Büyük Günahlar!!

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
ÖLÜ ETİ* KAN VE DOMUZ ETİ YEMEK

"Ey Muhammad! De ki "Bana vahyolunanda* leş* akıtılmış kan* domuz eti -ki pistir- ve günah işlenerek Allah'tan başkası adına kesilen hayvandan başkasını yemenin haram olduğuna dair bir emir bulamıyorum." (En'am: 145)

Ayette haram olduğu belirtilenleri bilerek kim yerse mücrimlerden olmuştur. Bilerek domuz eti yiyen bir müslümanı düşünemem. Belki bu eti yiyen zındıklar ya da islamdan çıkan diğer sapık fırkalardır. Müslümanların katında domuz eti yemek* içki içmekten daha kötüdür.
Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Haksız yere alınan bir maldan (yenilerek) gelişen beden cennete giremez. Cehennem ona daha layıktır."
(Ahmed* Hakim)
Bütün müslümanlar tavla oynamanın haram olduğunda ittifak etmişlerdir ve buna delil olarak da Rasulullah (s.a.s)'in şu sözünü zikretmektedirler.
“Kim tavla oynarsa* elini domuzun etine ve kanına bulaştırmış gibidir."
(Müslim* Ebu Davud)
Şüphesiz müslümanın elini domuzun etine ve kanına bulaştırması* tavla oynamaktan daha büyük bir günahtır. Elbette* onun etinin ve kanının yenmesi hepsinden daha günahtır. Allah bizi bu gibi şeylerden korusun.

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
SUÇSUZ MÜSLÜMAN KADINLARA İFTİRA ATMAK

Allah-u Te'âla şöyle buyuruyor:

"Namuslu ve hür kadınlara (zina) iftirası atan sonra dört şahit getiremeyen kimselere seksen değnek vurunuz. Onların şahitliğini ebediyyen kabul etmeyiniz. Onlar fasıkların ta kendileridir." (Nur: 4)
"Namuslu ve habersiz (suçsuz) mü'min kadınlara iftira atanlar dünya ve ahirette lanetlenmişlerdir. Onlar için büyük bir azap vardır." (Nur: 23)

Rasulullah (s.a.s) "Helak edici yedi günahtan sakının....." hadisinde hiçbir şeyden haberi olmayan mü'min kadınlara iftira atmayı da zikretmiştir.
"Müslaman elinden dilindan başkalarının selamette kaldığı kişidir."
(Buhari* Müslim* Ebu Davut* Nesei)

"İnsanların cehennemde yüzüstü sürünmelerine sebep olan şey onların dilleriyle söylediklerinden başka birşey değildir."
(Tirmizi rivayet etti ve hasen sahih dedi)

"İnanan erkek ve kadınları* yapmadıkları birşeyden ötürü incitenler* şüphesiz iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmiş olurlar."
(Ahzab: 58)
Rasulullah (sav) şöyle buyurdu:
"Kölesine veya cariyesine zina ithamında bulunanın söylediği doğru değilse kıyamet gününde cezalandırılır."
(Buhari* Müslim)

Mü'minlerin annesi Hz. Aişe (r.a) hakkında gökten onun temiz* iffetli olduğuna dair ayet indikten sonra onu iftirada bulunan kişi* Kur'an'ı yalanlamış ve dolayısıyla kafir olmuştur. Böyle olan kişi öldürülür.

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
GANİMETTEN BEYT-ÜL MALDAN VE ZEKATTAN ÇALMAK

Allah-u Tela şöyle buyuruyor:
"Bir nebi için ganimet malına hiyanet etmesi olur şey değildir. Kim böyle hainlik ederse kıyamet günü hainlik ettiği şeyle gelir." (Al-i İmran: 161)

Ebu Humeyd es-Saidi şöyle dedi:
Rasulullah (s.a.s) İbn-i Lubeybe ismindeki bir şahsı zekat toplamakla görevlendirmişti. Bu kişi zekat toplamaktan döndüğü vakit: "Bunlar sizin* şunlar da bana hediye olarak verildi" demesi üzerine Rasulullah (s.a.s) minbere çıkıp hamd-ü sena ettikten sonra şöyle buyurdu:
"Zekatı toplamak için birisini görevlendirdikten sonra bana gelip de: "Bu sizin* şu da bana hediye verildi" diyor. Doğru olsaydı anne-babasının evinde oturduğunda o hediye kendisine verilir miydi? Allah'a yemin ederim ki her biriniz haksız birşey alırsa kıyamet gününde Allah'a bu haksız yere aldığı şeyle kavuşacaktır. Bunun için hiçbirinizin boynu üzerinde taşıdığı deve* sığır veya koyunla Allah'ın huzuruna geldiğini görmeyeyim." Rasulullah (s.a.s) daha sonra ellerini yukarı kaldırarak: "Allah'ım! Tebliğ ettim mi?" dedi.
(Buhari* Müslim* Ebu Davut)

Ebu Hureyre (r.a) dedi ki: Rasulullah (s.a.s)'le Hayber seferine çıkmıştık. Ganimet olarak altın ve gümüş bulamadık. Sadece bir çok eşya* yiyecek ve içecek şeyler bulduk. Daha sonra bir vadiye indik. Kölesi Rasulullah'ın yanında bulunuyordu. Rasulullah'a bu köleyi Cüzam oğullarından birisi vermişti. Vadiye indiğimiz zaman bu köle devesinin yükünü çözmeye başladı. Bu sırada kendisine bir ok atıldı ve öldü. Bizler: "ne mutlu ona şehit oldu* ya Rasulullah!" dedik. Rasulullah (s.a.s): “Hayır* yemin ederim ki onun üzerindeki elbisesi ateş gibi yanıyor. Çünkü Hayber'de pay edilmeden önce o elbiseyi almıştı” buyurdu. Bunun üzerine herkes çok korktu ve adamın biri* bir veya iki ayakkabı bağını getirip: "Bunları Hayber günü aldım" dedi de* Rasulullah (s.a.s): “Evet* ateşten iki bağ” buyurdu.
(Buhari* Müslim* Ebu Davud* Nesei)

Rasulullah (s.a.s) * Ebu Bekir ve Ömer (r.a) ganimet mallarını çalan kimselerin mallarını yakarlar ve onları döverlerdi."
(Ebu Davud)

Abdullah b. Ömer (r.a) dedi ki: Kırkıra isminde birisi Rasulullah (s.a.s)'in eşyasını gözetiyordu. O* öldüğü zaman Rasulullah (s.a.s) adamın cehennemlik olduğunu söyledi. Sahabeler o adamın yanına gittiler ve adamın yanında daha bölüştürülmeden ganimet malından bir aba almış olduğunu farkettiler.
(Buhari* İbn-i Mace* Ahmed)
Bu hususta hadisler çoktur. Zulüm kısmında bir bölümü zikredilecektir.
Zulüm üç türlüdür:
Birincisi; başkalarının malını gayri meşru ve batıl yollardan almaktır.
İkincisi: Öldürmek* dövmek* kırmak* yaralamak şeklindedir.
Üçüncüsü: Lanet okumak* iftira atmak suretiyle halka zulmetmektir.
Rasulullah (s.a.s) Veda Hutbesinde şöyle buyurmuştur:
"Kadınlarınız* mallarınız* namus ve şerefiniz birbiriniz için haramdır. Tıpkı bu belde de ve bu ay içindeki gününüz gibi."
(Buhari* Müslim* Ebu Davut)
"Taharetsiz kılınan namaz ile hıyanetle elde edilen maldan verilen sadakayı Allah kabul etmez.”
(Müslim* Tirmizi)

Zeyd b. Halid el-Cüheni (r.a) şöyle diyor:
"Hayber gazvesinde ganimete hıyanet eden biri öldüde Rasulullah (s.a.s) onun cenaze namazını kılmadı ve "Arkadaşınız Allah yolunda hıyanet yaptı" buyurdu. Eşyasına baktığımızda iki dirhemden az değerde yahudilerden alınan birkaç tane boncuk bulduk."
(Ebu Davud* Nesei* Malik)

İmam Ahmed (r.a) şöyle demiştir:
"Ganimete hıyanet eden ve intihar eden kimse dışında Rasulullah (s.a.s)'in cenaze namazını kıldırmadığı bir müslüman bilmiyoruz."

