Bilgisayar hızlandırma uygulaması varmı ?

MALLATYALI44

Katılımcı Üye
5 Eki 2019
311
141
Öncelikle hepinize merhaba değerli THT üyeleri . Ben şu konuyu merak ediyorum ; bilgisayarda ( özellikle win 10 'da ) çok fazla gereksiz hizmet bulunmakta . Bunları otomatik kapatan ve ya bilgisayarı hızlandırmak için en iyi ayarlara getiren Bir uygulama varsa yazabilir misiniz . Bu arada böyle bı uygulama yoksada win 10 da gereksiz hizmetler neler onların bildiğiniz kadarını yaparsanız sevinirim . ( Not = bilgisayarı oyun ayarlarına gelmesi için değilde . Günlük hayatta kullanımı hızlandırması için . Özelliklede başlangıcı hızlandırması için . Görev yöneticisi ndeki başlangıç kısmındaki tüm uygulamalar kapalı .) Şimdiden yardımı dokunan , dokunmayan herkese teşekkürler iyi forumlar 🖐️

Loux

Uzman üye
16 Ocak 2019
1,753
1,085
BL4CKGORE
Forum'da bilgisayar hızlandırmak için bazı yöntemler var arama yerine yazıp bulabilirsiniz.Konularda %temp% yazıp txt dosyasını boşaltmak falan değil.Güzel yöntemler var.Bakmanızı tavsiye ederim

Le Chiffre

Katılımcı Üye
4 Ocak 2006
891
55
word.exe
Merhabalar;

Genel olarak diyorsanız, bilgisayar için tarama yapan, gereksiz olan dosyaları verileri temizleyen ve üstelik bilgisayarınız için tam koruma yapan ''lobit's Advanced System Care'' programını kullanabilirsiniz. Uzun süredir hizmet veren bu program gayet başarılı diyebilirim. Hem bilgisayarınızı hızlandırmak için hem de daha sağlıklı bir performans için tahminlerinin üstünde bir düzeyde. Bilginize.

Saygılarımla.

ωσитαѕ

Kıdemli Üye
1 Eki 2017
3,874
479
6
Eski veya Kullanılmayan Programları Kaldırın

Şimdi hemen başlayın, eski ve/veya kullanılmayan programları kaldırın. Kullanılmayan programları cihazınızdan kaldırarak depolamayı boşaltır ve programların arka planda çalışmasını engellemiş olursunuz. Böylece bilgisayarınızda depolama alanı açar ve onu hızlandırırsınız.

Windows bilgisayarlarda, programları “Başlat”> “Denetim Masası”> “Programlar ve Özellikler” e tıklayarak kaldırabilirsiniz. Mac bilgisayarlarda, programları “Uygulamalar” klasörünüzden “Çöp Kutusu” klasörünüze sürükleyip bırakabilirsiniz.

Yazılımınızı Güncelleyin

Bu işlemin ardından, yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Güvenlik ve performans sorunlarını önlemek için bunun acil olarak yapılması elzem olsa da çoğu kullanıcı “Daha Sonra” düğmesine tıklayarak bu eylemi ötelemekte ve bilgisayarın güncel yazılım ile çalışmasını engellemektedir.

Windows bilgisayarınızda yazılım güncellemelerini kontrol etmek için “Başlat”> “Denetim Masası”> “Windows Update”> “Güncellemeleri kontrol et” seçeneğine gidin. Mac bilgisayarınızda yazılım güncellemelerini kontrol etmek için “App Store”> “Güncellemeler”, herhangi bir yazılım güncellemesi görünürse,“ Güncelle ”düğmesine tıklayın.

Sabit Sürücünüzü Yükseltin

Bilgisayarların performansı düştüğünde, sabit sürücü bu sorunun temelini oluşturmaktadır. Sabit sürücünüzün yüzde 90’ı doluysa, bir miktar alanı temizlemeyi ve büyük dosyalarınızı birleştirmeyi denemelisiniz.

Boş alan ve birleştirilmiş dosyalarınız varsa, ancak cihazınız halen yavaş çalışıyorsa, bir sabit sürücü yükseltmesi yapın. Alternatif olarak, performansı arttırmak için konunun teknik uzmanlarından bir SDD takviyesi üzerine bilgi talep edin.

