Çanakkale Şehitleri Anısına...

_EReNCaN65

Kadim Üye
19 Eyl 2008
6,404
0
VAN
ÇANAKKALE ZAFERİ (18 Mart)

Çanakkale Savaşları,1.Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren,Türk’ün gücünü dünyaya bir daha duyuran,tarihe “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” sözünü yazdıran büyük bir destandır.

1.Dünya Savaşı’nın başlarında İngilizler ve Fransızlar, İtilaf Devletlerinin üçüncüsü olan Ruslara yardım etmek için Çanakkale Boğazı’ndan geçip Karadeniz’e ulaşmayı planlamışlardı.Amaçlarından biri de İstanbul’u ve boğazları ele geçirmek, bu yolla Osmanlı Devleti’ni etkisiz hale getirmekti.

İngiliz ve Fransızlar bu düşünceyi gerçekleştirmek için kurdukları güçlü donanma ile Çanakkale Boğazı önlerine geldiler.Türk mevzilerini yoğun bir top ateşine tuttuktan sonra boğazı geçmeye çalıştılar ( 18 Mart 1915).Ne var ki Türk topçusunun düşman gemilerini bulan isabetli atışları ve Nusret Mayın Gemisi’nin boğaza yerleştirdiği mayınlar, düşman filosunu geri çekilmek zorunda bıraktı. Bu arada düşman gemilerinden bir çoğu battı,bazıları da kullanılamayacak duruma geldi.

Düşman,Çanakkale Boğazı’ndan geçemeyeceğini anlayınca,Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadası’na asker çıkardı.
Amaçları,yarımadadaki Türk gücünü yok etmek ve boğazı denetimi altına almaktı.İngiliz,Fransız,Avustralya ve Yeni Zelenda askerlerinden oluşan 70 bin kişilik bir kuvvet;asker ve silah sayısı bakımından az, fakat kahramanlıkta eşsiz olan askerlerimize saldırdılar.
Mustafa Kemal komutasında 19. Kolordu, bu güçlü orduyu Anafartalar, Arıburnu ve Conkbayırı’nda dize getirdi.Çanakkale’nin geçilmez olduğunu anlayan düşman, Gelibolu Yarımadası’nı boşaltmak zorunda kaldı (1916). Askerlerimizin, kendilerinden kat kat güçlü düşmana karşı hem karada hem de denizde kazandığı bu zafer karşısında bütün dünya,Hayranlığını dile getirmiştir.

Çanakkale Zaferi,vatanı,bayrağı,milleti,dini ve devleti için canını Allah yolunda feda eden,böylece Allah rızasına eren şehitlerin destanıdır.

Çanakkale Zaferi,anaların biricik evladını,şefkat ve muhabbetle bağrına basıp;

Oğul,seni yetiştirdim,hizmet eyle vatana
Ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana

diyerek cepheye uğurladığı;oğulun da anasının elini öperek;

Hakkını helal et şefkatli ana
Canım feda olsun kutsal vatana

diyerek karşılık verdiği,cefâkâr analar ile yiğit ve kahraman Mehmetçiklerin destanıdır.

Çanakkale Zaferi,hiç şüphe yok ki,milletimize çok ağıra maloldu.Hemem hemen her Türk Ailesi,Çanakkale'de bir ferdinin kanını akıtarak,bu zaferde pay sahibi olmuştur.Çanakkale Savaşı,demir ve çeliğin,insan gücünü ve cesaretini yenemeyeceğini ve vatan sevgisini öldüremeyeceğini,yıldıramayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir.Bu savaş,milletçe uyanışımızın gerçek başlangıcı olmuştur.
Mustafa Kemal Arıburnun'dan,Anafartalar'dan, Kocaçimen'in şahekasından bir güneş gibi doğmuştu.Vatanını her türlü tehlikeye karşı dehası ile,cesareti ile, sonsuz sevgisi ile O'nun koruyacağına ordu mensupları inanmış ve millet,safları da öğrenmeye aşlamıştı.Çanakkale'de feda edilen Türk kanı,Türk istiklâlinin ve cumhuriyeti'nin harcına karışmıştı.

Şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatırları önünde şükranla eğiliyor,başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere,tüm komutanları ve 251 bin Mehmetçiğimizi saygıyla anıyorum.

RUHLARINIZ ŞÂD OLSUN!

“Çanakkale Zaferi,Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir.
Emin olmalısınız ki,Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”
ATATÜRK
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.