ASP'de Temel Bilgiler : Döngüler (For..Next)

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Temel Bilgiler : Döngüler (For..Next)​
Döngüler
ASP sayfalarımızda önceki derslerde öğrendiğimiz If..Else gibi sınama elemanları nasıl gerekliyse döngüler de o kadar gereklidir.
Döngü adı üzerinde dönen bir değeri temsil eder. Değeri durdurmazsak eğer sonsuza kadar döner ve buna Endless Loop (Sonsuz Döngü) denir. Şimd*** konumuz For..Next döngüsü.
Programın bir işi belirli kere yapmasını istiyorsak, ona yapacağı işi sayaç ile birlikte For döngüsü ile bildirmeliyiz:
For sayac = baslangıc To son Step adım

Yapılacak İşler

Next

Burada sayac değeri yerine istediğiniz bir adı yazabilirsiniz. baslangıc yerine sayacın başlamasını istediğiniz sayıyı, son yerine sayacın durmasını istediğiniz sayıyı, adım yerine de sayacın kaçar kaçar artmasını istediğinizi yazabilirsiniz.Sondaki Next deyimi ise döngünün bir sonraki adıma geçmesini sağlar. Burada bir de Step kelimesi varsa, karşısındaki değer kadar arttırılır ve yapılacak işler tekrarlanır.
Bir örnek yapalım ve dögü olayına daha derinlemesine bakalım. Bu sayfasyı dongu1.asp adı ile kaydedin:
<html>
<head>
<title> ASP' de Döngüler </title>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-9">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
</head>
<body>
<h2>
<center>

<%
Dim isimler

isimler = Array(
"Hasan" , "Ayşe" , "Emrah" , "Fatma" , "Barış", "Buse", "Selim")

For sayac = 0 to 6

Response.Write isimler(sayac)

Response.Write "br"

Next
%>


</center>
</h2>
</body>
</html>
Şimdi bu sayfanın kodlamasına daha yakından bakalım.
Bilindik HTML kodları ile başlıyor sayfamız. BODY bölümünden sonra asp kodlarımızı yazıyoruz.
isimler isimli değişkenimizi tanımlıyoruz. isimler = Array bölümünde ise bunun bir dizi değişken olduğunu görüyoruz. Yani içinde bir çok ismi, kelimeyi ya da sayıyı barındırabilecek. Biz burada 7 tane isim yazdık. Sonra da döngümüzü başlattık: For sayac = 0 to 6. İsimleri 0' dan 6' ya kadar olanı dedik. Burada sayac isimli bir sayacımız var. Bu bir değişken değil. O yüzde tanımlamadık. Kafanız karışmasın.. Alt satırda da bu 0' dan 6' ya kadar olan isimleri sayfaya yazdır dedik= " Response.Write". Next ile döngünün durmasını değil, devam etmesini istiyoruz.

For sayac = 0 to 6
deyiminde 6 yerinde 5 ya da 4 yazıp tekrar terar deneyin. 5 yazdığınızda 6 isim yazılacaktır sayfaya. Çünkü VBScript (bunu daha sonrada göreceğiz) saymaya 0' dan başlar. Buna şimdiden alışmamız gerektiğini düşünüyorum.
Burada For..Next döngüsünü öğrendik ve döngüler daha bitmedi..
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.