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
KADININ ERKEĞE* ERKEĞİN KADINA BENZEMEYE ÖZENMESİ

"Onlar büyük günahlardan ve kötülüklerden sakınırlar." (Şura: 37)
İbn-i Abbas şöyle dedi: Rasulullah (s.a.s) erkeklerden kendini kadına benzetenlere ve kadınlardan kendilerini erkeklere benzetenlere lanet etti."
(Buhari* Ebu Davud* Tirmizi)

Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Allah erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet etti."
(Ebu Davud hasen senedle rivayet etti.)

Ebu Hureyre (r.a)'den Rasulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
"Erkek elbisesi giyen kadına* kadın elbisesi giyen erkeğe Rasulullah (s.a.s) lanet etti."
(Ebu Davud sahih senedle rivayet etti)
"(Benim ümmetimin) ateş ehlinin* benim (şimdi) görmediğim (daha sonra ortaya çıkacak) iki türlü insanı vardır. Bunlar: Ellerinde bulunan sığır kuyruğuna benzer kamçılarla insanlara zulmederek halka dayak atanlar ve giyinik olduğu halde çıplak olan* salına salına yürüyen* saçlarına yana sarkmış deve hörgücü gibi yapan kadınlardır. Bu kimseler cennete giremeyecekler ve onun kokusunu dahi hissedemeyeceklerdir. Halbuki onun kokusu şu kadar mesafeden duyulmaktadır."
(Müslim)

"Haberiniz olsun erkekler kadınlara itaat ettiklerinde (yani; emirleri altına girdiklerinde) helak olmuşlardır."
(Ahmed)

Kadının lanetlenmesine sebep olan başlıca ameller şunlardır: Ziynetini* altınını* gerdanını başkalarına göstermesi* misk* amber veya benzeri bir kokuyla kokulanıp bunların dışarıda başkalarının koklaması için sürmesi ve süslü elbiseler giymesid

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
YALAN YERE YEMİN ETMEK

Abdullah b. Amr (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Büyük günahlar; Allah'a ortak koşmak* ana-babaya eziyet etmek* haksız yere adam öldürmek ve yalan yere yemin etmek."
(Buhari)
Yalan yere yemin etmede kasten yapılan bir yalan söz konusudur. Buna gamus (batırıcı* daldırıcı) ismi verilir. Çünkü yalan yere yemin* yemin sahibini günaha daldırır. sokar.

"Bir adam: "Vallahi Allah falana mağfiret etmez" dedi. Bunun üzerine Allah Azze ve Celle:
"Filanı mağfiret etmeyeceğimi kim temin edebilir? Muhakkak ki ben* o adamı mağfiret eder ve senin amelini boşa çıkarırım" dedi.
(Müslim)

"Allah kıyamet gününde üç grup insanla konuşmaz* onları temize çıkarmaz ve onlar için acı bir azab vardır: "Kibirlenerek eteklerini uzatan (yere salan) iyiliği başa kakan* yeminle malını satan."
(Müslim* Ebu Davut* Tirmizi Nesei)

İbn-i Ömer (r.a)'dan* Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Kim Allah'tan başkası adına yemin ederse kafir olur." Hadisin bir başka lafzında ise: "Şirk koşmuş olur." geçmektedir.
(Tirmizi)
(Hakim ve Zehebi Buhari ve Müslim'in şartlarına göre sahihtir dediler.)
"Kim yalan yeminle bir müslümanın hakkını gasbederse* Allah kendisine kızmış olduğu halde onunla buluşacaktır." Bunun üzerine sahabe "Ya Rasulullah! Aldığı şey çok az olsa da mı?" diye sordular. Rasulullah (s.a.s): "Arak ağacından misvak için alınan bir çubuk bile olsa" buyurdu.
(Müslim-Nesei)
"Kim Lat ve Uzza'ya yemin ederse hemen "La ilahe illallah" desin."
(Buhari-Müslim-Nesei)

Bazı sahabeler* İslama daha yeni girmiş olduklarından istemeyerek de olsa dilleri sürçtüğünden Allah'tan başkası adına* Lat'a ve Uzza'ya yemin edebiliyorlardı. Bundan dolayı Rasulullah (s.a.s) bir önceki hadisi zikrederek* Lat'a ve Uzza'ya yemin edenlerin bunun telafisi olarak tekrar La ilahe illallah demelerini emretti.
Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor:
"Bu minberin yanında bir misvak dalı almak için bile olsa* yalan yere yemin eden kişi cehennemi hakketmiştir."
(Ahmed)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
BAĞY (HADDİ AŞMA* GURUR* TECAVÜZ)

"Bu yol* insanlara zulmedenlere ve yeryüzünde haksız yere taşkınlık edenlere karşıdır. İşte onlara acıkla bir azap vardır." (Şura: 42)

"Allah bana mütevazi olmamızı vahyetti ta ki* kimse kimseye tecavüzde bulunmasın ve kimse kimseye karşı övünmesin."
(Müslim* Ebu Davud)
Bazı rivayetlerde şöyle geçmektedir:
Bir dağ başka bir dağa karşı böbürlense* Allah o dağı dümdüz eder."
"Allah'ın dünyada cezasını ertelemeyeceği günahlara en layık olanı; bağy (haddi aşma* hakka riayetsizlik) ve akrabalık hakkını gözetmemek."
(Ebu Davud* Tirmizi rivayet etti ve sahih dediler)

İbn-i Mes'ud (r.a) şöyle dedi:
Malik er-Rahavi dedi ki; Ya Rasullah! Gördüğün gibi Allah bana bir çok güzellik verdi. Bu konuda çok az bile olsa* benden daha üstün birisinin olmasını istemediğimde bağy (haksızlık* tecavüz) yapmış olur muyum?" Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: "Bu bağy değildir. Bağy* haksızlık yapıp hakkı küçümsemek ve insanları hor ve hakir görmektir."
(Hakim ve Zehebi rivayet ettiler ve sahih dediler.)

