ASP'de Temel Bilgiler: Hazır Fonksiyonlar

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Temel Bilgiler: Hazır Fonksiyonlar​
Konumuz Fonksiyonlar.. VBScript'in bizim için hazırladığı Hazır Fonksiyonlardan söz edeceğiz..
Bir önceki dersimizde sözünü ettiğimiz Int() ve Rnd() fonksiyonlarını hatırlayın. Rnd() tesadüfi bir sayı üretir, Int() ise o sayıyı tam sayıya çevirir demiştik.
VBScript' te kullanılmaya hazır bir çok fonksiyon vardır. Bunlardan kısaca söz edelim:


Tarih ve Saat
Tarih ve zaman bilgisini bize verir:
Date: Bugünün tarihini verir.
Time: O andaki saati verir.
Now: O andaki tarih ve saati birlikte verir.

Daha önceki derslerimizdeki örneklerden de hatırlarsınız bu fonksiyonları.
VBScript'in bunlara ek olarak haftanın gününü bize söyleyen Weekday, haftanın gününün adını söyleyen WeekdayName ve ay adını bize söyleyen Montname fonksiyonları da vardır.

Örneğin:
<%= Weekdayname(WeekdayDate))%>
bize o günün adını verir. Mesela o gün Pazar ise Pazar değerini verir.


Karakter Dizisi Düzenlemeye Yarayan Fonksiyonlar
Karakter dizisi veya String, VBScript için "Bugün gün güzel bir gün" bir string'dir. Web sitemizi ziyaret eden ve eğer varsa formalarımıza yazacağı ve gönder düğmesine basarak server'a göndereceği bilgiler de String' dir. İleri dersler göreceğiz, formdan gelen bilgileri düzenleme ihtiyacı hissettiğimizi. Bunun için VBScript' in karakter dizisi düzenleme fonksiyonları kullanacağız. Peki nedir bu fonksiyonlar. Şöyle bir bakalım:
InStr: Uzun bir String'in içinde vereceğimiz daha kısa bir String'in bulunup bulunmadığını arar, bulursa bu kısa string'in başlama noktasının değerini verir.
Len: Bir String'in uzunluğunu belirler. Mesela, Soz isimli bir değişkenimiz var, bunun değeri de "Neşeli ol ki genç kalasın" olsun. Uzunluğunu şöyle belirleyebiliriz:
Uzunluk = Len(Soz)Uzunluk değişkeninin değeri sizce kaç olur? Cevap 25
UCase: Vereceğiniz bir String'in bütün harflerini büyük harfe çevirir. Biraz önceki Soz değişkenimize bunu uygularsak:
Yeni = UCase(Soz)Yeni ' nin değeri: NEŞELİ OL Kİ GENÇ KALASIN olur...
LCase: Vereceğiniz bir String'in bütün harflerini küçük harfe çevirir. Yine Soz isimli değişkenimize bunu uyguladığımızda:
Yeni = LCase(Soz)Yeni'nin değeri bu sefer: neşeli ol ki genç kalasın olacaktır.
LTrim, RTrim, Trim: Verdiğiniz String'in (sırasıyla) hem başındaki hem de sonundaki boşlukları temizler. Böylece gereksiz boşluklar ortadan kalkmış olur.
Space: İçinde vereceğiniz sayı kadar boşluk olan bir String oluşturur. Mesela:
Bosluk = Space(20)Bosluk değişkeninin değeri 20 boşluk olacaktır.
String: İstediğiniz sayıda ve istediğiniz karakterde bir String oluşturur.
Yeni = String(3, "?")Yeni'nin değeri, 3 tane ??? olacaktır.
Left, Right: Bir String'in içinde soldan (baştan) veya sağdan (sondan) verdiğimiz sayı kadar olan karakterleri verir. Mesela Soz değişkenimizin içindeki cümleyi kullanırsak:
Soldan = Left(Soz, 6)Soldan değişkeninin değeri "Neşeli" olacaktır. Çünkü Neşeli Soz değişkeninin ilk altı harfinden oluşuyor.
Mid: Bir String'in içinde başlangıç noktasını ve karakter olarak boyunu verdiğimiz alanda yer alan String'i verir. Örneğin:
Ortadan = Mid(Soz, 1,6)Ortadan değişkenimizin değeri Neşeli olacaktır. Çünkü Mid birinci harften itibaren 6 harf ' i sayfaya yazdırıyor. Neden? Biz öyle istedikte ondan.. Siz de istediğiniz bir sayıyı yazarak bu örneği deneyebilirsiniz..

Bu hazır fonksiyonlar ileride ASP sayfalarımızı yazarken çok işimize yarayacaklar.. Bu yüzden onları iyi tanımalı ve onlarla iyi geçinmelisiniz :)
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.