Bitcoin Nedir? Piyasamızdaki Yeri / SessizKalpler

SessizKalpler

Kıdemli Üye
17 Ocak 2016
4,911
21
.
Bitcoin Nedir? Piyasamızdaki Yeri / SessizKalpler​

bitcoin.jpg

Merhaba arkadaşlar ben SessizKalpler bu konu çerçevesinde gündemi düzenli olarak meşgul eden insanların ilgisini oldukça çekmeye başaran kafa yakan bir unsur olan “Bitcoin” kavramı hakkında konuşarak bu konuda bilgi sahibi olmanızı ve daha iyi sindirmenizi sağlayacağım. O zaman lafı fazla uzatmadan konumuza girişimizi yapalım ilk olarak Bitcoin en kısa tanımı ile nedir? Arkadaşlar Bitcoin en kısa tanımı ile Dijital Para birimidir, 2009 yılında hayatımıza girmiştir ฿ şeklinde bir sembolü ve “BTC” şeklinde bir kısaltımı bulunmaktadır. Dijital para birimi demişken Dijital yârine Teknolojik şeklinde de kullanabiliriz. İkisi aynı kapıya yol açmaktadır. Gelelim bu şaheserin babası kimdir? “Satoshi Nakamoto” ismini okuduğunuz zaman aklınıza direk Japon yada Çin bir vatandaş olduğu gelebilir olması da zannımca muhtemeldir ancak işin ilginç yanı bu adam hakkında doğru dürüst elle tutulabilir hiçbir bilgi gerek Reel gerekse Sanal alemde bulunmamaktadır. Yani adama başlı başlıca hayalet. Peki Piyasaya bu Para Teknolojisini nasıl sürdü sorusunun kafanızda çınladığına eminim şu şekilde; Nakamoto 2009 yılının kasım ayında bir gece ansızın o zamanlarda Kriptografik içeriklerin yani Şifrelenmiş bileşenlerin tanıtıldığı bir dönemde Mail yolunu kullanarak gerekli birimlere Protokolü yayınlamıştır. Yaptığı bu şaheser Protokol sayesi de ise pekte kısa bir süre olmasa da yavaştan sinsice tüm piyasayı avcunu almış Amerikan dolarını geçmeyi bırakın zirve yapmıştır anlık olarak 1 BTC yaklaşık olarak 35,630.85 TL ve 7501.26 Dolara denk gelmektedir ne kadar dudak uçuklatan bir rakam değimi? Sizin de içinizden kurucusunun şuan Para havuzunda yüzdüğünü düşündüğünüze eminim.

bitcoinin-cok-bilinmeyen-bir-faydasi-daha-ortaya-cikti-gida-uretimi-video.jpg

Şimdi Bitcoin’i teknik açıdan incelemeye devam edelim konu girişimizde en kısa bir şekilde Dijital para diyerekten tanımımızı yapmıştık şimdi bu tanımı ayrıntılı bir incelemeye tabi tutalım. Bitcoin Algoritmalardan ve Protokollerden oluşan bir tür sayı yığını bu benzerliği yönünden buna “Maden” diyebiliriz. Bizimde Madeni kazan bir Madenci olduğumuzu düşünürsek yapmamız gereken madende o kadar değersiz taş türevleri arasından nadir bulunan Elmas ve türevlerini kasmak olacaktır. Bu örnekten yola çıkarsak arkadaşlar Bitcoin algoritmasıda aynı şekilde milyonlarda işe yaramaz karmaşık sayı yığınları arasından ihtiyacımız olan sayıları kazmak aslında birazda şans işi şeklinde yorum yapan Profesörler bulunmaktadır ancak bu Profesörlerin söylediklerine katılmıyorum çünkü Nakamoto bey öyle bir Algoritma kullanmıştır ki bu algoritma kendini her saniye daha da şifreleyerek ve karmaşıklaştırarak işin şansa bırakılmasını günümüzde imkansız hale kılmıştır. Arkadaşlar son cümleyi tekrar edeyim günümüzde Bitcoin kazmak gerçekten çok zor çünkü algoritmasının kendini her saniye zorlaştırıldığını söylemiştim ancak ve ancak yeni çıktığı dönemde 2009 ufak bir yatırım ile oldukça fazla Bitcoin alabilmek mümkündü günümüzde de ufak bir miktar ücret ile alınan birkaç tane Bitcoinin bile bu kadar değerleneceğini düşünürsek insan bazen keşke zamanda geriye yolculuk yapsam diyor. Hazır bu konudan bir örnek vermişken geçenlerden bir Teknoloji haber platformunun bir haberini okumuştum ondan bahsedeyim adamın biri ilk çıktığı senelerde yani 2009 yılında 27 Dolar gibi ufak bir ücret ile 5000 BTC almış daha sonra aradan geçen 8 yıl sonrasında unutmuş bir gün hesabına giriş yaptığında ise şok olmuş. Şuan o kişi 900 bin dolar civarında bir paraya sahip. Ne diyelim kafasını kullanmış hak etmiş.