RAM’inizi yükseltin

RAM’iniz tükeniyorsa, yükseltme zamanı gelmiş olabilir. Daha hızlı RAM, bilgisayarın işlemcisiyle iletişim hızını artırır ve yükleme sürelerini azaltır. Ayrıca ek RAM kapasitesi, bilgisayarınızın işletim sistemi ve uygulamalarının yanıt verebilirliğini ve hızını artırır.

Kötü Amaçlı Yazılım olup olmadığını kontrol edin

Son olarak, bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlardan korumalısınız. Kötü amaçlı dosyaları ve yazılımları kontrol etmek için, bilgisayarınızı antivirüs yazılımı ile tarayın. AVG, McAfee ve Norton gibi anti-virüs yazılımları, bilgisayarlarını güvende tutmak için basit bir yola ihtiyaç duyan kullanıcılar için fevkalade bir seçimdir.

hackishack

Katılımcı Üye
20 Haz 2020
824
158
Liverpool UK
Dostum, uygulama kullanmaktan ziyade diskte yer açmak için neler yapabileceğine bak. Arka planda çalışan uygulamaları kontrol et. Eğer otomatik başlayan programlarsa sistem yapılandırması sekmesinden otomatik başlatma yetkilerini kapat. İnternette fazlasıyla makale var. Programa ihtiyaç duymanı gerektirecek zorlukta işlemler değil.

Narisca

Katılımcı Üye
11 Mar 2021
421
198
Londra
Selamlar, bilgisayarını bazı yöntemlerlede bazı programlarlada hızlandırabilirsin programlardan tavsiye ettiklerim şunlardır.

1- CCleaner
2- MSI Afterburner.

Program indirmedende hızlandırma yöntemleri mevcuttur, program yerine onları uygulamanız daha sağlıklı olucaktır.

CCleaner = Bilgisayardaki gereksiz & boş verileri temizleyerek disk'te performans artışı yaparak, bilgisayarı rahatlatır.

Bu program ile birlikte kasa içi veyahut laptop kullanıyorsanız içini temizlediğiniz durumda hız artışını kesinlikle farkedersiniz. Birşeyi hızlandırmak için program indirmek ne kadar doğru olur bu konu tartışılabilir fakat CCleaner vb. programlar gereksiz verileri sildiği için kullanılabilir, kullanmak istemeyenlerse zaten bütün Sistem'lerde bulunan Disk Temizlemeyi kullanıyorlar.

Windows 10'daki gereksiz kullanımları gelin birlikte kapatalım.

1- Arka Plan Uygulamaları = Arama kısmına Arka Plan Uygulamaları yazarak tamamen hepsini kapatabilirsiniz, performans artışı kesinlikle olacaktır.

2- Xbox uygulamaları = Arama kısmına xbox yazarak xbox ile ilgili tüm programları kapatmanızı öneriyorum. Performansı arttıracaktır.

3- Mürekkep Yazma = Kapatmanızı öneriyorum, gereksiz ve performans artışı sağlayacaktır.

Son düzenleme:

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,620
904
ZYZZ
Böyle bir uygulama kullanmak tam tersi zararlı olabilir. En iyisi ayarları kendinizin yapılandırması. Yani windows için performans arttırmaya yönelik ayarlar yapmanız gerek. Oyunlar konusunda herhangi bir game boost sistemi kullanabilirsiniz.
Ram kullanım miktarını arttırmak için mem reduct programı var. Programı indiriyorsun açınca tek tıklama ile yüzde kırk ram kullanımından yüzde on beş kadar bir değer düşürüyor gereksiz ram kullanımlarını kapatıyor.
Aynı şekilde CPU kullanımını azaltmak için programlarda var, mem reduct sıkıntı yaratmaz ama başka programlar sizi sistem geri yükleme yapmanıza sebebiyet verebilir. CPU kullanımını azaltacak windows ayaları mevcut, Youtube'da bu ayarlara bakabilirsiniz.

MALLATYALI44

Katılımcı Üye
5 Eki 2019
311
141
Böyle bir uygulama kullanmak tam tersi zararlı olabilir. En iyisi ayarları kendinizin yapılandırması. Yani windows için performans arttırmaya yönelik ayarlar yapmanız gerek. Oyunlar konusunda herhangi bir game boost sistemi kullanabilirsiniz.
Ram kullanım miktarını arttırmak için mem reduct programı var. Programı indiriyorsun açınca tek tıklama ile yüzde kırk ram kullanımından yüzde on beş kadar bir değer düşürüyor gereksiz ram kullanımlarını kapatıyor.
Aynı şekilde CPU kullanımını azaltmak için programlarda var, mem reduct sıkıntı yaratmaz ama başka programlar sizi sistem geri yükleme yapmanıza sebebiyet verebilir. CPU kullanımını azaltacak windows ayaları mevcut, Youtube'da bu ayarlara bakabilirsiniz.
Faydalı bir açıklama olmuş teşekkürler.

