Debian (Raspbian) Kurulumu

'iMuh@fiz

Özel Üye
11 Ağu 2012
11,010
4
31
Bakü
Gereksinimler

• Öncelikle bir Raspberry Pi edinmelisiniz (hadi canım!). Benim için sipariş zamanında oldukça sorundu bu. Çünkü sadece kişi başına sadece bir adet sipariş verilebilmekteydi, ve de ön siparişe davet edilirseniz aylar sonra elinize geçmekteydi. Bu yüzden ben baya beklemiştim.
  • (Tercihen) Raspberry Pi’yi koyacak bir kutu. (ilerki yazılarda bunlara değineceğim)
  • Bir adet SD Kart, tercihen SDHC uyumlu olmalı, ve en az 4 GB büyüklüğünde olmalı. 8GB lıkları 25 30 Lira civarında.
İşletim Sistemi Kurulumu (SD Karta İmaj Kurulumu)

• Ben işletim sistemi olarak Raspian kurdum, fakat raspberry pi foundation’ın yayımladığı kendi resmi imajlarından kurdum. İmajı buradan indirebilirsiniz. Ek olarak arch linux gibi dağıtımlar da mevcut. Fakat debian/ubuntuya da alışık olduğumdan ben bunu seçtim.
  • İmajı indirdikten sonra kurulum için windows ve linux arayüzlerinde 2 yol var (en basit 2 yolu anlatacağım burada. Mac OS X ve alternatif yollar için burayatıklayın.):
    • Windows İçin:
      • Öncelikle indirdiğimiz raspbian dağıtımını bir yere açıyoruz.
      • Daha sonra buradan sağ kısımdan Win32DiskImager’ı (binary) indiriyoruz
      • Açılan sayfadan imajı seçip sağ kısımdan SD Kartın bölümünü seçiyoruz ve write’a basıyoruz (Not: Kartın içi sıfırlanıyor).
      • Bir süre bekledikten sonra karta yükleme tamamlanıyor, ondan sonra kartı sökebiliriz.
    • Linux İçin
      • Öneclikle yüklü değilse imagewriter adlı uygulamayı kurmak lazım. Debian/ubuntu türevlerinde aşağıdaki kod ile kurulabiliyor: 1sudo apt-get update && sudo apt-get install imagewriter

• Kurulum ardından superuser olarak programı çalıştırmak lazım. Bunun için terminal açılıp şu komut girilmeli: 1sudo imagewriter

• Daha sonra açılan program arayüzü windowsdaki Win32DiskImager ile neredeyse birebir aynı. İmaj dosyasını ve sd kartın sürücüsünü seçip write denilince imajı SD Karta yazmaya başlayacak.
  • Güç kaynağı olarak 5Volt 1 Amper istemekte Raspberry Pi. Bu da günümüzdeki hemen hemen tüm şebeke ünitelerini usb ye çeviren adaptörlerde mevcut. Mesela ben HTC One X’imin yedek adaptörünü taktım. Eski iPod USB şarj cihazım da mikro usb bağlayarak elektrik aldı.
  • Şimdi sıra multimedya araçlarını bağlamada. Ben klavye ve mouse, ek olarak monitöre ya da bir televizyona bağlamaya. Bunun için ben HDMI kablosu ile halihazırdaki monitörüme bağladım. Tabi size tavsiyem sağlam bir hub da kullanarak 2 adet olan usb port sayısını artırmanız yönünde. (SSH dan bağlanacaksanız ayarladıktan sonra klavye mouse vs. takmaya gerek bile yok
    icon_smile.gif
    ). Alternatif olarak synergy kurarak klavye ve farenizi Raspberry Pi ile paylaşabilirsiniz.
  • Bunları yapıp tüm SD Kart, ekran bağlantısı vs. üniteleri bağlayıp elektriğe bağlayınca Raspberry Pi açılıyor olacak ve login ekranı isteyecek.
    icon_smile.gif

Raspbian için varsayılan parolalar şunlar:
    1Kullanıcı Adı: pi
    2Parola: raspberry

İşletim Sistemi Ayarlaması

• Esas kıl kısım burası. Login olunca karşınıza şöyle bir sayfa gelmeli ilk açılışta.