bosnia-bitcoin.jpg

Konumuza devam edersek arkadaşlar konuya giriş yaptığım sırada hatırlarsanız maden örneği vermiştim bu örnekte elmas ile BTC kazma olayının birbirleri ile mizahi açıdan benzerliği olduğunu söylemiştim aynı şekilde Elimizdeki Kazı aracının mesela baltanın boyutu, kalitesi, sağlamlığı, kuvveti ne kadar fazla olursa o kadar daha kolay kazar değil mi? Aynı şekilde sizin de Bitcoin kasmak için kullandığınız bilgisayar üzerinde bulunan İşlemci ne kadar kuvvetli olur ise bir yığın karmaşık sayı arasından doğru değerleri bulabilmek o kadar kolaylaşır. Bu arada bahsetmem gereken bir şey var ilk zamanlar olsa elinizde bulunan Standart ortalama donanımsal özelliklere sahip bir bilgisayar yada laptop ile kasmak mümkündü ancak şuan bırak ortalamayı ortalamanın on katı yüz katı üstün bir düzüne yan yana dizilerek aynı anda çalışan makine bile 0,0000001 gibi değerler üzerinden kasabiliyor. Konumuzun devamında bazı arkadaşlar Bitcoin’i nerede saklayabiliyoruz şeklinde sormuştur muhtemelen arkadaşlar Bitcoin’i internet üzerinden hizmet veren bir çok platform üzerinden “Cüzdan” açarak saklama işleminizi yapmanız mümkündür, Cüzdan şu şekil çalışır size 2 tane İD verir ilk değeriniz alış veriş yapabilmek için diğer değerinizde Para aktarabilmek içindir bu arada Online bir Cüzdan kullandığınız zaman Cüzdanınızın tehlikeye düşebilme olasılığı olduğu için hatta geçenlerde duymuşsunuzdur Rusya bir hizmet verenin sistemini patlatarak cüzdanları boşaltmış sizde bu ve bunun gibi durumlara karşın alacağınız güzel bir önlem Online cüzdan kullanmak yerine Donanımsal yani Fiziksel cüzdan kullanmaktadır bir nevi Sabit disk şeklinde düşünebiliriz. İnternet üzerinde Fiziksel Cüzdanı uygun fiyatlar üzerinden bulabilirsiniz.

