BuSH Ve PaPa'nın KuTSaL iTTiFaKı Mı? .

3333

Emektar
27 Ara 2005
3,212
45
Little Town.
"ABD Başkanı Bush ile Hristiyan aleminin lideri Alman kökenli Papa 16. Benedict ne yapmak istiyor?
ABD Başkanı George W. Bush, 11 Eylül 2001 saldırılarının yeniden tartışıldığı şu günlerde, “dini içerikli” bir konuşmayla tekrar dikkatleri üzerine çekti. Bush, “uluslararası teröristlerle ABD’nin mücadelesi” ile eşzamanlı olarak, dini adanmışlığın “Üçüncü Uyanışı”nı yaşadığını anlatarak, bu savaşı bir kez daha “iyilik ve kötülük arasındaki mücadele” olarak nitelendirdi. Bush, bir grup muhafazakâr gazeteciye yaptığı açıklamada, insanların artık dini inançlarını daha açıkça ifade ettiğini söyleyerek, bunun “tarihteki dini uyanışlara benzer bir sürecin işareti olabileceğini” söyledi.

Birbuçuk saat süren sohbet toplantısında, ABD Başkanı, “Amerika’da ben dahil pek çok insan, bunu [terörle mücadele] iyilik ile kötülük arasında bir mücadele olarak görüyor. Elliler ile altmışların kültürü arasında çok ciddi bir fark vardı. Sanırım burada da bir değişim var. Bana öyle geliyor ki Üçüncü Uyanış’ın eşiğindeyiz” dedi. “Birinci Uyanış”, 1730-1760 yıllarında dinciliğin Amerika’daki kolonilerde hızla yayılmasına işaret ederken, “İkinci Uyanış”ın 1800-1830 yılları arasında meydana geldiği varsayılıyor. ABD Başkanı Bush, 2001 yılında, “terörle mücadele”yi tanımlarken “Haçlı Seferi” ifadesini kullanmıştı.

Papa'dan Hz. Peygamber'e hakaret
11 Eylül vesilesiyle dikkat çekici bir demeç de, Papa 16. Benedict’ten geldi. Alman kökenli Papa, “cihad” fikrinde ifadesini bulan şiddetin “Tanrı’nın planına aykırı” olduğunu söyledi, ancak bu arada Batı’daki laikliği de eleştirmeyi ihmal etmedi. Papa, “Batı, mantığa öyle teslim olmuş ki, İslam onu anlayamıyor” diye konuştu. Papa Benedict, Almanya’da bir üniversitede yaptığı konuşmada, İslam dünyasının tepkisini çekecek ifadeler kullanmaktan da çekinmedi. Papa, 14. yüzyıldaki Bizans İmparatoru 2. Manuel Paleologus’tan şu alıntıyı yaptı: “Muhammed’in getirdiği yeni bir şey gösterin. Bulacağınız tek şey kötülük ve insanlık dışılıktır; mesela, vazettiği inancı kılıç yoluyla yayma emri.” Papa, bu alıntıdan sonra, “şiddet yoluyla İslam dinine geçmenin hem mantığa, hem Tanrı’nın doğasına aykırı olduğunu” ekledi.
Laikliğe eleştiri
Ancak Papa, sadece İslamiyet’i değil, Batı toplumlarındaki laikliği de eleştirdi. Avrupa toplumlarının laiklik nedeniyle “gerçekliği tam olarak kavramaktan uzaklaştığını” öne süren Katolik lider, bu nedenle “inancın temel olduğu kültürlerle diyaloğun da imkansız hale geldiğini” savundu. Papa, en büyük endişesinin, “Batı’nın, dini mantık alanından dışlaması” olduğunu ifade etti. Ayrıca, ateizmin kökeninde “Tanrı’dan korkmanın” yattığını ileri sürdü. Konuşmayı yorumlayan La Repubblica gazetesi uzmanı Marco Politi, Papa’nın “İslam’ın saldırgan yüzüne yönelik derin güvensizliğini” dile getirdiğini söyleyerek, “2. Jean Paul için; Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanların aynı tanrıya tapındığı fikri çok önemliydi. Benedict ise bu fikre kapıları kapatıyor” değerlendirmesini yaptı.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.