Bu sayfanın adı “raspi-config” ve ilerde aşağıdaki komut ile yeniden çağırılabilecek bir komut.
    1sudo raspi-config

• Buradaki özellikleri açıklamak gerekirse:
    • info: raspi-config aracı hakkında bilgi verir
    • expand_rootfs: Kurmuş olduğumuz imaj SD kartın tamamını kullanmıyor, önceden hazırlanmış olan bir imaj olduğundan kartın kalan kısmı partisyonlanmamış ve boş olarak durmakta, bunu yükseltip kartı tam kapasite kullanmak için bunu kullanmanızı tavsiye ederim şiddetle.
    • overscan: Hiç kurcalamadım, açık konuşayım ne olduğunu da bilmiyorum, doğru anladıysam işletim sistemini genel bi kontrol ediyor tarama yaparak kırık var mı diye, emin değilim. Yorumlarda aydınlatırsanız sevinirim.
      Güncelleme: red yorumlarda olayı açığa kavuşturdu, kendisine teşekkür ediyorum:
      Overscan görüntü ekrana sığmaması vb. durumlarda kullanılıyor. config.txt dosyasını değiştirerek ayarlayabiliyorsunuz. Mesela ben tüplü tv’ye bağladığımda ekranın sol kısmı tam görünmüyordu. Gerekli değişiklikle düzelttim. Aşağıdaki linkten config.txt dosyası hakkında gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Ayrıca gelen görüntü siyah beyaz ise bu dosyadan sdtv_mode=2 yaparak default olarak NTSC gelen cihazı pal yapıyorsunuz ve renkli görüntü alıyorsunuz.
      RPiconfig - eLinux.org
    • configure_keyboard: Klavye yazım dilini değiştiriyor. Türkçeyi çalıştıramadım ben paketler de Türkçeye inecekti sanki, “İngilizce candır” diyip ingilizce bıraktım, nasılda SSHdan bağlanınca kendi klavye dilimle kullanabiliyorum
      icon_smile.gif
    • change_pass:Varsayılan parolayı (raspberry) değiştirmek için. Bunun için terminalden şu komutu da verebilirsiniz: 1sudo passwd

• change_timezone: Saat dilimi düzeltmek için, girip Europe altından İstanbul’u seçince saat ayarı düzeliyor.
    • memory_split: Bu önemli bir ayar. Aslında cihazı nasıl kullanacağınız ile alakalı. Şimdi cihazda (B Modeli’nde) toplam 256 MB Ram var. Bunun bir kısmı CPU’ya, bir kısmı GPU’ya veriliyor. (mesela 192MB ram, 64 MB ekran kartı ya da 128 MB Ram, 128 MB ekran kartı gibi). Bunun ayarı için. Misal: XBMC gibi bir media center kullanacaksanız GPU ya daha fazla vermelisiniz. Sadece ssh ile bağlanıp da terminalden komut girecekseniz, ya da server olarak kullanacaksanız tam tersini yapabilirsiniz.
    • ssh: SSH sunucularını açıp kapama ayarı. Bunu raspi-config sayfasındaki güncelleme menüsü(aşağıda değineceğim)nden güncelleme yapar yapmaz aktif edin. Ben başka bir metodla aktif etmeye denediğimde bir türlü çalıştıramamıştım. Yeniden SD karta kurmama sebep doğurmuştu.
    • boot_behavior: Bilgisayar açılırken LXDE arayüzü (bilmeyenler için, bir masaüstü ortamı, windowsdaki masaüstü gibi düşünün) açılsın mı açılmasın mı onun ayarı. Mesela ben sadece SSH dan bağlandığım için benim bunu açmama gerek yok. Siz masaüstü gibi tarayıcı açıp sitelerde gezineyim modunda kullanacaksanız açın. (Ha tek seferlik açacaksanız “startx” komutu ile istediğiniz zaman başlatabilirsiniz.)
    • update: Adı üstünde, güncelleme. Arada sırada yapın. Hatta bu ekrana ilk geldiğiniz gibi hemen yapın, ardından da ssh ayarlarınızı yapın, sonra devam edin istediğiniz diğer ayarlara ve aşağıda anlatacağım yazılım kurma fasilitesine.
    • Ayarları bitirdikten sonra “Finish” diyip kapatabilirsiniz. Terminal arayüzü (bilmeyenler; dos komut ekranı gibi düşünün) gelecek. Buradan tüm komutlarınızı girebilirsiniz. Yok ben masaüstü arayüzü istiyorum diyorsanız komut olarak “startx” yazın.
  • FTP ye de SSH ile bağlandığınız gibi bağlanabilirsiniz. (22 numaralı port, yerel ip adresi)
  • Raspberry Pi’nin yerel ip adresini terminale aşağıdaki komutu girerek öğrenebilirsiniz: 1ip addr