Doctordied

Katılımcı Üye
19 Nis 2020
306
199
Öncelikle hepinize merhaba değerli THT üyeleri . Ben şu konuyu merak ediyorum ; bilgisayarda ( özellikle win 10 'da ) çok fazla gereksiz hizmet bulunmakta . Bunları otomatik kapatan ve ya bilgisayarı hızlandırmak için en iyi ayarlara getiren Bir uygulama varsa yazabilir misiniz . Bu arada böyle bı uygulama yoksada win 10 da gereksiz hizmetler neler onların bildiğiniz kadarını yaparsanız sevinirim . ( Not = bilgisayarı oyun ayarlarına gelmesi için değilde . Günlük hayatta kullanımı hızlandırması için . Özelliklede başlangıcı hızlandırması için . Görev yöneticisi ndeki başlangıç kısmındaki tüm uygulamalar kapalı .) Şimdiden yardımı dokunan , dokunmayan herkese teşekkürler iyi forumlar 🖐️
Öncelikle Merhaba Dostum;
Şimdi uygulama kullanmak istiyorsan biraz o işler sıkıntılı yani şöyle uygulamalar senin bilgisayarına çok büyük ihtimalle zarar verebilirler bundan dolayı kendin bu bilgisayarı düzeltmeye çalışsan daha iyi olur. Benim tavsiyem olarak şöyle başlayabilirsin;
En önce kendince gereksiz durduğunu veya hiç kullanmadığın verileri sil çünkü diskini boşaltmakta senin için avantajlı olacaktır.
Gereksiz Ram veya CPU kullanan uygulamaları kısıtlamaya başlayabilirsin ama bu konu hakkında tam bilgim bulunmuyor büyük ihtimalle programlarla bunu daha kolay yapabilirsin.
Bir de performans ayarları var onu günlük hayatta kullanıyorsan kendine göre ayarlamayı unutma.
Kolay gelsin dostum. İyi forumlar.

centoğlu

Üye
18 Şub 2021
142
26
YERLİ TEKSAS
Merhabalar,

1. En Son Güncellemeleri Denetleyin​

Bilgisayarınızdan en iyi performansı elde etmenin en iyi yollarından biri Windows 10’un son güncellemesinin yüklenmesidir. Microsoft, sistem performansını düşüren bilinen bozuklukları ve sistem hatalarını düzeltmek için düzenli olarak güncellemeler çıkarmaktadır. Bazı güncellemeler küçük olurken bazıları bilgisayarınızın performansının artmasına yardımcı olacak en yeni cihaz sürücülerini aramak için çıkarılan büyük değişiklikler olabilmektedir.

Güncellemeleri denetlemek için Windows menüsünü açın, ardından Ayarlar > Güncellemeler ve Güvenlik > Windows Güncellemeleri > Güncellemeleri Denetle’yi seçin. Güncelleme varsa, Şimdi yükle’yi seçin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve daha iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın​

Bu biraz anlamsız gibi görünebilir ancak bilgisayarınızı düzenli olarak yeniden başlatmak sisteminizin hızlanmasına yardımcı olabilir. Birçok kişi bilgisayarını kapatmak yerine Uyku moduna getirerek hiç yeniden başlatmadan haftalarca çalıştırmaktadır. Bu durum bilgisayarınızın belleğinde programların ve iş yüklerinin birikmesine, buna bağlı olarak da programların başlatılması ve dosyalara erişim gibi günlük görevlerin yavaşlamasına neden olabilmektedir.

Bilgisayarınızı her gün kapatarak bir sonraki gün belleğinin yenilenmesine ve en iyi performans için hazır hale gelmesine olanak tanırsınız. Bilgisayarınızın, programları açmak ya da dosyalara ya da belgelere erişmek için basit günlük görevlerde yavaşladığını fark ederseniz, bilgisayarınızı kapatmayı ya da yeniden başlatmayı deneyin. Bilgisayarınızı kapatmadan ya da yeniden başlatmadan önce işlerinizi kaydettiğinizden emin olun.

