ASP'de Temel Bilgiler : Mantıksal Operatörler

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Temel Bilgiler: Kontrol Deyimleri (Select..Case..)
Select İngilizce' de -seçme, -seçim anlamlarına gelir. Case ise durum anlamına gelir. Select Case ile (bildiğiniz:) ) Durum Seç anlamına geliyor.
(burada niyetim inglizce kursu vermek değil, ama daha iyi öğrenebilmek için bu deyimlerin anlamlarını bilsek daha iyi olur düşüncesindeyim!)
Select Case' in kullanımını şöyledir:
Durum Seç (Durumların listesi ve bunları belirten bir değişken)

Durum1 : Yapılacak İşler
Durum2 : Yapılacak İşler
Durum3 : Yapılacak İşler
Durum4 : Yapılacak İşler

Seçmeyi Bitir

Burada durum seç dediğimiz için, VBScript verdiğimiz durum listesine veya değişkene bakacaktır. Bu değişkenin her bir değerini bir "durum" sayacak ve ona hangisi uyuyorsa ona göre hareket edecektir.
Konuya daha derinlemesine bakarsak, Durum Seç ( yani Select Case) deyiminin yanına bir durum yazarız ya da durumu belirten bir değişken yazarız. Daha sonra bu durum için yapılacak işleri listeleriz. Bu kadar basit...
Yine bir örnek yapalım ve durum seçme olayına daha yakından bakalım. Bu sayfayı durumsec.asp adı ile kaydedin:
<html>
<head>
<title> Durum Seçme </title>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-9">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
</head>
<body>
<h2>
<center>

<%
Select Case Hour(Now)

Case 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11

Response.Write "Günaydın"

Case 12,13,14,15,16,17

Response.Write "Tünaydın"

Case Else

Response.Write "İyi Akşamlar"

End Select

Response.Write "
<br>"

Response.Write "Sitemize Hoşgeldiniz"
%>

</center>
</h2>
</body>
</html>

Bu sayfada, daha önce gördüğümüz Şimd*** Saat anlamına gelen Hour(Now) fonksiyonunu görüyoruz. Daha öncede söylediğimiz gibi Hour(Now) VBScript'in hazır fonksiyonlarındandır. Biz burada durum olarak Şimd*** Saat seçeneğini kullandık. İlk seçimimizde saat 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 ise sayfaya "Günaydın" yazdır dedik. İkinci seçimimizde ise 12' den 17' ye kadar olan sayıları yazdık ve saat bunlardan biri ise sayfaya "Tünaydın" yazdır dedik. Case Else ile diğer seçimler olmazsa eğer sayfaya "İyi akşamlar" yazdır demiş olduk. End Select ile de seçme işlemini bitirdik.
Böylece Select Case yani Durum seçme olayını da öğrendik..
Küçük bir hatırlatma, bu ve bunun gibi örnekleri ne kadar çok yazarsanız o kadar çok akılda kalıcı olurlar..
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.