Bir Yöneticiye Göre Üyeler

Se-ZeR

Emektar
12 Tem 2008
10,796
114
Antalya
Merhabalar;
Yaklaşık 1 haftadır bir server üzerinde virtualization(sanallaştırma) ile ilgileniyorum, Nat üzerindeki bir sıkıntı nedeniyle 1 haftadır tırmaladığımdan beynim durdu, bende biraz ara verip biraz sohbet edeyim istedim forum ile, aklımda da bir süredir böyle bir konu açmak vardı, o fikri gerçekleştireyim istedim. Yaklaşık 8 senedir bu forumdayım ve aşağı-yukarı 7 senedir öyle ya da böyle yöneticiyim...
Hal böyle olunca günde gelen onlarca PM ve tanıdığım onlarca insandan sonra, kafamda oluşan üye profillerini biraz tanımlamak ve bu profillerin hatalarından bahsetmek istedim.
Yazı içerisinde elbette isim vermeyeceğim, ama birçok insanın hatasını görebileceğini ümit ediyorum...

Elbette burada tüm profilleri yazamam, ama aklıma geldikçe belki seri haline getirebilirim bu konuyu üyeler bu konuda istekli olurlarsa :)

1)Yardımseverler
Tht Yardım Merkezi'nin azılı üyeleri oluyorlar genellikle. Zamanı ve belli bir bilgi birikimine sahip insanlar ya da araştırmayı ve google'ı kullanmaya bilen insanlar olduklarından birçok konuda yazabiliyorlar, bir dertleri olduğunda da haliyle bize güzel güzel dertlerini ifade edip sorunlarını çözüyor ve bünyemize kazandırıyoruz kendilerini sıklıkla.

2)Görev Adamları
Çok sıkı konu açan, açtığı konuları C/P yapmaktan ziyade kendilerine göre modifiye ederek açan kişiler oluyorlar genelde. Pek yerlerinde duramadıklarından birçok alanda değerli konuları olmakta, özellikle UDY'nin ilgisini çekmeyi başaranları ve bizzat teklif alanları bile oluyor .(Tecrübe ile sabit :) ) Bİr veya birkaç konusunda iyi düzeyde, birçok konudada orta düzeyde bilgi sahibi insanlar oluyorlar, forum kurallarına da hakim olanlarına denk gelince basıyorum teşekkürü direkt :)

3)İşi bilen ve Sessizler
Forumu araya taraya ilgilendikleri kısım ile ilgili işi kapmış, arada özgün konularla üyelere destek olan ama üyelerle pek içli dışlı olmayan üyeler bu gruba giriyor. Birkaçına yöneticilik teklif edilmesine rağmen olmak istemediğini belirtenler genelde bu grupta olmaktadırlar. Bilgili olsalar dahi zamanları kısıtlı olduğundan değerli üyeler statüsündedirler.

4)İşi bilen ama Asiler
Forumun birçok bölümünü tarayıp, genellikle teorik olarak birçok konuya hakim ama asi kişiler oluyor genelde bu grupta ve çoğu yanlış anlaşıldığından banlanıyorlar. Moderasyon kendisine uyarı yaptığında ters tepki verdiklerinden genellikle moderasyon ile sürtüşmelerinden dolayı banlanıyorlar, halbuki biraz sakin olsalar birbirimizi üzmeden bu sorunları çözebileceğimiz kişiler aslında .

5)Menfaatçiler
Ne selam ne sabah vermeden bodoslama gelenler bu gruptadırlar. Adam pm atıyor, ne merhabası var ne kim olduğu "facebook hekliycem bana şunu hacklermisin" diye yazmış bir de cevap bekliyor. Ne forumun kurallarını biliyor ne konuyu. Muhtemelen sonuna da "ailevi mesele çok önemli" yazmayı da ihmal etmiyorlar genellikle. Forum hayatım boyunca cevap vermeye erindiğim ve yarısına cevap vermediğim üyeler bu gruptalar. Ki şimdiye kadar hiçbiri de 2. bir mesaj atıp "ya birşey sordum ama cevap vermedin?" demedi, muhtemelen forumda online listesinde beni renkli gördüğü için PM atmış kişiler oluyor bu arkadaşlar. Aslında forumun arama kısmına bana attığı PM'i direk yazsa bile sorusunun cevabını bulabilecek kişilerin PM atması can sıkıcı oluyor, onlara kızmamak için bile bazen o PM'lere dönmediğim oluyor.