3. Açılışta Başlatılan Programları Devre Dışı Bırakın​

Bilgisayar performansı, aynı anda çok sayıda program ve uygulama açıldığında düşebilir. Birçok sistem üreticisi, Windows’a bilgisayarınızı başlatır başlatmaz kendi programlarını çalıştıracak şekilde ayarlar. Bu da sisteminizin performansının düşmesine neden olur.

Açılışta başlatılan programları devre dışı bırakmak için Görev Yöneticisi’ni açın ve Başlangıç sekmesini tıklatın. ‘Başlangıç etkisi’ size programların açılış üzerinde yüksek ya da düşük etkilere sahip olduğunu gösterir. Etkisi yüksek olanlar, sistem performansınızı düşmesinden sorumlu programlardır.

Bir programın açılışta başlatılmasını durdurmak için seçmek istediğiniz programı sağ tıklatın ve ‘Devre dışı bırak’ı tıklatın.’

Ve en önemlisi bunları yaptığınızda olmuyorsa ssd almanızda fayda var. Ben aldım şu an çok rahatım başlangıç bölümü hızlı hemen arama yaptığımda çıkıyor.

ssd almak isterseniz, benim aldığım.

KaptanTR

Administrator
17 Nis 2015
1,636
1,526
25
Kurtlar Vadisi
Merhaba, önerebileceğim bir kaç program;

1-CCleaner
Bir çok kullanıcının bildiği gereksiz dosya temizleyici ve hata ayıklayıcısıdır. Disk temizleme, birleştirme, kayıt defteri hatalarını giderme gibi özelliklere sahiptir. Hızlı pratik kullanımının yanında, kullanıcı dostu ara yüze sahip olan bir program olduğunu söyleyebiliriz. CCleaner, bilgisayarınızın durumunu olumlu yönde etkileyecek bir çok aracı içerisinde barındırıyor.

2-) IObit Advanced SystemCare
Advanced SystemCare, CCleaner kadar pratik ve kolay bir ara yüze sahip olmasa bile performans artışı ve koruma konusunda gayet başarılı bir program. Ara yüz içerisinde sizi tam sürüm almanız için rahatsız edebilen bildirimler gelmesi, birinci sırayı CCleaner’ın yerleşmesine sebep oldu. Advanced SystemCare ve CCleaner arasındaki en büyük fark Advanced SystemCare’ın zararlı yazılımlar için koruma sağlaması ve oldukça kullanışlı olan, sistem durumu tablosuna sahip olması.

3vn2odzn

Uzman üye
17 Ocak 2019
1,183
228
Loxcey Sixs
Merhabalar, bir hızlandırma programı öneremeyeceğim çünkü bu tarz programları kullanıyorum ve kullandırtmak da istemiyorum. Bu programlar başlı başına zaten bilgisayarınızda boşuna ek olarak çalışan bir hizmet işlevi görüp pek bir fark oluşturmayacaktır. Aksine daha da beklemediğin sonuçlara yol açma ihtimali de var. Eğer bilgisayarınızın hızlanmasını istiyorsanız arkaplan işlemlerini kapatın. İlk başta görev yöneticisini açın ve "startup" bölümündeki bilgisayar açılınca otomatik olarak açılması bir işinize yaramayacak olan gereksiz uygulamaları kapatın. İşletim sisteminizin kurulu olduğu disk dolu ise Windows10'un arama çubuğuna %temp% yazıp çıkan klasördeki dosyaların hepsini silin. Silinmeyenlere "atla" deyin. Kolay yoldan Ctrl+A tuşlarına basıp hepsini seçebilir ve Shift+Delete ile de silebilirsiniz. Bu klasörü istediğiniz zaman boşaltabilirsiniz. İçindeki dosyalar önemsiz. Hızlandırmaya katkısı olmaz fakat yazılımsal önbelleği temizlemiş olursunuz. Bunun dışında Overclocking ve donanım yükseltme işlemlerine gidebilirsiniz. Emin olun herhangi bir programdan daha çok işinizi görecektir.

xAnonimx

Üye
15 Nis 2021
131
14
cd/users/xAnonimx/root.txt
Şimdi sana 8 tane program sunarım bunları istersen kullanırsın programlar ve özellikleri;

