Debian Nedir? Ne İşe Yarar?

'GonzaLes

Yaşayan Forum Efsanesi
17 Nis 2015
11,643
7
Kayseri
debian.jpg


Debian Projesi tüm dünyanın farklı bölgelerinde bulunan gönüllü kişiler tarafından hazırlanmakta olan tamamen özgür bir Linux dağıtımıdır. Linux dağıtımları arasında en yaygın olarak bilinen Debian, Mepis, Ubuntu, Yoper, Knoppix, Libranet, Linspire, Xandros ve Adamantix gibi GNU/Linux dağıtımlarına kaynak olmakla birlikte arama motoru Google gibi internet kullanıcılarının iyi tanıdığı internet siteleri tarafından da tercih edilmektedir.Debian‘ın çalıştığı farklı işletim sistemleri çekirdekleri ve i386, AMD64, PowerPC, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, HPPA, S390, IA-64 ve diğer bilindik donanım platformları için de çalışabilmektedir.

debian-purple.jpg


Destek sunduğu donanım ve işlemci çekirdeklerinin oldukça geniş kapsamlı olmasının yanında Debian ek olarak kendi içinde dağıtım süreci içinde yer alan tüm yazımlarının kendi özgür lisanslarına “Debian Sosyal Sözleşmesi” adı altında sahip olabilmesi ile özgürlüklerin denetlenmesi adına çalışmalar sürdürmektedir.

Sürüm güncellemesi yapabilmek için 15000’i aşkın paket içeriği ile zengin güncelleme paket depoları sayesinde, belirlenmiş olan uygulamaları kurabilmek ya da yeni sürüm güncellemelerini yapabilmek oldukça pratiktir.

Aptspy ve netselect-ap araçlarını kullanarak konumuzuna en yakın depoyu seçerek sistemi devamlı olarak güncel bir şekilde tutabilmeniz mümkün olabilmektedir.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.