Allah (c.c) Karun kibirlendiği ve böbürlendiği (ve haktan ayrıldığı) için onu mahvetmiştir.
"Bir kedi yüzünden bir kadına azap edildi. Ölünceye dek o kediyi hepsettiğinden dolayı cehenneme girdi. Onu ne yedirdi* ne içirdi ne de avlansın diye serbest bıraktı.
(Buhari* Müslim)

İbn-i Ömer (r.a)'dan* Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu: "Canlı olan herhangi birşeyi atış yapmak için hedef tayin edene lanet olsun."
(Buhari *Müslim)

Ebu Mesud (r.a) şöyle dedi: Ben bir kölemi kırbaçla dövüyordum. Arkamdan: "Ey Ebu Musa! Bil ki” diye bir ses duydum. Hiddetimden ötürü sesin kimden geldiğini anlayamadım. O ses bana yaklaşınca* demin duyduğum sesin Rasulullah'a ait olduğunu anladım. Bana şöyle dedi: "Allah sana karşı senin kölene güçlü olduğundan daha güçlüdür." Bundan sonra hiçbir kölemi dövmeyeceğim" dedim. Başka bir rivayetti: "Bu sözden o denli etkilendim ki kırbacım elimden düştü." Başka bir rivayette ise: "Rasullah bu sözü bana söyledikten sonra: "O artık Allah rısazı için hürdür” dedim. Rasulullah (s.a.s) de: "Böyle yapmasaydın* ateş sana dokunurdu" dedi.
(Müslim)
"Haksız yere kölesini döven ve yüzüne vuranın keffareti kölesini azad etmesidir."
(Müslim)
“Muhakkak Allah (c.c) bu dünyada insanlara azab edenlere* azap edecektir.”
(Müslim)

Rasulullah (s.a.s) yüzünde damga izi bulunan bir eşeği görünce şöyle buyurdu:
"Allah ona (eşeğe) damga vurana lanet etsin."
(Müslim)
"Haksız yere bir anlaşmalıyı (ehli zimmet) öldüren cennetin kokusunu duyamaz. Halbuki cennetin kokusu elli senelik mesafeden duyulur."
(Hakim ve Zehebi rivayet ettiler ve Müslim'in şartlarına göre sahihtir dediler.)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
MUSİBET ANINDA) AĞITLAR YAKMAK* SAÇ YOLMAK* ELBİSE PARÇALAMAK* YÜZÜ TOKATLAMAK.

Rasullah (sav) şöyle buyuruyor:
"İnsanlar arasında iki alışkanlık vardır ki bunlar küfürdür. Soya sövmek ve ölüler arkasından ağıtlar yakmak (bağırıp çağırmak)"
(Müslim)
"Naiha (yani; ölünün peşinden bağırıp çağırarak* meziyetlerini sayan kadın) tevbe etmeden öldüğü takdirde* kıyamet gününde kendisine katrandan bir gömlek* uyuzdan bir üstlük giydirilir."
(Müslim)
"Musibet anında yüzünü döven* elbisesini yırtan ve cahiliyyenin çağırdığı gibi çağıran bizden değildir."
(Buhari* Müslim)
"Ölü* kabrinden kendisine ağıt yakıldığı müddetçe azaba uğrar."
(Buhari* Müslim)
"Ben musibet anında bağırıp velvele ve yaygara koparanlardan* saçlarını yolanlardan ve yaka paça yırtanlardan beriyim (uzağım)"
(Buhari* Müslim)

(Bu amel insanı islam milletinden çakarmayan küçük küfürdür. Küfür iki türlüdür:
1. Büyük Küfür: Bu insanı islam dininden çıkarır.
2. Küçük Küfür: Bu insanı islam dininden çıkarmaz fakat büyük günahtır.
Büyük Küfrün Türleri:
1) Yalanlama Küfrü. 2) Doğru olduğunu tasdik ettiği halde kibirlenip yüz çevirmek. 3) Şüphe küfrü. 4) Yüz çevirme küfrü. 5) Nifak küfrü.
Küçük Küfür ise: Küfranı nimet* soya sövmek* müsibet anında bağırıp çağırmak vb.

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
PERUK TAKMAK* DİŞLERİ ARALAMAK VE DÖVME YAPMAK

"Peruk takan ve taktırana* dövme yapan ve yaptırana* kaşlarını incelten ve incelttirene* güzellik için dişlerini ayıran ve ayırtana* Allah'ın yarattığını bu şekilde değişterene Allah lanet etsin."
(Buhari* Müslim)
"Köpekten ve kandan elde edilen gelir haramdır. Fahişenin kazancı haramdır. Dövme yapana ve yaptırana* faiz yiyene ve onun vekiline ve resim yapanlara lanet olsun."
(Buhari* Müslim)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
KİBİR* ÖĞÜNMEK* BÖBÜRLENMEK* KENDİNİ BEĞENMEK

"Musa da: "Ben hesap gününde inanmayan her kibirli insandan benim de sizin de Rabbimiz olan Allah'a sığındım" dedi." (Mü'min: 27)
"Mahakkak Allah büyüklenenleri sevmez." (Nahl: 23)
"Allah'ın ayetleri üzerinden kendilerine gelen bir delil olmadan tartışanların gönüllerinde ulaşmayacakları bir büyüklenmek vardır. Sen Allah'a sığın O şüphesiz işitendir* görendir." (Mü'min: 56)
"Adamın biri böbürlenerek yürürken Allah onu yerin dibine geçirmiş ve bu kişi kıyamete kadar batmaya devam edecektir."
(Buhari* Müslim* Nesei)
"Zalimler ve kibirli kimseler mahşere karıncalar gibi gönderilirler. Herkes onları çiğneyecek ve her taraftan kendilerini bir zillet saracaktır."
(Ahmed* Tirmizi rivayet etti ve bu hadis için hasen dedi.)

Selef-i salihinden bazıları şöyle demiştir. Allah'a karşı işlenen ilk günah kibirdir. Çünkü Allah-u Te'âla şöyle buyurmaktadır:
"Hani* meleklere Adem'e secde edin demiştik de İblis'den başka hepsi secde etmişlerdi. O ise kaçındı kibirlendi ve kafirlerden oldu." (Bakara: 34)
İblis'in yaptığı gibi hakka karşı kibirlenenin imanı kendisine fayda vermeyecektir.
"Kibir* hakkı inkar etmek ve insanları hafife alıp onları hor görmektir."
(Müslim* Tirmizi)
"Allah her kibir taslayanı* kendini beğenip* öğüneni sevmez." (Lokman: 18)
Kudsi bir hadiste Allah-u Te'âla şöyle buyurmuştur:
"Azamet benim eteğim* kibriya da benim kaftanımdır. Onlardan birini elde etmek isteyeni cehhenneme atarım."
(Müslim* Ebu Davud)
"Cennet ve cehennem Rablerine şöyle demiş: Cennet "Ya Rab! Bana giren insanların çoğunluğu zayıf ve halkın kendisini zayıf gördüğü kimselerdir" diye söylemiş. Cehennem ise: "Ya Rab! Bana girenlerin çoğunluğu ise büyüklenen ve zalim kimselerdir." demiş."
(Buhari-Müslim-Tirmizi)

"Bu ahiret yurdunu* yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu istemeyen kimselere veririz. (İyi) Sonuç Allah'a karşı gelmekten sakınanlarındır." (Kasas: 83)

"İnsanları küçümseyip yüzünü çevirme* yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah kendini beğenip öğünen hiç kimseyi sevmez." (Lokman: 18)

Seleme b. Ekva (r.a)'nın dediğine göre bir adam Rasulullah'ın huzurda kibirlenerek sol eliyle yemek yemiş Rasulullah (s.a.s) sağ eliyle yemek yemesini buyurmuş* fakat kibirinden ötürü adam yapamıyorum demiş. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s):
"Yapamayasın" buyurdu ve adam sağ elini bir daha kaldıramaz oldu.
(Müslim)

"Size cehennem ehlinin kim olduğunu söyleyeyim mi? Yürüyüşünde mağrur şişman* katı* kaba* mal toplamaya hırslı olan fakat harcamaya cimri olan kişidir."
(Buhari* Müslim)

İbn-i Ömer'den Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Böbürlenerek yürüyen ve büyüklük taslayan kimse Allah'ın huzuruna vardığında onu kendisine karşı gazablanmış olarak bulur."
(Hakim ve Zehebi rivayet ettiler ve Müslim'in şartlarına göre hadisin sahih olduğunu söylediler.)