1-Ashampoo WinOptimizer [Uyumlu İşletim Sistemi: Windows]
Bu arkadaş paralıdır böyle 39.99 dolar gibi bir fiyatı var ve de bir deneme sürümü tüm özelliklerini sadece belirli bir süreliğine kullanırsın ama sonra parayla, ama fiyatını hakkıyla veren bir programdır,

2-AVG TuneUp [Uyumlu İşletim Sistemi: Windows]
Şimdi bu arkadaş 1. arkadaş gibi ama deneme sürümünde Temel özellikleri kullanabilirsin ve Temel özellik olarak Sadece sorun çıkaracak olan dosya, yazı dosyası vs. Bunları gösteriyor seçim senin.

3-lolo System Mechanic [Uyumlu İşletim Sistemi: Windows]
Bu program gelişmiş tarama sistemi sayesinde gereksiz sistem dosyalarını temizler ve istenmeyen başlangıç uygulamalarını durdurarak bilgisayarınızın daha hızlı bir performans sunmasına yardımcı olur. Temel bilgisayar hızlandırma için başarılı bir program fakat ek özellikler için ücret ödemeniz gerekiyor. Bu tam senlik ama diğerlerinede bak.

4-IObit Advanced System Care [Uyumlu İşletim Sistemi: Windows]
Valla ne diyem kardeş, bu tamda kullanıcılar için basit arayüzlü bir program şimdiye kadar verdiğim programların özellikleriyle birlikte sana Ek olarak internetinede müdahale ederek daha hızlı bir kullanım sağlıyor, ek özellikler için para ödemelisin.

5-Priform CCleaner [Uyumlu İşletim Sistemi: Windows]
Bu program tam bir ev hanımı bilgisayarında dip, köşe kirli bir yer bırakmıyor her yeri temizliyor ve de gerçek zamanlı temizlik ile kolay kullanımı da cabası bu arkadaşın paralı sürümüde var ama parasız versiyonunda bir bilgisayarın bütün ihtiyaçlarını giderecek ekipmana sahip.

6-Razer Cortex [Uyumlu İşletim Sistemi: Windows]
Özellikle oyun oynamayı seven kullanıcılar için kaçırılmaması gereken bir program. Tamamen ücretsiz olarak hizmet veren bu program sayesinde bilgisayarınızın önbelleğini temizleyebilir, gereksiz işlemleri askıya alabilir ve en iyi performansı yakalayabilirsiniz. Herhangi bir oyun oynamaya başladığınızda, program otomatik olarak arka planda çalışan tüm gereksiz programları ve hizmetleri durdurarak, size en iyi oyun performansını sunar.

7-Glary Utilites Pro [Uyumlu İşletim Sistemi: Windows]
Kim sabit diske yuva yapmış dosyaları sever ki bu arkadaş sevmez ve onları yok eder, ve bu arkadaşın beleş versiyonu da var o da sadece Temel özellikleri kullanıma açar, Fikir senin.

8-SlimWare Utilities SlimCleaner Plus [Uyumlu İşletim Sistemi: Windows]
Bu programının ücretsiz versiyonunu indirdiğiniz zaman size bilgisayarınızdaki gereksiz sistem dosyalarının ve gereksiz programların tam bir listesini çıkaracaktır fakat herhangi bir detaylı temizleme için programın ücretli versiyonunu kullanmalısınız.
Bu programlardan dilediğinizi kullanarak bilgisayarınızı hızlandırabilir ve artık istemediğiniz dosyalardan ve programlardan kurtularak, bilgisayar performansınızı, mümkün olan en üst noktaya çıkarabilirsiniz.

Kaynak: Bilgisayar Hızlandırma İçin Kullanabileceğiniz 8 Program

Profesör

Kadim Üye
10 Nis 2020
5,092
1,607
-Türkistan-
Merhaba değerli üye,

Uygulamadan ziyade yapılacak işlemler mevcut. Aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

1)Güç ayarlarını kontrol etmelisiniz.
2)Sabit disklerde gereksiz dosya ve program bulundurmamalısınız.
3)Masaüstünüzü temiz tutmalısınız.
4)Bilgisayarınızı 3-4 saatte bir yeniden başlatmalısınız.
5)Düzenli olarak virüs taraması yapmalısınız.
6)Güncellemeleri kontrol etmeli ve yüklemelisiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.