Atatürk'ün Balıkesir Hutbesi

C0M!S3R-eX

Uzman üye
14 Kas 2006
1,174
27
"Ey millet! Allah birdir* sani buyuktur. Allah'in selâmeti* sevgi ve iyiligi uzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri* Cenâb-i Hak tarafindan insanlara dinî hakikatleri teblige memur edilmis ve resul olmustur. Temel nizami* hepimizin bildigi Kur'ân-i Azimussan'daki acik ve kesin hukumlerdir.

Insanlara maneví mutluluk vermis olan dinimiz* son dindir* mukemmel dindir. Cunku dinimiz; akla* mantiga ve gerceklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eger akla* mantiga ve gerceklere uymamis olsa idi bununla diger ilâhî tabiat kanunlari arasinda birbirine zitlik olmasi gerekirdi. Cunku butun tabiat kanunlarini yapan Cenab-i Hak'tir.

Arkadaslar! Cenab-i Peygamber calismalarinda iki yere* iki eve sahipti. Biri kendi evi* digeri Allah'in evi idi. Millet islerini Allah'in evinde yapardi. Hazret-i peygamber'in mubarek yollarini takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin simdiki ve gelecegine ait konulari gorusmek maksadiyla bu kutsal yerde* Allah'in huzurunda bulunuyoruz. Beni bu serefe kavusturan Balikesir'in dindar ve kahraman insanlaridir. Bundan dolayi cok memnunum. Bu vesile ile buyuk bir sevaba nail olacagimi umit ediyorum.

Efendiler! Camiler birbirimizin yuzune bakmaksizin yatip kalkmak icin yapilmamistir. Camiler* soylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dunya icin neler yapilmasi lazim geldigini dusunmek* yani birbirimizin gorus ve dusuncelerini almak icin yapilmistir. Millet islerinde her ferdin zihninin basli basina faaliyette bulunmasi lâzimdir. Iste biz de burada din ve dunya icin* gelecegimiz icin her seyden once hakimiyetimiz icin neler dusundugumuzu meydana koyalim.

Ben yalniz kendi dusuncemi soylemek istemiyorum. Hepinizin dusuncelerini anlamak istiyorum. Millî emeller* millî irade yalniz bir sahsin dusunmesinden degil* millet fertlerinin tamaminin arzularinin* emellerinin bileskesinden ibarettir. Bundan dolayi benden ne ogrenmek* ne sormak istiyorsaniz serbestce sormanizi rica ederim."

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.