Atom Text Editor Kurulum/Kullanım/Kısayol Ayarlamaları/TeleType [Resimli Anlatım]

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,117
31
-
1089146

Atom Text Editor Nedir?

Atom Text Editor, açık kaynak kodlu bir metin editörüdür. GitHub tarafından geliştirilmiştir. Web teknolojileri kullanılarak oluşturulmuştur. Windows, Linux ve MacOS işletim sistemleri için kullanılabilir. Web üzerine kullandığım dillerde çok faydasını gördüğüm için ve her dili otomatik algılayıp yapacağım işlemleri öngörmesi dolayısıyla tercihim oldu.

bcqDns.png

Kurulum

Kurulum son derece basittir. https://atom.io/ adresinden indirin.

aXI8Hw.png

Dosyayı Çalıştırın

1pQu3B.png

Karşımıza bu ekran çıkacak. Bir şey yapmıyoruz. Sadece bekliyoruz ve bu kadar. Artık Atom Text Editor'u kullanabilirsiniz...

B2LlTj.png

bcqDns.png

Yeni Bir Proje Dosyası Eklemek ve Dosya/Klasör Seçeneklerini Ayarlamak

8j89pi.png

"File > Add Project Folder" sekmesinden proje dosyamızı seçelim. Ben wamp/www klasörünü seçiyorum.

2k32J6.png

Gördüğünüz gibi dosyalarımız gözüktü. Yeni dosya eklemek için projedeki bir klasöre sağ tıklayıp "new file"a tıklayın ve dosya ismini ve uzantısınız girin. Klasör oluşturmak içinse aynı şekilde sağ tıklayıp "new folder" diyoruz ve isim giriyoruz.

rRnfIq.png

Yeni Bir Paket Eklemek [TeleType]

TeleType Nedir?

TeleType, aynı dosyada eşzamanlı erişim sağlamanızı ve proje arkadaşlarınızla uzaktan çalışma yapmanıza olanak sağlar. Örneğin 2 arkadaşsınız ve bir site tasarlamak istiyorsunuz. GitHub'a giriş yapıyorsunuz ve TeleType sekmesinden Join linkini arkadaşınızla paylaşıyorsunuz. Arkadaşınız linkten giriş yaptığı zaman sizinle beraber eş zamanlı sizin dosyanıza erişim sağlıyor.

R8x1in.png

Paketi eklemek de tabi ki kurulumu kadar kolay :) Tek yapmanız gereken "New Package" > "Open Installer" > Paket ismi > "Install" eklemek istediğiniz paketi aratıp yüklemek.

NqNjNL.png

DVo6T4.png

bcqDns.png

Kısayol Tuşlarınının Değiştirilmesi [Shortcuts]

Kısayol tuşlarını değiştirmek ufak da olsa uğraştırıyor. Aslında öğrenince çok basit tabi :) Öncelikle kısayol tuşumuzun, editördeki bilgilerini almamız lazım. Bunun için "File" > "Settings" > "Keybindings" yolunu izliyoruz. Örneğin ben bir dilde seçili kısmı yorum satırı olarak seçmek için kısayol tuşunu istiyorum. Resimdeki gibi ilk önce "Comment Line" diye aratarak kısayolun bilgilerini aldım.

fVQhX1.png

Şimdi ise kısayol olarak seçeceğim kombinasyonu programa tanıtmak için "File" > "Keymap" yolunu izliyorum. Ben daha önceden yorum satısı ve satır çoğaltma kısayollarını kaydetmiştim. Tekrar beraber yapalım.

3nmUnh.png

Şimdi ise yorum satırı için aldığımız "Selector" ve "Commands" bilgilerini resimdeki gibi ekliyor. Üste "Selector", alttaki ilk kısma "Kısayol Kombinasyonu" ve sağına da "Commands"ı ekliyoruz. CTRL+S diyerek kaydedin ve test edin. Çalıştığını göreceksiniz.

pKFdWZ.png

bcqDns.png

Tema Değiştirmek

Tema seçenekleri varsayılan olarak bir iki tane geliyor. Ben bu temayı beğeniyorum gerek duymadım. Tema değiştirmek için "File" > "Settings" > "Themes" yolunu izlemeniz yeterli. Arayüz ve Syntax teması olarak iki ayrı seçenek var. Ben ikisini de "One Dark" seçtim.

7HhfRg.png

bcqDns.png

Programdan Birkaç Görüntü

CSS

kLPtZ7.png

JQuery

GSve84.png

PHP+HMTL

q5zuzk.png

bcqDns.png

Bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

5WBYRa.gif

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.