Ebu Hureyre (r.a)'den Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Cehenneme giren ilk üç kişi şunlardır: Zalim idareci* zekatını vermeyen zengin ve kibirli fakir."
(İbn-i Habban* İbn-i Huzeyme sahih senetle rivayet etmişlerdir.)

İlmi ve bilgisi ile kibirlenmek ve Allah'ın kendisine verdiği ayrıcalıklardan dolayı büyüklenmek* kibirliliğin en kötüsüdür. Zira o kişi* herşeyden önce kendi ilminden kendisi faydalanmıştır. Çünkü Allah rızası için ilim tahsil eden kimse ilmiyle daha çok tevazu kazanır nefsi küçülür* gönlü alçalır. Devamlı olarak kendisini gözetir. Zira nefsinden gafil kaldığı zaman hak yoldan sapar ve kendisini helak eder.
İlmi: böbürlenmek* mevki ve makam sahibi olmak için isteyen* müslümanları hor gören onlara karşı büyüklük taslayan* onları hafife alan kimse gururun ve büyüklenmenin en berbatını yaşamaktadır. Unutulmamalıdırki kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse cennenete giremez.

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
RİYA (GÖSTERİŞ)

"Onlar insanlara gösteriş yaparlar ve Allah'ı çok az anarlar." (Nisa: 142)
"Ey iman edenler! Sadakalarınızı* malını insanlara gösteriş için harcayan* Allah'a ve ahiret gününe inanmayan kimse gibi başa kakmak ve eziyet vermekle boşa çıkarmayın." (Bakara: 164)

"Kıyamet günü hesabı görülecek ilk kişi şehit edilmiş kişidir. Bu kişi Rabbinin huzuruna getirilir ve Allah ona nimetini anlatır o da onu itiraf eder. Sonra Allah (c.c): "Bu nimete karşılık ne yaptın?" buyurur. Bu kişi: "Senin için savaşıp şehid oldum deyince Allah (c.c) : "Hayır! Yalan söyledin Bunu sana " sana "cesur" denilsin diye yaptın ve bu istediğini dediler." buyurur. Sonra yüz üstü sürüklenmek suretiyle cehenneme atılması emrolunur.
İkincisi ise ilim öğrenmiş* başkalarına öğretmiş* Kur'an okumuş adam. Bu da Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah ona verdiği nimetleri bildirir. Adam da bu nimetleri itiraf eder. Allah: "O nimetlere karşılık ne yaptın?" diye sorunca adam: "Senin için ilim öğrenip başkalarına öğrettim ve Kur'an okudum" der. Allah (c.c) ise: "Yalan söyledin. Sana "Alimdi ve Kur'an okurdu" denilsin diye ilim öğrendin ve Kur'an okudun ve bu istediğin şey sana verildi" buyurur. Daha sonra cehenneme atılmak üzere onun yüz üstü sürüklenmesi emri verilir.
Üçüncüsü Allah'ın kendisine bolluk ve her çeşit mal verdiği adam. Bu kişi de Allah'ın huzuruna getirilir. Allah verdiği nimetleri bildirir. Adam da bunları kabul eder. Allah: "O nimetlere karşılık ne yaptın?" diye sorar. O da senin sevdiğin her yola verdim* harcadım* cevabını verince Allah (c.c): "Yalan söyledin. Sana "cömertti" denilsin diye bunları sarfettin ve istediğin şey sana verildi." der. Sonra onun yüzüstü cehenneme sürülmesi emri verilir."
(Müslim* Tirmizi* Nesei)
İbn-i Ömer (r.a)'dan: "Bir grup insan şöyle dedi: "Biz emirlerimizin huzurlarına girdiğimizde* dışarı çıktığımız zaman onlar hakkında konuştuklarımızın aksini diyoruz." İbn-i Ömer (r.a) bunun üzerine: "Biz bu ameli Rasulullah (s.a.s) zamanında münafıklık olarak sayardık."
(Buhari)
"Kim (iyi amellerini) övünerek başkalarına duyurursa Allah da (onun günahlarını) başkalarına duyurur. Kim de gösteriş yaparsa* kendi aleyhine gösteriş yapar."
(Buhari* Müslim)
Muaz (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Riyanın azı bile şirktir."
(Hakim Zehebi rivayet etti ve sahih dediler.)

“Sizin için en çok korktuğum şey küçük şirktir.”
Ashab: "Küçük şirk nedir?" diye sorduklarında:
“Riyadır. Allah kullarını amellerine karşılık cezalandıracağı zaman riyakarlara: "Dünyada gösteriş yaptığınız kimselerin yanına gidin. Onların yanında bir mükafat bulabilecek misiniz? buyuracak.”
(Ahmed)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
KENDİSİNİ BABASINDAN BAŞKASINA İNTİSAB ETMEK

Sa'd (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Onun kendi babası olmadığını bildiği halde kendisini babasından başkasına intisap (isnat) edene cennet haram kılınmıştır."
(Buhari* Müslim)
Ebu Hureyre (r.a)'den* Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Babalarınızdan vazgeçmeyin. Kim babasından vazgeçerse (inkar ederse) kafir olur."
(Buhari* Müslim)
"Kendisini babasından başkasına intisap eden Allah'ın lanetine uğramıştır."
(Buhari* Müslim)
Yezib b. Şerik (r.a)'den; Hz. Ali'yi minberde hutbe verirken şöyle dediğini duydum: "Bizde Allah'ın kitabından ve bu elimdeki sahifenin içinde olandan başka okuduğumuz kitap yoktur."
Sonra kağıdı açtı. Bu sayfanın içinde deve dişleri* hayvanların bazı parçaları ve Rasulullah (s.a.s)'ın şu sözü vardı: "Medine şehri Ayr ile Sevr arasında haram kılınmıştır. Kim şu şehirde kötü birşey yaparsa ve kötü birşey yapanı barındırırsa* Allah'ın* meleklerin ve bütün insanların laneti onun üzerine olsun. Kıyamet gününde Allah onun hiçbir amelini kabul etmez. Müslümanların zimmeti birdir ve müslümanların en aşağısı da bu zimmeti verebilir. (yani; bir müslüman birini himaye altına alırsa velevki bu müslüman daha aşağı seviyede olsa bile bütün müslümanların buna uyması gerekir.) Bir müslümanı hakir ve alçak gören* kendisini babasından başkasına intisap eden çocuk veya kendisini sahibinden başkasına intisap eden kölenin üzerine Allah'ın* meleklerin ve bütün insanların laneti olsun. Ve Allah (c.c) kıyamet gününde bu kişinin hiçbir amelini kabul etmez."
(Buhari* Müslim)

Ebu Zer (r.a)'dan* Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Kendi babasını bildiği halde kendisini babasından başkasına intisap eden kimse kafir olur. Hakkı olmadığı halde birşeyi iddia eden bizden değildir ve o kişi cehennemdeki yerine hazırlansın. Birisini küfürle itham eden ya da ona Allah'ın düşmanı diyen; eğer o kişi dediği gibi değilse söylediği kendisine döner."
(Buhari* Müslim)

(Bu insanı islam dininden çıkarmayan küçük küfürdür.)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
EMİRE KILIÇLA KARŞI ÇIKMAK VE BÜYÜK GÜNAH İŞLEYENLERİ TEKFİR ETMEK

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
“Aşırı gitmeyin. Allah aşırı gidenleri sevmez.” (Bakara: 190)
“Allah ve Rasulüne karşı gelen şüphesiz apaçık şekilde sapmış olur.” (Ahzab: 36)

“Müslüman kardeşine kim: Ey kafir! derse bu söz muhakkak ikisinden birisine isabet eder.”
(Buhari)
Hariciler hakkında bir çok rivayet vardır. Alimler haricileri tekfir etme hususunda ihtilaf etmişlerdir.
Çünkü Rasulullah (s.a.s) onlar hakkında şöyle demiştir:
“Onlar okun avı delip geçtiği gibi dinden çıkacaklardır. Onları nerede bulursanız öldürün.”
(Buhari-Müslim)

Rasulullah (s.a.s) onlar hakkında şöyle dedi:
“Onlar bu göğün altında öldürülenlerin en şerlileridir. Onların öldürdükleri ise öldürülenlerin en hayırlısıdır.”
(İbn-i Mace- Tirmizi rivayet etti ve hasen dedi.)

