ASP'de İlk N Kaydı Almak (SQL: SELECT TOP)

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
İlk N Kaydı Almak (SQL: SELECT TOP)
Bundan önceki dersimizde veritabanından veri çekmeyi öğrenmiştik. Veritabanımızdaki verileri çekip, onları sayfaya yazdırmıştık. Bu dersimizde ilk N kaydı almayı yani, belirli sayıda veriyi veritabanından çekmeyi öğreneceğiz. Genel kullanımı şöyledir:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]sql = "SELECT TOP 5 * FROM adres"[/FONT]
Her zamanki sql kodunun "select" deyimin başına "TOP -gösterilecek kayıt sayısı-" yazıyoruz. Böylece ilk seferinde "adres" isimli tablodan ilk 5 kaydı çekmiş oluyoruz. 5 yerine istediğiniz bir sayıyı yazabilirsiniz. Şimdi bir küçük bir örnek yapalım ve bu konuyu derinlemesine incelemiş olalım:
<% @LANGUAGE = VBScript %>
<html>
<head>
<title> deneme </title>
<meta HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-9">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
</head>

<%
Dim veriYolu, sql, veri

'veritabanına bağlanalım
Set veriYolu = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
veriYolu.Open "ornek"


sql = "SELECT TOP 3 * FROM adres"
Set veri = veriyolu.Execute(sql)

%>

<body>

<table>
<% do while not veri.eof %>
<tr>
<td><%= veri(1) %></td>
<td><%= veri(2) %></td>
</tr>

<% veri.MoveNext
Loop %>

</table>
</body>
</html>

Şimdi bu basit örneğimizi inceleyelim.
Her zaman olduğu gibi ilk önce veritabanımıza bağlandık. Verileri çekmek için bu gerekli. Daha sonra basit SQL kodumuzu yazdık. Burada dikkat etmemiz gereken nokta sql kodunu yazarken SELECT deyiminden sonra TOP ... komutunu vermemiz. Bu TOP komutunun karşısına yazacağımız sayı sayfada göstermek istediğimiz kayıt sayısıdır. Biz bu örneğimizde;
sql = "SELECT TOP 3 * FROM adres"
dediğimiz için bizim sayfamızda adres isimli tablomuzdan gelen ilk 5 kayıt görüntülenecektir. Bu sayıyı eskiltmek ya da çoğaltmak sizin elinizde.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.