ASP'de Temel Bilgiler : Kontrol Deyimleri (If..Else..)

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Temel Bilgiler : Kontrol Deyimleri (If..Else..)​
If...Else
If İngilizce' de -eğer, -ise anlamına gelir. Yani biz burada If deyimini kısaca özetlemek istersek; If deyimini kullandığımzıda "eğer şu iş şöyle ise yap" demiş oluyoruz.. Else yani -başka deyimini kullandığımızda ise "şu iş şöyle değilse bunu yap" demiş oluyoruz.
Genel olarak yazım kuralı şöyledir:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]If[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] şart Then

şart doğru ise yapılacak işler

Else

Şart doğru değilse yapılacak işler

End If
[/FONT]

End If ile If deyimimizin bittiğini söylüyoruz..
Bir örnek yapalım, If ... Else deyimimizi daha yakından tanıyalım.
Örnek olarak önce kafamızda ne yapmak istediğimizi tasarlayalım. Sayfamız eğer saat 12'den önce ise sayfaya Günaydın yazdırsın, saat 12 ' den sonra ise "Tünaydın yazdırsın.. Ama bir de şu var ki, saat 18' den sonra ise sayfaya İyi Akşamlar yazdırmamız lazım. Bunun için ne yaparız? Önce örneğimizi yapalım, daha sonra bu soruya cevap verelim. Bu sayfayı ifelse.asp adı ile kaydedin.
<html>
<head>
<title> If ve Else deyimi kullanımı</title>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-9">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
</head>
<body>
<h2>
<center>

<%
If Hour(Now) < 12 Then

Response.Write "
Günaydın"

ElseIf Hour(Now) >= 18 Then

Response.Write "
İyi Akşamlar"

Else

Response.Write "
Tünaydın"

End If

Response.Write "
<br>"

Response.Write "
<br> "

Response.Write "
Sitemize Hoşgeldiniz.."
%>


</center>
</h2>
</body>
</html>

Şimdi sayfayı açabilirsiniz. Sizin o andaki saat durumunuza göre sayfa Sabah 12' den önce ise Günaydın, 12 den büyük, 18' den küçükse Tünaydın diyecektir.Eğer saat 18' den büyükse İyi Akşamlar yazısını ekranda göreceğiz.

Buradaki kodları daha ayrıntılı ele aldığımızda; If deyiminin -eğer -ise anlamlarına geldiğini söylemiştik. If deyiminin karşısında Hour(Now) yani -şimd*** zaman- deyimini görüyoruz. Hour(Now) deyimi bize o andaki zamanı verir. Bir de küçüktür ( < ) işareti ve 12 sayısı görüyoruz.
Şu cümlede:
If Hour(Now) < 12 Then
"Eğer şimd*** zaman 12' den küçükse" demiş oluyoruz.
Bir alt satırda da daha öğrenmediğimiz Response nesnesinin .Write metodunu kullanıyoruz. (Nesneleri öğrenirken göreceğiz.)
Böylece cümle tamamlanıyor ve: "Eğer şimd*** zaman 12' den küçükse sayfaya Günaydın yazdır" demiş oluyoruz...

Bir alt satıra daha baktığımızda ise daha önce sözünü etmediğimiz ElseIf deyimini görüyoruz. Hatırlarsanız kodları yazmaya başlamadan önce "eğer saat 18' den büyükse bize İyi Akşamlar demeli" demiştik. If ile ilk şartımızı belirlediğimizi Else ile o şart gerçekleşmezse eğer yapılacak işi söylediğimizi belirtmiştik. ElseIf deyimi yeni bir If deyimi gibidir. Yazdığımız örneğe bakarak da bunu görebiliriz. ElseIf deyimini birden fazla kullanabiliriz..
Kodlamamızın en sonunda Else deyimi ile diğer *** şart gerçekleşmezse eğer yapılacak işleri yazıyoruz.

Ve If deyimimizi End If ile sonlandırıyoruz..

Yeni öğrendiğimiz bu dilin kapıları yavaş yavaş açılmaya başlıyor.. Bizlere o kapıları açacak anahtarları öğrenmek kalıyor... :)
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.