Hariciler: bidatçi* büyük günah işleyen müslümanları tekfir edip kanlarını helal sayan* Hz. Osman* Hz. Ali ve bazı sahabeleri tekfir eden kişilerdir.
Ebi Evfa (r.a); Rasulullah (s.a.s)’in şöyle dediğini duydum:
“Hariciler cehennem (ehlinin) köpekleridir.”
(İbn-i Mace-İbn-i Ebil Asım sahih senedle rivayet etmiştir.)

Said b. Cümhan dedi ki: Ali b. Evfa’nın huzuruna girdim. O kör birisi idi. Bana kim olduğumu sordu* ben de adımı söyledim. Bana bu sefer: “Babana ne oldu?” diye sordu. Ben de: “El-Ezarika (Haricilerden bir taife) onu öldürdü” cevabını verdim. O da şöyle dedi: Allah el-Ezarikayı öldürsün. Rasulullah (s.a.s) bunların cehennem ehlinin köpekleri olduğunu haber verdi.” Bunun üzerine ben: “Yalnız el-Ezarika mı yoksa bütün hariciler mi?” diye sordum. O da: “Bütün hariciler” dedi.
(Ebu Davud Talalisi- Ahmed- Hakim- İbn-i Ebi Asım es-Sünne kitabında sahih senedle rivayet etti.)

Ebu’l Hafs şöyle rivayet etti: Biz Haricilerle çarpışırken onlar hakkında Abdullah b. Ebi Evfa’nın şöyle dediğini duydum: Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
“Onları (haricileri) öldüren ve onlar tarafından öldürülenlere ne mutlu!”
(Ahmed-İbni Ebi Asım hasen senedle rivayet etti.)

(Bir müslümanın zahiren küfrünü görerek veya yaptığı ameli küfür zannederek bir müslümanı tekfir etmesi onu kafir yapmaz. Fakat bir müslümanın imanından dolayı tekfir eden kişi kafir olur. Sırf sövgü manasında tekfir ederse o zaman sadece büyük günah işlemiş sayılır* zahiren küfür sözü veya ameli işleyen bir kişiyi tekfir etmeyerek onu müslüman kabul etmek de küfürdür.)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
KADERE İNANMAMAK

"Şüphesiz biz herşeyi (önceden tesbit edilmiş) bir kaderle yarattık." (Kamer: 49)
"Allah sizi ve yaptıklarınızı yarattı." (Saffat: 96)
"Allah kimi saptırırsa onu doğru yola eriştirecek yoktur." (A'raf: 186)
“Allah onu bilgisi olduğu halde saptırdı.” (Casiye:23)
"Allah dilemedikçi siz dileyemezsiniz." (İnsan: 30)
"Sonra da ona iyilik ve kötülük kabiliyetini verene and olsun ki." (Şems: 8)

Bu konuyla ilgili Kur'an'da birçok ayet vardır.

Cebrail (a.s) Rasulullah (s.a.s)'e geldiğinde imanın ne olduğunu sordu. Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Allah'a* meleklerine* kitablarına* rasullerine* öldükten sonra dirilmeye kaderin hayrına ve şerrine inanmaktır."
(Buhari* Müslim)

Hz. Aişe (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Hem benim* hem Allah'ın ve hem de bütün nebilerin lanet ettiği altı insan vardır. Onlar; kadere inanmayan* Allah'ın Kitabına bir şey ekleyen* insanlara zulümle hükmeden* Allah'ın haram kıldığı şeyi helal kılan* bana yakışmayan şeyleri isnad eden ve sünnetimi terkeden."
(Tirmizi)
(Hakim ve Zehebi rivayet ettiler ve Buhari'nin şartlarına göre sahihtir* dediler.)

Ebu Derda (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Anne-babasına eziyet eden* kadere inanmayan ve içki müptelası cennete giremez."
(Ahmed* Bezzar* Taberani)

İbn-i Ömer (r.a)'dan* Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Kadere inanmayanlar bu ümmetin mecusileridir. Hastalandıklarında onları ziyaret etmeyin. Öldükleri zaman cenaze namazlarını kılmayın."
(Hakim rivayet etti ve Buhari ve Müslim'in şartların göre sahihtir* dedi.)

İbn-i Ömer (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Ümmetimden kaderi yalanlayan kişiler olacaktır."
(Hakim ve Zehebi rivayet etti ve Müslim'in şartlarına göre sahihtir* dediler.)

İbn-i Ömer (r.a)'e bir adam geldi ve ona birisinin selamını iletti. İbn-i Ömer: "Duyduğuma göre bu kişi islamdan olmayan şeyler çıkartmış. Eğer gerçekten böyle birşey yapmışsa ona benden selam söyleme. Çünkü ben Rasulullah'ın şöyle buyurduğunu işittim:
"Bu ümmetten yerin dibine geçirilecek* meshedilecek (şekilleri hayvan süretlerine döndürülecek) ve cehenneme atılacak olanlar olacaktır. Bütün bunlar kaderi yalanlayanların başına gelecektir."
(Ebu Davud* Tirmizi rivayet etti ve hasen sahih* garip demiştir.)

Ali (r.a)'dan* Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Kul şu dört şeye inanmadıkça mü'min olamaz; Allah'tan başka ibadete layık ilah bulunmadığana ve beni hakla gönderdiği Rasulü olduğuma şehadet etmek. Öldükten sonra dirilmeye inanmak ve kadere inanmak."
(Tirmizi* İbn-i Mace* Hakim ve Zehebi rivayet ettiler ve sahih dediler.)

Cabir (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Bu ümmetimin mecusileri kaderi yalanlayanlardır. Hastalandıklarından onları ziyaret yetmeyin. Öldüklerinde cenaze manazlarını kılmayın. Karşılaştığınızda selam vermeyin."
(Es-Sünne sahih hadis)
(İbn-i Ebi'l-Asım* Ahmed b. Amr b. Ebi Asım ed-Dehhak eş-Şeybani. Bu zat hadis Alimidir. Basralıdır. İsfahan kadısı olmuştur. Hicri 287 de vefat etmiştir. Yazdığı eserler şunlardır* es-Sünne* el-Müsned'il Kebir* Ed -Diyyat)

Muaz b. Cebel (r.a)'dan Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Allah hiçbir nebi göndermemiştir ki onun ümmeti içersinde kaderiyye (kaderi yalanlayan) ve mürcie (kişi iman ettikten sonra işlediği günah ne olursa olsun kıyamet gününde bundan ötürü insanın azap görmeyeceğine inanan sapık bir fırka.) bulunmasın. Allah kaderiyye ve mürciyeyi yetmiş nebinin diliyle lanetlemiştir."
(İbn-i Ebi'l Asım-Zayıf senetle rivayet etmiştir.)

