BLAKE 2 ile Şifreleme

MEMO_baba

Uzman üye
6 Kas 2009
1,019
28
Kriptografi ile ilgilenenler için , Blake 2 ; MD5 ve SHA 2/3 algoritmalarına yeni bir alternatif olarak geçtiğimiz ay duyuruldu . Blake 2’nin bahsedebileceğimiz en yararlı yanı ; yazılımda yüksek performans ile birlikte MD5’ten daha üst düzey güvenlik sağlaması olarak kayıtlara geçiyor .

Blake 2 , SHA 3 final versiyon Blake’den geliştirilerek yapılmış bir şifreleme olarak karşımıza çıkıyor . Önceki versiyonları gibi yüksek seviye güvenlik sunarken , 64-bit platformlarda MD5 kadar hızlı durumda . Ayrıca düşük sistemlerde , Sha 2/3’den %33 daha az RAM kullanımı gerektiriyor .

Blake 2 , Sha 2/3 ve MD5’e oranla son çıkan Intel işlemcilerde daha üst düzey bir performans gösteriyor . Bunun grafiğini de inceleyelim ;
BLAKE2 iki çeşit ile geldi ;

- BLAKE2b ( ya da sadece BLAKE 2 ) 64 bitplatformlara optimize edilmiş olarak — NEON tabanlı ARM’ler de dahil .
- BLAKE2s ise ; 8-32 bit platformlara optimize edilmiş olarak .


MD5 kadar hızlı olan ve geçerli bir alternatifolarak sunuluyor . BLAKE2’nin geliştiricileri de , BLAKE2’nin MD5 kadar hızlı ve performans olarak başabaş bir mücadelede olduğunu belirtiyor . Çoğu insanlar geleneksel olarak MD5’i performans yararlarından dolayı kullanmaktadır fakat görünen o kadar hem performans hem de güvenlik açısından aynı seviyede olduğu belirtilen BLAKE2 , MD5’in tabutuna çivi çakacak gibi görünüyor .
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.