda gözlemlerim sonucunda şunu söyleyebilirim ki, .html , .htm kullanmak yararınıza olacaktır. icerik.php?id4 gibi adres uzantılarını önermiyorum. Eger uzantı o şekilde olacaksa ve sitenizdeki diğer sayfaların da uzantıları icerik.php?id=sevgi gibi olacaksa, kesinlikle sayfaların Title / Desc kısımları aynı olmamalıdır. Örnegin sevgi ile ilgili bir sayfanın titlesinde Sevgi kelimesi mutlaka geçmelidir.

Domain ismi faktörü :

Benim açımdan tartışmasız en önemli faktör domain ismidir. abcd.com adresine bir sevgi sitesi yapıldıgını farzedelim. Birde sevgi.com adresine bir sevgi sitesi yapıldıgını farzedelim. abcd.com domainini sevgi kelimesinin arama sonuçlarında üst sıraya çıkarmak, sevgi.com domainini sevgi kelimesinin arama sonuçlarında çıkarmaktan çok daha zordur.

Pagerank faktörü :

Pagerank faktörüde çok büyük önem taşımaktadır. Pagerank, sitenizin farklı sitelerden aldıgı Backlink'lere göre verilmektedir. Bunun dışında sayfa optimizasyonuda önemlidir.
Örnegin farklı sitelerden, sizin sitenize link verilmişse, bunun Google açısından anlamı, sitenizin kayda değer bilgiler sundugu yönünde olacaktır. Bu da pagerankınızın yüksek olması anlamına gelmektedir. Böylece, sitenizi arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarmaktadır.

Link faktörü :

Örnegin herhangi bir sayfanız var. Ve bu sayfada "sevgi" kelimesi hiç kullanılmamış. Title / desc kısımlarında da "sevgi" kelimesinin olmadıgını farzedelim. Bu sayfanın adresi abcd.com/dosya.html olsun. Bu sayfaya, başka sitelerden "sevgi" diye link verildiği taktirde, "sevgi" kelimesi arama sonuçlarında sizin sayfanızda çıkacaktır. Çünkü farklı sitelerin sayfanıza "sevgi" diye link vermesi, o sayfada sevgi ile ilgili dolaylı yoldan da olsa, bilgiler aktarıldıgını göstermektedir. (Google mantığına göre)

Optimizasyon :

Title / Desc gibi kısımlar arama sonuçlarında çok etkilidir.
Bu kısımlar da arama motorunun istediği bazı özellikler vardır.
Örneğin ;
Title kısmının 80 karakterden oluşması, Keywords kısmının 4 kelimeden oluşması, sayfanızın arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasına pozitif etki eder. Fakat sitenin üstüne titremek, herşeyi arama motorlarına göre optimize etmek zararlı olabilir. Unutmamak gerekir ki ; Sadece optimizasyon, tek başına hiç bir işe yaramaz.

Son olarak şunu söylemeliyim ki ; gerçekten bilgi veren, değerli bir sayfanız var ise, mutlaka hakkınızı alırsınız.


aLıNtIdR
 

araf

Yeni üye
12 Şub 2007
4
0
selam ben ücretsiz bir hostdan sitemi yayına soktum ancak google hiç görünmüyor. nasıl yapmalıyım ki sıralaması çok önemli değil ancak orada çıksın. ayrıca alan adımı ücretli veren yerlerden soruyorum ücretli olarak verebileceklerini bildiriyorlar. ben bunları anlamadım. yardım edin lütfen..
 

YaqmuR

Yeni üye
19 Şub 2007
29
2
selam ben ücretsiz bir hostdan sitemi yayına soktum ancak google hiç görünmüyor. nasıl yapmalıyım ki sıralaması çok önemli değil ancak orada çıksın. ayrıca alan adımı ücretli veren yerlerden soruyorum ücretli olarak verebileceklerini bildiriyorlar. ben bunları anlamadım. yardım edin lütfen..


demissiniz ücretsiz aldiginiz host hizmeti neden ugrassin ki sizin sitenizin google islemleri ile tabiki ucret isterler ama ucretli host alirsaniz google icin ayrica para istemez mecburen ekler siteni google ye ama bunu sende yapabilirsin siteni toplist lere ekle ordan aldigin kod'u sitene at cikar googlede site adin ;)
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.