Ebu Hureyre (r.a)'den Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Allah kıyamet gününde üç kişiyle konuşmaz* onlara bakmaz ve temize çıkarmaz. Onlar acıklı bir azap vardır. Onlar; kaderi yalanlayan* ayyaş (içki müptelası)* kendi çocuğunu kabul etmeyen."
(İbn-i Ebi'l Asım zayıf senetle rivayet etti.)

Huzeyfe (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Her ümmetin bir mecusisi (putperesti) vardır. Bu ümmetin mecusileri kader yoktur diyenlerdir."
(İbn-i Ebi'l Asım* zayıf senedle rivayet etti.)

Aişe (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Kaderiyye* bu ümmetin mecusileridir."
(İbn-i Ebi'l Asım* zayıf senedle rivayet etti.)

İbn-i Abbas (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Ümmetimden iki grup vardır ki* islamdan bir nasipleri yoktur; kaderiyye ve mürcie."
(İbn-i Ebi'l Asım zayıf senedle rivayet etmiştir.)

"Ebu Hureyre (r.a)'den* Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Şu anda kader konusunda konuşulmayan öyle sözler çıkacak ki* bu sözleri konuşanlar ümmetin en şerlileri olacaktır."
(İbn-i Ebi'l Asım sahih senedle rivayet etti.)

Huzeyfe (r.a)'dan Rasulallah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Allah yapanı da yapılanı da yaratmıştır."
(İbn-i Ebi'l Asım es-Sünne)
(Hakim ve Zehebi rivayet etti ve Müslim'in şartlarına göre sahihtir* dediler.)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
ÇOK YALAN SÖYLEMEK

"Allah haddi aşan ve çok yalancı olan kimseyi doğru yola eriştirmez." (Mü'min: 28)
"Çok yalan söyleyenlerin canı çıksın." (Zariyat: 10)
"Sonra lanetleşelim de Allah'ın lanetinin yalancılar üstüne olmasını dileyelim." (Al-i İmran: 61)

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor:
"Yalan* günaha götürür. Günah da cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında yalancılardan yazılır. "
(Buhari* Müslim)
"Münafığın alametleri üçtür. Konuştuğu zaman yalan söyler. Söz verdiğinde yerine getirmez ve kendisine bir şey emanet edildiği zaman hıyanet eder."
(Buhari-Müslim-Tirmizi-Nesei)

"Şu dört özellik kimde bulunursa* o halis münafık olur.
O özelliklerden bir tanesi bulunduran onu terkedinceye kadar kendisinde münafıklık özelliklerinden biri var demektir. Kendisine birşey emanet edildiği zaman ona hıyanet eder. Konuştuğunda yalan söyler. Söz verdiğinde sözünde durmaz* Münakaşa ettiği zaman haktan ayrılır."
(Buhari* Müslim)

"Görmediği bir rüyayı gördüğünü söyleyen kimseden kıyamet gününde ayrılmış arpa tanesini birbirine bağlaması (eski haline getirmesi) istenecekte bunu yapamayacak (dolayısıyla yapamadığı müddetçe azab görecek.)”
(Buhari)
"Bir kimsenin gözleriyle görmediği bir rüyayı gördüğünü söylemesi en çirkin yalandır."
(Buhari)
Rasulullah (s.a.s) görmüş olduğu rüyasını anlatırken bir kısmında şunları zikretmektedir:
“Bir de sırt üstü yatırılmış bir adam gördük. Başında duran başka bir adam elindeki demir kancalarla sırt üstü yatan kişinin ağzı ve gözlerini arkaya doğru yırtmaktaydı. Sonra adamın öbür yanına geçiyor ve yaptığını tekrar ediyordu. Fakat öbür tarafına geçmeden adamın yüzü eski halini alıyordu. Bu azabı ona kıyamete kadar uygular. Yanımda bulunan meleğe bunun kim olduğunu sordum da bana: "Bu adam evinden çıkarken öyle yalanlar uydururdu ki* ta uzaklara etrafa yayılırdı.
(Buhari)
"Mü'min her huy üzerine yaratılabilir. Ancak hıyanet ve yalan üzere asla."
"Kişi kendisini tevil yapmak süretiyle yalandan kurtarır.
(Buhari)
"Duyduğu herşeyi söyleyenin yaptığı şey kendisine günah olarak yeter."
(Müslim)
"Kendisinde bulunmayan bir şeyi var diye gösteren yalandan bir elbise giymiş gibidir."
(Müslim)
"Zandan sakının. Çünkü o sözlerinin en yalanıdır."
(Buhari* Müslim)
"Allah-u Te'âla kıyamet gününde üç kişiyle konuşmaz* onları temize çıkarmaz..... hadisinde "yalancı" da bu üç kişiden birisi olarak zikredilmiştir.
(Müslim)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
ZİNA ETMEK

Allah Te'âla şöyle buyuruyor:

"Zinaya yaklaşmayın. Çünkü şüphesiz o bir hayasıklıktır* kötü bir yoldur." (İsra: 32)
"Onlar ki; Allah'la beraber başka bir ilaha ibadet etmezler. Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar. Zina etmezler. Kim bunlardan birini yaparsa cezaya uğrar." (Furkan: 68)
"Zina eden erkek* ancak zina eden veya müşrik bir kadınla evlenebilir. Zina eden kadınla da ancak zina eden ve müşrik olan bir erkek evlenebilir. Bu mü'minlere yasak edilmiştir." (Nur: 3)
"Zina eden kadınla zina eden erkekten her birine yüzer değnek vurun. Şayet Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız* Allah'ın dinini tatbik hususunda onlara acımayın. Mü'minlerden bir grup da bunların cezasına şahit olsun." (Nur: 2)

Rasulullah'a (s.a.s) en büyük günahlar sorulmuş. Rasulullah (s.a.s) de şöyle buyurmuştur:
"Allah'ın seni yaratmış olmasına rağmen ona herhangi birini denk tutmandır." Daha sonra hangisidir? diye soruldu: "Seninle yemek yemesinden korktuğun için çocuğunu öldürmendir." Sonra hangisidir diye soruldu. "Komşunun hanımıyla zina etmendir." buyurdu.
(Buhari* Müslim)

"Zina eden mü'min* (halis) mü'min olduğu halde zina etmez. Hırsızlık yapan da (halis) mü'min olduğu halde hırsızlık yapmaz. İçki içen de (halis) mü'min olduğun halde içki içmez."
(Buhari* Müslim* Ebu Davut* Tirmizi* Nesei)

"Bir kul zina ettiği zaman iman ondan ayrılır ve bulut gibi başının üzerinde durur. Zina fiilini bitirdiği zaman da imanı tekrar kendisine döner."
(Ebu Davud* Tirmizi rivayet etti.)
(Hakim ve Zehebi bu hadis Buhari ve Müslim'in şartlarına göre bu hadis sahihtir. dediler.)