Bitcoin-Bitcoin-value-Bitcoin-hackers-Bitcoin-cryptocurrency-Bitcoin-initial-coin-offerings-Bitcoin-ICO-Bitcoin-908462.jpg

Piyasamızda kullanım durumu ne derseniz? Arkadaşlar her ne kadar Türkiye de kullananını içeri atıp müebbet veririz gibi bir anlayış bulunmada Türkiye de Legal olarak bakılmamaktadır. Çünkü Bitcoin denetimini yapmanın imkansız olduğu bir Para birimidir zaten ortaya çıkmasının sebebi de budur güvenlik açısından devletlerin dahi denetimi altında olamaz kolay para aklanabilir ve en kötüsü genellikle derin ağda kullanılmaktadır bu para birimi ile derin ağ üzerinden silah, uyuşturucu, yasal olmayan teknolojik ürünler gibi bir çok şeyi temin edebilirsiniz ha olayı abartıp içinizden bana küfür etmenizi istemiyorum ama BTC ile Kiralık katil tutup adam öldürttüğünü iddia edenler dahi var tabi siz ne kadar inanırsınız o tartışılır. Ayrıca ilk ortaya çıkıldığı günden itibaren miktarı belirlenmiş ve sabitlendiği için Enflasyondan hiçbir şekilde etkilenmemektedir onun yerine bir dolar dahi olsa alıma göre daha çok basılır ve değeri düşer ancak BTC ihtiyaca göre basılabilen bir şey değildir ve Enflasyonu bu zekası sayesinde çok kolay alt edebilmektedir.

bitcoin-2022ye-kadar-250-000-dolar-olabilir.jpg

Şimdi arkadaşlar bu kadar övdük göklere çıkarttık ancak olumsuz tarafları nedir dersek? Ülkeler teknolojiye yavaştan sindirerek alışma noktasında Yani Amerika bile zar zor kendini alıştırdıysa hele biz bu para birimine tam olarak alışmamız birkaç yıl daha sürmektedir demek istediğim bu parayı harcayabilmek için yada çekebilmek için bu sisteme uygun çalışan Post makineleri, BTC bankaları henüz Türkiye de yaygınlaşmadı ama hiç yok diyemeyiz geçen günlerde İstanbul’a bir adan BTC Bankamatiği yapıldı. Ne kadar aktif kullanılır bilemem veyahut kullanıcıların uyum sağlamsıda önemli dediğim gibi Türkiye belki teknolojik açıdan sindirebilir ve BTC Legal bir sistem ile buluşturulabilir ise belki de geleceğin parası olabilir. Evet arkadaşlar bir konumun daha sonuna geldik umarım sizlere ışık tutabilmiş ve bilgi katabilmişimdir. Başka bir konumda görüşmek üzere hayattan hep zevk almanız dileğiyle iyi günler iyi forumlar dilerim konuyu teşekkür etmeyi unutmayınız diğer konularımı okuyarak güzel bilgiler edinebilirsiniz.

Son düzenleme:

ATABÖRÜ

Kıdemli Üye
30 Tem 2017
3,359
7
Ötüken
Yazıyı hangi ara okudunuz da yorum yapıyorsunuz Allah aşkına.Hepsini okumadığınıza eminim.

Konuya gelirsek imla hatası ve büyük harf küçük harf kullanımızda bir sürü hata var.Bazı cümleleri tam yazmamışsınız.Yazı renkleri ise göz yorucu olmuş.
Bazı teknik anlatımlarıda başka yerlerden okuduğunuz ve oraya göre yazmak istediğiniz için hatalar yapmışsınız.Gelişmeniz dileği ile.

İyide her insan sorunsıuz hata yapçak diye bir şey yok değilmi adam gecenin saat kaçında konu açıyor. ? hataları vardı ama mesajı edit yaptım. o yüzden susalım.

Qora

Yeni üye
17 May 2018
24
0
43
Teşkilat
İyide her insan sorunsıuz hata yapçak diye bir şey yok değilmi adam gecenin saat kaçında konu açıyor. ? hataları vardı ama mesajı edit yaptım. o yüzden susalım.

Ben herkes hatasız olacak demedim.İnsan fıtratında vardır hata yapmak.Sadece özen gösterilmesi açısında eleştirdim.Bunda alınıp kırılacak bir durum yok.Makale veya komposizyon yazıyorsak farklı görüşlere açık olmak gerek.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.