\~ClamAV Ubuntu~/

Leopic

Kadim Üye
26 Şub 2016
9,948
0
ClamAV_%C3%B6ny%C3%BCz%C3%BC_ClamTk.pngClamAV, açık kaynak kodlu çoklu platform destekli bir virüs tarayıcısıdır. Otomatik virüs veritabanı güncelleme özelliğine sahiptir. ClamAV birçok posta sunucusuyla bütünleşik çalışabilme özelliğine sahiptir. Samba payları ve vekil sunucu çıkışlarını tarama gibi pek çok üst düzey özelliklere sahiptir.

ClamAV, komut satırı üzerinden kullanılan bir yazılım olmakla birlikte ClamAV için yazılmış üçüncü parti grafik arayüzler bulunmaktadır. ClamAV'ı grafik arayüz üzerinden kullanmak için Ubuntu(Linux)'da ClamTk paketini yükleyip kullanabilirsiniz. Windows'ta ise ClamWin arayüzü ile kullanılabilmektedir.

imza.png
\~Kurulumu~/


ClamAV iki türlü yönetilebilir. İsterseniz taramayı istediğiniz bir zamanda istediğiniz dosya ve dosyalara(veya e-postalara) yapacak şekilde kurabilirsiniz veya sistemde bir süreç olarak çalışan ve sürekli sistemi kontrol edecek şekilde kullanabilirsiniz.
El ile kullanım için clamav paketini,
Otomatik kullanım için clamav-daemon paketini kurun.

Her iki yöntem de clamav-freshclam güncelleme paketini kurar.


"clamav" paketininin kurulması

1. Yol: clamav paketi Ubuntu yazılım depolarında yer almaktadır. clamav paketini isterseniz doğrudan Yazılımlar aracı üzerinden yükleyebilirsiniz. Eğer sürekli güncel sürümü kullanmak istiyorsanız alttaki ikinci yöntemde anlatıldığı gibi "PPA deposu" üzerinden kurulum yapma yoluna gidebilirsiniz.

2. Yol: Eğer sürekli güncel sürümünü kullanmak istiyorsanız PPA deposunu sources.list dosyasına ekleyip en güncel paketleri kurabilirsiniz. Ancak daha sağlıklı olanı elbette Ubuntu'nun kendi sağlam (Main) depolarından kurmaktır. PPA deposunu eklemek için;
Alttaki komut yardımıyla /etc/apt/ dizini altında yer alan sources.list dosyasını yönetici yetkisiyle açınız.
sudo gedit /etc/apt/sources.list

Açtığınız dosyanın sonuna aşağıdaki satırı ekleyin.
deb http://ppa.launchpad.net/ubuntu-clamav/ppa/ubuntu hardy main

Üstteki adımda anlatılan depo ekleme işini eğer grafik arayüz üzeinden yapmak isterseniz bunun için bakınız: https://help.ubuntu.com/community/Repositories/Ubuntu#Adding Other Repositories
Şimdide eklediğimiz depo için anahtar ekliyoruz. Aşağıdaki komutlarla birlikte anahtarı çekip ekleyeceğiz. Ardından depoyu ve sistemi güncelliyoruz.
sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com
0xf80220d0e695a455e651ac4d8ab767895adc2037
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade


imza.png
\~Kullanımı~/


Bu kısım aslında çok geniş bir konu ama biz öncelikle bize gerekli birkaç komutu ele alalım. Sonradan buraya ekleme yapılabilir.

Virüs veritabanını nasıl güncellerim?

Bunun için freshclam komutunu kullanıyoruz. Bu komutu sudo ile veya root olarak kullanmak gerekir. Komut aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.


[email protected]:/etc/clamav # freshclam
ClamAV update process started at Wed Apr 27 00:06:47 2005
main.cvd is up to date (version: 31, sigs: 33079, f-level: 4, builder: tkojm)
daily.cvd is up to date (version: 855, sigs: 714, f-level: 4, builder: ccordes)

\~Proxy~/

Eğer yerel ağınızda bir proxy (vekil sunucu) kullanılıyor ise aşağıdaki satırları kendi sisteminize uygun şekilde /etc/clamav/freshclam.conf dosyasına eklemelisiniz.

ClamAV kullanarak dosyalarda virüs taraması nasıl yapılır?

Bunun için clamscan komutu kullanılır.

Örneğin;

1. Tüm kullanıcıların dosyalarını taramak için:
clamscan -r /ev


2. Sisteme bağlı tüm diskleri taramak için:
clamscan -r /


3. Sisteme bağlı tüm diskleri tarasın ve bir virüs tespit ettiğinde uyarı zili çalması için:
clamscan -r --bell -i /


komutu kullanılır. Bu komutlar ile ClamAV, sadece okunabilir izni olan dosyaları tarayacaktır. Eğer tüm dosyaları taramak istiyorsanız clamscan komutlarını **sudo** ile birlikte kullanmanız gerekmektedir.
imza.png\~Bir süreç olarak ClamAV kullanmak~/En üstte belirttiğimiz gibi otomatik olarak çalışan clamav için clamav-daemon paketin kurmak gerekiyor. Bu paketi kurduktan sonra clamdscan süreci başlatabilirsiniz.

Birçok program, özellikle e-posta sunucuları çalışırken, clamav sürecine bağlanmaya çalışır. Biz de ClamAV'ı bir süreç olarak çalıştırdığımız için bu programlar her zaman bellekten clamscan'a ulaşır.

clamav-daemon kurulurken bir clamav kullanıcısı oluşturur. Bazı özel dosyalara ulaşmak için -mesela e-posta kutularına- clamav kullanıcısını bu özel dosyaların sahibi olan grupa ekleyerek o dosyalara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

ClamAV sürecinin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız?

Bunun için alttaki komutu vererek clamdscan'ın çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.
ps aux | grep clamd


Ayrıca htop veya top komutları da ne kadar işlemci ve bellek kullandığını gösterir.


imza.png
\~Zararlı virüs olarak işaretlenen dosyaları silmek için ne yapabiliriz?~/


clamscan veya clamdscan komutuna --remove parametresini eklerseniz zararlı virüsleri bulup silecektir.


imza.pngclam.png
~ubuntu Wiki~


 

OxMaNiA

Katılımcı Üye
11 Şub 2013
704
0
#TR>.Corum
Bu ubuntuya yeni geçiş yaptımda :) virüs girmesine ben pek ihitmal vermiyorum. Dakika başı şifre soruyor
 

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.