6)Goygoycular
Bir süre hack/yazılım ile uğraşmış ama biraz sıkışınca pes etmiş tiplerden çıkıyor bunlar. Lamer diye adlandırılan grup genelde bu kısımda oluyor. Foruma girip, sağa sola üyeleri rencide etmeye yönelik yazanlar, laf sokmaya çalışanlar genelde bu grupta oluyorlar. Ayarı tutturamayanlar banlanıyor, çizgide duranlar sürekli uyarılmalarına rağmen vazgeçmeyince onlar da haliyle banlanıyor. Gerçekten psikolojik sorunları olanlar bile var bu grupta. Ne kadar anlayış gösterilse dahi tepemize çıkmaya başladıkları anda anlayışımı kaybedeceğim için bu grupla iletişim kurmak için hayli sabır gerekiyor.

7)Egoistler
Aslında iyi niyetli olan üyeler bu kişiler. Foruma giren azimli insanlardan çıkıyorlar. Belirli bir bilgi birikimine ulaşınca haliyle meyvelerini almaya başlıyorlar, yazılım ile ilgileniyorlarsa güzel yazılımlar çıkarıyor, hack ile ilgileniyorlarsa sağlam deface'ler yapıyorlar, ancak bu meyvenin onlara zararı beraberindeki tebriklerin egolarını şişirmesi oluyor. Diğer üyelere yukarıdan bakmaya başlayıp insanları aşağılamaya başladıklarında tepki almaya başlıyorlar bu sefer. Haliyle bu duygu karmaşası öfke olarak filizleniyor ve bir üyeyle tartışıp uyarı aldıklarında ikiye çatallanıyorlar. Birinci grup ayılıp kendisine çeki-düzen veriyorken, ikinci grup daha da kötüleşip banlanıyorlar, birkaç gün/hafta/ay sonra dönüp bu sefer tecrübeli olarak devam edenleri oluyor.

8)Bizi Takmıyorsunuzcular
Belkide bu gruplar içerisinde iletişim kurması en zor olanlardan biri bu ekip oluyor. Kendisiyle iletişim kurmaya çalıştığımda "sen yöneticisin ya, rütbene mi güveniyorsun ?! " duvarına çarpıyorum haliyle. Bu da sağlıklı iletişim kurmama engel oluyor. Sırf bu yüzden bir de normal üyelik açıp "derdin nedir senin bi söyle allasen kardeş !" diyesim geliyor da eriniyorum allahtan :)

9)En Hacker Benimciler
Egoistlerin bir versiyonu gibi olan bu arkadaşlar genelde birşeyler öğrenmiş, devamını getirmektense "hacker" sıfatını yüceltmekle meşgul olmayı tercih ediyorlar. "hacker şöyle hackler, böyle hacklerse lamer olur", "gerçek hacker siyah ekran kullanır" gibi söylemlerle kendilerini pohpohluyorlar. Yine de olsun bir süre sonra sıkılıp vazgeçenler ve sakinleşip kaldıkları yerden devam edenler olarak gelişiyorlar genelde :)

10)Bak Yazıyorum Sana Kesin Oku'cular
Çileden çıkma sebebi üyeler oldukları kesin. Mesela bir sorunu olduğunda adam PM atıyor, profilime yazıyor, arkadaşlık isteği gönderiyor, ee anladık derdin var, zamanım olduğunda döneceğim diyorsun, tekrar PM atıyor, profilime girip "pm attım bakarmısın" yazıyor, yahu zaten zamanım olsa cevap veririm değil mi :) kime neyi hatırlatma ihtiyacı bu diyorum, tabii ki kalplerini kırmamak adına böyle çıkışmıyorum genellikle, tabii insan kimi zaman stresli olduğundan benimde bazen patlayıp kırdığım oluyor çok nadir de olsa, tabii elimden geldiğince kendileri ile ilgilenip gönüllerini almaya gayret gösteriyorum.