"Bir kul zina ettiği zaman iman ondan ayrılır ve bulut gibi başının üstünde durur."
(Ebu Davut* Tirmizi)
(Hakim ve Zehebi bu hadis Buhari ve Müslim'in şartlarına göre sahihtir dediler)

"Allah kıyamet gününde üç kimse ile konuşmaz* onlara rahmet nazarıyla bakmaz* onları temize çıkarmaz ve onlar için acıklı bir azab vardır. Bunlar: "Zina eden evli kimse yalancı idareci* kibirli fakir."
(Müslim* Nesei)

"Savaşa çıkan mücahitlerin geride bıraktıkları hanınmları savaşa çıkmayıp orada kadınlarla kalan mü'minlere (savaşta oldukları müddetçe) anneleri gibi emanet edip de sonra hanımını emanet bıraktığı bu kimse bu emanete hıyanet ederse* kıyamet günü ailesine ihanet edilen* kendisine hiyanet edenin yaptığı her iyiliğinden dilediğini alır. Dikkat ediniz."
(Müslim)

(İmam Nevevi şöyle dedi:
Savaşa çıkan mücahitlerin geride bıraktığı hanımlara şu şekilde hürmet edilir.
1. Onlara iftira atmamak* haram olacak şekilde onlara bakmamak* onlarla yalnız kalıp haram olacak şekilde onlarla konuşmamak.
2. Onlara yardım etmek* iyilik yapmak ihtiyaçlarını gidermek suretiyle hürmette bulunulur.)

"Allah dört sınıf insanı sevmez. Onlar; çok yemin eden satıcı* kanatkar olmayan* büyüklenen fakir* zina eden evli kimse* zalim idareci."
(Nesei sahih senetle rivayet etti.)

Zinanın en kötüsü kişinin kendi annesi* kız kardeşi* üvey annesi ve diğer mahremleriyle yaptığı zinadır.

"Nikahı yasak olan mahremlerinden biriyle zina yapanı öldürün."
(Hakim rivayet etti ve bu hadis için sahih dedi)

"Bera (r.a) şunu rivayet etmiştir: "Dayım Ebu Bürde elinde sancak olduğu halde yanımdan geçti nereye gidiyorsun diye sordum. Dedi ki: Rasulullah (s.a.s) beni babasının hanımıyla evlenen birini öldürüp malını almak için gönderdi."
(Ebu Davut* Tirmizi* Nesei* İbn-i Mace* Ahmed)

(Bu kişi üvey anneyle evlenmek yasak olduğu halde bunu evlenmek suretiyle meşrulaştırdığından dolayı mürted olup öldürülmüş malı da ganimet alınmıştır. Yoksa zina ettiğinden dolayı değildir. Bu kişi hadden değil küfren öldürülmüştür. Çünkü kafirin malı ganimet olarak alınır.)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
İÇKİ İÇMEK

"Sana içki ve kumarı sorarlar* de ki: İkisinde hem büyük günah ve hem de insanlara bazı faydalar vardır." (Bakara: 219)
"Ey iman edenler! İçki* kumar* putlar ve fal okları ancak şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan sakının ki felaha eresiniz. Şeytan içkiden ve kumardan dolayı ancak aranıza düşmanlık ve kin düşürmek* sizi Allah'ı zikretmekten ve namazdan alıyokmak ister. Artık vazgeçtiniz mi?" (Maide: 90-91)

İbn-i Abbas (r.a) şöyle demiştir. "İçki haram kılındığı zaman sahabeler birbirlerine giderek içkinin haram kılındığını ve şirkle aynı derecede tutulduğunu haber verdiler."
Abdullah b. Ömer de içki içmenin en büyük günah olduğu görüşündedir. Şüphesiz içki kötülüklerin asıl kaynağıdır. Birçok hadisi şerifte içki içen kimse lanetlenmektedir.

"İçki içeni dövün. tekrar içerse yine dövün. Tekrar içerse yine dövün. tekrar içerse onu öldürün."
(Tirmizi* Ebu Davud* İbn-i Mace* Ahmed* sahih senedle)

Abdullah b. Amr (r.a)'den* Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"İçki içip de sarhoş olduğu için namazını bir kez terkeden kimsenin hali* kendisine dünya ve içindekilerinin hepsi verilip de sonra kendisinden bu verilenlerinin hepsinin alındığı kişiye benzer. Kim de içki yüzünden namazını dört kere terkederse Allah onu habal çamurundan muhakkak içirecektir."
Ashab habal çamurunun ne olduğunu sorduklarında.
Rasullah (sav) şöyle buyurdu:
"Cehennemdekilerin akıntılarıdır."
(Ahmed) (Zehebi bu hadis için sahih dedi.)

Cabir (r.a)'den Rasullah (sav) şöyle buyurmuştur:
"Sarhoşluk veren içkiyi içene Allah habal çamurundan içireceğine ahd etmiştir." Ashab: "Habal çamuru nedir?" diye sordular. Rasulullah şöyle dedi: "Cehennemdekilerin teri (veya cehennemdekilerin akıntılarıdır.) "
(Müslim)
(Bu hadisin başlangıcı ise şu şekildedir: Rasulullah (s.a.s)"e Yemen'den bir adam geldi ve orada Mısır'dan yaptıkları mızır denilen bir içki hakkında ona soru sordu. Rasulullah (sav): "O sarhoşluk verir mi?" dedi. Adam: "Evet" cevabını verince Rasulullah (s.a.s):
"Her sarhoşluk veren şey haramdır." buyurdu.)

"Dünyada içki içen kimse ahirette ondan mahrum bırakılır."
(Buhari* Müslim)
"İçki müptelası olan kimse öldüğünde puta tapanların durumundaymış gibi Allah'la buluşur."
(Ahmed* Taberani* Bezzar)
(İbn-i Hacer Heytemi Mecmai Zevaid adlı kitabında; Ahmed'in senedindeki şahısların güvenilir kişiler olduğunu Taberani'nin senedindeki Yezid b. Ebu Fatihe'nin bilinmeyen bir kişi olduğunu söyledi.)

(Şirk ve küfür dışındaki kalan günahları işleyen kişinin müslüman kalabilmesi için uyması gerekir bir takım şartlar vardır. Bunlardan birisini yapmazsa* kafir olur: Onu helal saymayacak* meşrulaştıracak şekilde devamlı yapmayacak ve bu günahı işlediğinde kalbinde sıkıntı duyacak.)

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
HIRSIZLIK YAPMAK

"Erkek hırsızla kadın hırsızı yaptıklarına karşılık Allah'tan ibret verici bir ceza olmak üzere ellerini kesin. Allah Aziz ve Hakim'dir."
(Maide: 38)

"Allah o hırsıza lanet etsin ki bir yumurta çaldığı için eli kesilir* bir ip çaldığı için eli kesilir."
(Buhari* Müslim* Nesei)
"Muhammed'in kızı Fatıma da hırsızlık yapsa onun elini keserdim."
(Buhari *Müslim)
"Zina yapan (halis) mü'min olduğu halde zina yapmaz. Hırsızlık yapan (halis) mü'min olduğu halde hırsızlık yapmaz. Fakat tevbe ederlerse* tevbeleri geçerlidir."
(Buhari* Müslim)
"Şu dört şeye dikkat ediniz! Allah'a birşeyi ortak koşmak* haksız yere Allah'ın haram kıldığı bir nefsi öldürmek* zina yapmak* hırsızlık yapmak."
(İbn-i Ebi Asım es-Sünne kitabında sahih senedle rivayet etmiştir. Müslim'in şartlarına göre bu hadis sahihtir.)
Hırsızın tevbesi ancak çaldığı malı sahibine iade ettiği zaman geçerlidir. Şayet hırsızın malı yoksa malın sahibinden helallık ister

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
DEYYUSLUK (KAVATLIK)

"Zina eden erkek ancak zina eden veya müşrik bir kadınla evlenebilir. Zina eden kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan bir erkekle evlenebilir. Bu* mü'minler için yasak edilmiştir."
(Nur: 3)