2 tane değer gelecek, birisi lokal, diğeri ağ ip si. (Inet ile başlayan satırda) Lokal ip doğal olarak 127.0.0.1, diğer ip ise ağdaki yerel IP. Mesela bende 192.168.1.39.
  • Sesi ve Ses Çıkışını Ayarlamak

Bu çoğu arkadaşımın kafasına takılan bir sorun. Hem HDMI, hem jack ses verebildiğinden hangi tarafa sesin çekilmesini ayarlanması lazım.
    Bunun için aşağıdaki yollar izlenmeli:
    • Eğer Halen Yüklü Değilse Alsa Sürücüleri ve Araçları Yüklenmeli. 1apt-get install alsa-utils

• Şimdi şu komutu çalıştırın: 1sudo nano /etc/modules

ve açılan editörde şu verinin olduğundan emin olun:
      1snd_bcm2835

Yoksa resimdeki gibi yazın, sonra ctrl+x komutu ile kapatın, kapatırken değişiklikleri kaydetmek için Y ye basıp entera basın ve nanodan çıkın.
    • Eğer üstteki veri yoktuysa ve siz eklediyseniz makineyi şimdi yeniden başlatın. Bunu yapmak için terminalden şu komutu verebilirsiniz: 1sudo reboot

• Sesin çıkışını Raspberry Pi kendisi algılamakta. Fakat siz bir çıkışa zorlamak istiyorsanız şu komutları girmelisiniz:
      • Sesi 3,5mm Jack’den almaya zorlamak için: 1amixer cset numid=3 1

• Sesi HDMI’dan almaya zorlamak için: 1amixer cset numid=2 1

• Sesi otomatik almaya zorlamak için: 1amixer cset numid=0 1

• Unrar paketini kurmak

• Bu paket sabnzbd ve diğer programlarda düzgünce rarları açmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle kurumlası tavsiyedir. Bunun için aşağıdaki yolları takip etmelisiniz.
    • Terminalde şu komutu çalıştırın: 1sudo nano /etc/apt/sources.list

• Altına ekleyin: 1deb-src Index of /raspbian wheezy main contrib non-free rpi

(gelecekte wheezy değil de daha yeni dağıtım olursa dağıtım adını koddaki wheezy kelimesi ile değiştirmeniz lazım)
    • Şimdi şu komutları sırayla çalıştırın: 1apt-get build-dep unrar-nonfree
      2apt-get source -b unrar-nonfree

• Şimdi de şunu yapın: 1sudo dpkg -i [BURDATABABASINDOSYAADIÇIKACAK].deb

(kısaca yukarıdaki komutlarla derlediğimiz paketi kuruyoruz.)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.