11)Şakşakcılar
En tehlikeli tiplerden birisi. Genellikle insanları örgütleme konusunda yetenekli üyelerin çevresinde olan tipler oluyorlar . Bir yönetici o yetenekli kişiyi uyardığında anında konuya atlayıp "ya adam haklı ama sen yöneticisin ya falan filan" diyip çeteleşmeye gidiyorlar :) Bi de yöneticilere "Aaaa sen kalbimizdeydin?", "biz çok seviyoduk ama seni?! ", neden yetkin alındı ki?", "Sende gittin ya bırakıyorum forumu!" cular oluyor. Halbuki adam 1 hafta önce yöneticiyken en çok kuyusunu kazanlarda genelde bu ekip oluyor. İlginç değil mi :)

12)Tez canlılar
İyi niyetli ekiplerden biri de bu ekip oluyor. Mesela üye geliyor, birşey rica ediyor, bende yapacağım diyorum, başlıyor saat başı PM atmaya, "abi benim iş noldu?", "Benim iş olacak mı?" vs. vs. şeklinde PM yağmuruna tutulmaya başlıyorum. Bizler de insanız, ben genellikle sabahları mobil olduğumdan PM'leri dahi sadece okuyup akşamları PC başına geçince yanıtladığımdan kendisine cevap vermediğimi ya da vazgeçtiğimi düşündüklerinden bu kadar yükleniyorlar diye tahmin ediyorum. Yine de kendilerini seviyoruz vesselam.

13)Rütbe Sevdalıları
Gerçekten rahatsız edici bir üye grubu bu arkadaşlar. Sürekli asistan olma çabaları, taciz edercesine PM yağmuru ile "abi beni yönetici yapın" mesajları gerçekten yoruyor beni. Olacağı varsa dahi olmamasını sağlıyorlar. Bir kişi yönetici olmak için uygunsa 1 PM zaten yetiyorken, 50 PM atan kişinin hanesine bu özellik eksi olarak yazılıyor tabii...

14)Hani Banada'cılar
Beni gerçekten rahatsız eden bir ekip bu ekip. Bir üyeye bir harekette bulunuyoruz mesela, direk geliyor, "abi falancaya böyle yapılmış, bana da aynısını yaparmısınız", durumun o anlık bir istisna olduğunu söyleyince bu sefer "ayrımcılık yapıyorsunuz, God damn it! Nerede adalet?" diye saygısızlık yapıyorlar, halbuki bazen bu istisnaları yapmamızın nedeni, üyeleri desteklemek ve gayretlerini takdir etmek olduğunu farketmiyorlar.

Aklıma gelenler bunlar, elbette her insan bir dünyadır, bunlar sık rastlananlar, bir kısmını da yazamadım, kısmet birdahakine belki de...

İyi forumlar :)

777722

Uzman üye
30 Ocak 2016
1,399
0
Bir tavsiye, bu kadar uzun yazmamalısın.
Okulda hiç özet yaptırmadılar mı sana? :p.

EmreClone

Kıdemli Üye
6 Tem 2015
2,873
19
Vaşingtın
14)Hani Banada'cılar
Beni gerçekten rahatsız eden bir ekip bu ekip. Bir üyeye bir harekette bulunuyoruz mesela, direk geliyor, "abi falancaya böyle yapılmış, bana da aynısını yaparmısınız", durumun o anlık bir istisna olduğunu söyleyince bu sefer "ayrımcılık yapıyorsunuz, God damn it! Nerede adalet?" diye saygısızlık yapıyorlar, halbuki bazen bu istisnaları yapmamızın nedeni, üyeleri desteklemek ve gayretlerini takdir etmek olduğunu farketmiyorlar.

kısmı kesinlikle doğru tecrübe ile sabit

duman05

Adanmış Üye
9 Eyl 2012
6,326
2
8 Yılın Birikimi düşünün 8 yılda kaç tane üye gelip geçmiştir :) tecrübe konuşuyor :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.