"Üç kimse cennete giremeyecektir. Ana-babasına eziyet eden* deyyus (kavat) ve erkekliğe özenen kadın."
(Hakim ve Zehebi rivayet ettiler ve sahih dediler)

Hanımının kötü yolda olduğundan şüphelenen fakat ona olan sevgisinden veya hanımına ödemek zorunda olduğu borcundan ötürü veyahut küçük çocukları olduğu için ya da hanımından ayrılması durumunda hakimin ondan eşine nafaka bağlamasından çekinerek hanımının ne kadar kötüyse de karısını başkasına pazarlamayan ve satan erkekten daha az kötüdür. Karısını

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
ASHABA SÖVMEK

Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi:
Allah-u Te'âla şöyle buyurdu:
"Benim dostuma düşmanlık yapana karşı savaş açtığımı bildiririm."
(Buhari)
"Ashabıma sövmeyin. Muhammed'in nefsi elinde bulunan Allah'a yemin ederim ki* şayet birinizin Uhud dağı kadar altını olsa ve Allah yolunda harcasa ashabımın ne bir avuçluk harcamasına ve ne de bunun yarısına erişebilir."
(Buhari* Müslim)
Aişe (r.a) şöyle dedi:
"Onlar Rasulullah'ın ashabına mağfirette ve hayır duada bulunmakla emrolundukları halde onlara sövdüler."
(Müslim)
"Ashabıma kim söverse Allah'ın laneti üzerine olsun."
(İbn-i Ebi Asım es-Sünne)
Bu hadisin senedi hasendir.

Hz. Ali (r.a) şöyle dedi: Rasulullah (s.a.s) benim hakkımda beni sevenin mü'min beni sevmeyenin münafık olduğunu söyledi."
(Müslim)
Rasulullah'ın Hz. Ali (r.a) hakkında söylemiş olduğu bu söze Rasulullah'tan sonra en faziletli olan Ebu Bekir daha layıktır."
Hz. Ali ve Hz. Ömer (r.a)'nın görüşüne göre: Kim bir kişi hakkında onun Ebu Bekir (r.a)'dan daha hayırlı olduğunu söylerse ona iftiracının cezası uygulanır.
Abdurrahman b. Ebi Leyla'dan* el-Carut b. Mi'a el-Abdi şöyle dedi: Ebu Bekir (r.a) Ömer (r.a)'den daha üstündür. Başka birisi de: "Hz. Ömer (r.a)* Hz. Ebu Bekir (r.a)'den daha üstündür" dedi. Bu haber Ömer. b. Hattab (r.a)'ya ulaşınca kendisinin Hz. Ebu Bekir'den daha üstün olduğunu söyleyen adama yere basamayacak derecede ayaklarına sopayla vurdu ve şöyle söyledi: "Ebu Bekir (r.a)* Rasulullah (s.a.s)'in arkadaşı ve insanların en hayırlısıdır. Kim bundan başka birşey söylerse ona iftiracının cezası uygulanır.
İbrahim'den* Alkame (r.a) dedi ki: Ali'nin şöyle dediğini duydum: "Bana* benim Ebu Bekir ve Ömer'den daha üstün olduğunu söyleyenlerin var olduğu haberi ulaştı. Kim bu şekilde söylerse iftira atmış olur ve ona iftiracının cezası verilir."
(Ahmed İbn-i Ebil Asım es-Sünne kitabında hasen senetle rivayet etti.)

Ebu Ubeyde b. Hacil (r.a)'den* Ali (r.a) şöyle demiştir: Beni Ebu Bekir ve Ömer (r.a)'dan daha üstün tutan birisi bana getirilirse* ona iftiracının cezasını veririm."
(İbn-i Eb'l Asım Es-Sünne kitabında rivayet etti.)
"Kim kardeşine "Ey kafir" derse bu söz ikisinden birine isabet eder.
(Buhari)
Ebu Bekir (r.a)'e veya ondan başka bir sahabeye kim "Ey kafir" derse o kafir olur. Çünkü Allah-u Te'âla bütün sahabilerden razı olduğunu belirtmiştir. Allah-u Te'âla şöyle buyuruyor:
"İyilik yarışında önceliği kazanan muhacirler ve ensar ile* onlara güzelce uyanlardan Allah hoşnut olmuştur* onlar da Allah'tan hoşnuttur."
(Tevbe: 100)
Kim bu ayette geçenlere söverse Allah'a karşı savaş açmış olur. Müslümanlara eziyet etmek ve onları hor görmenin büyük günah olduğunu daha önce açıklamıştır.
O zaman Rasulullah'dan sonraki insanların en hayırlıları olan sahabelere söven kişinin durumu nasıl olur?

ShadowOfDeath

Katılımcı Üye
3 Ocak 2006
853
7
AHDE VEFASIZLIK

"Ahdi yerine getirin. Çünkü ahitten cayanlar sorumlu olmuşlardır." (İsra: 34)
"Ey iman edenler! Akidleri yerine getirin." (Maide: 1)
"Ahdettiğiniz zaman Allah'ın ahdini yerine getirin." (Nah:91)

Rasullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"Şu dört özellik kimde bulunursa halis münafıktır. Konuştuğu zaman yalan söyler* kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder* söz verdiği zaman yerine getirmez. Kavga anında haktan ayrılır."
(Buhari* Müslim)
"Kıyamet gününde her ahde vefasız olanın bir sancağı vardır ve: "Bu (sancak) filanın filan kişiye karşı ahde vefasızlığıdır" denilir. En büyük ahde vefasızlık emire karşı olanıdır."
(Müslim)
"Allah kıyamet günü üç kimseye düşman olduğunu bildirir. Onlar Allah adına birşey verip sonra hıyanet eden* hür bir insanı satıp onun parasını yiyen* işçi tutup istediği işi ona yaptırdığı halde ücretini vermeyen kimse."
(Buhari)
"Emire itaattan geri çekilen kimse kıyamet günü Allah'ın huzuruna delilsiz gelir. Kendisinde biat bulunmadığı halde ölen kimse de cahiliyye ölümü üzerine ölmüştür."
(Müslim)
"Kim cehenneme uzak kalıp* cennete girmek istiyorsa Allah'a ve ahiret gününe iman etmiş olarak ölmeli ve kendisine yapılmasını istediği şekilde halka muamele etmelidir. Bir imama veya halifeye biat edip ona elini ve günlünü veren kimse de elinden geldikçe ona itaat etmeli ve ondan emirliği almak isteyen olursa onların boynunu vurmalıdır."
(Müslim)
"Bana itaat eden* Allah'a itaat etmiş olur. Bana karşı gelen; Allah'a karşı gelmiş olur. Kim emire itaat ederse bana itaat etmiş olur ve kim de ona karşı gelirse bana karşı gelmiş olur."
(Buhari* Müslim)
"Her kim emirinden hoşuna gitmeyen bir durum görürse sabretsin. Emire bir karış kadar karşı gelen cahiliyye ölümüyle ölür."
(Buhari* Müslim)
"Cemaaten bir karış ayrılan boynundaki islam halkasını çıkartmıştır."
(Hakim ve Zehebi sahih senetle rivayet ettiler.)

Bir emire biat ettikten sonra ona itaat etmemek* ona verilen sözü tutmamak* kılıçla ona savaş açarak hıyanet etmekten ve onu ölünceye kadar desteklememekten daha büyük bir günah var mıdır?
"Bize karşı silah kullanan bizden değildir."
(Buhari* Müslim* Tirmizi)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.