Broadpwn Açığı Telefonları Tehdit Ediyor

matrixlord

Kıdemli Üye
8 Ocak 2013
2,433
0
DdQkm6.jpg


Hepimiz kablosuz ağları kullanıyoruz. İnternette dolaşmayı zahmetsiz ve karlı hale getiriyor. Genellikle, çoğumuz Wi-Fi'yi gün boyunca açık bırakıyor. Akıllı telefonunuzu güncellemediyseniz, özellikle Google ve Samsung tarafından üretilen Android cihazınızı ya da iPhone'unuzu güncellemediyseniz bu Wi-Fi alışkanlığı başınıza iş açabilir.

Exodus Intelligence'daki uzmanlar tarafından paylaşılan bilgilere göre, bilgisayar korsanları, Broadcom tarafından üretilen yaygın olarak kullanılan Wi-Fi yongalarında bulunan güvenlik açığından yararlanarak telefon hatalarını kontrol edebiliyorlar. Broadpwn olarak adlandırılan bu güvenlik açığı, uzaktan akıllı bir telefona girmelerine izin veriyor. Bu açık, hem iOS hem de Android akıllı telefonları tehlikeye atıyor. Broadpwn, telefonunun çökmesine ve daha sonra saldırının diğer cihazlara yayılmasına neden olan "durdurulamaz" bir zararlı yazılım olarak tanımlanmış durumda.

Las Vegas'taki Black Hat güvenlik konferansında konuşan araştırmacı Nitay Artenstein tarafından keşfedilen açık, şu an kapatılmış durumda. Ancak açıktan korunduğunuzdan emin olmak için iPhone'da iOS 10.3.3, Android'de ise Temmuz güvenlik güncellemesini yüklemiş olmanız gerekiyor.

Açığı endişe verici yapan, sizin hiçbir eylemde bulunmanıza gerek kalmadan, tamamen uzaktan çalışabilmesi. Hatta saldırganın gözüne kestirdiği cihaz hakkında hiçbir şey bilmesi gerekmiyor ve sistem, kilitlenmeden "ele geçirilebiliyor

Eğer bu güncellemeleri yüklemediyseniz, mümkün olan en kısa zamanda güncelleme yapmanızda fayda var.

 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.