Debriyaj nedir Nasıl kullanılır

'ReDLiNe

Blue Team Lideri
23 Haz 2015
7,676
3,562
23
Ankara
Debriyaj araçlarda önemli bir unsurdur.

Debriyaj kullanımının yanlış olması durumunda sistem zarar görür ve sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Debriyaj araçlarda vites değiştirme imkanı sunar.

Çünkü debriyaj vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı keser.

Aracı ilk hareket ettireceğiniz zaman da debriyajı kullanırsınız.

Debriyajdan ayağınızı yavaşça çekerken hafifçe gaza basmanız rahat bir şekilde aracınızı hareket ettirmenizi sağlar.

Yine aracınızı durdurmak istediğinizde frene sert bir şekilde basmak yerine debriyaj ile birlikte hafif basmanız yerinde olacaktır.

Böylece sert bir şekilde aracınız durmaz ve aracınızın frenleri zarar görmez.

Debriyajın Görevleri Nelerdir?

Aracı Çalıştırırken

Aracı çalıştırırken motorun hareketini aşamalı bir şekilde tekerleklere ulaştırarak aracın sarsıntısız olarak hareket etmesini sağlar.

Vites Değiştirirken

Araç çalışır durumdayken vites değiştirildiği esnada motordan vites kutusuna hareket aktarımını keserek kolaylık sağlamak.

Gerekli Olan Durumlarda

Gerekli olduğu durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağlantıyı keser.

Debriyaj Kullanımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aracı stop ettirmemek için debriyajın iyi kavranması gerekir.

Bu noktada devir saati olan arabalarda debriyajdan ayağın yavaş kaldırılması önem taşır.

Sol ayakla debriyaja basılır ve çekerken de devir saatine bakılır.

Devir saatinde oynamalar görüldüğünde ve araba titremeye başladığında rölanti yani kavrama noktasına ulaşılmış olur.

Kavrama noktasında ayağın sabitlenmesi gerekir.

Sağ ayak ise fren pedalından çekilip hemen gaza yavaşça basılır.

Bu noktada araçtaki titremenin sona erip arabanın hareket ettiğini görürsünüz.

Gaz vermeye devam ederek ayağınızı yavaş yavaş debriyajdan kaldırırsanız sorunsuz bir şekilde aracınızı hareket ettirmiş olursunuz.

Devir saati olmayan araçlarda da aynı yöntem izlenmelidir.

Debriyajınız eğer kavrama noktasına geç ulaşıyor ve araç gitmiyorsa debriyaj bakımının yapılması gerekir.

Bu duruma gelmeden önce periyodik araç bakımlarında debriyajın da kontrol ettirilmesi oldukça faydalı olacaktır.

albayturk

Üye
9 Eyl 2015
116
0
Debriyaj nedir ? Debriyaj : Kalabalık şehirlerde tabii olarak yoğun trafikli yollarda bacaklarına kramplar girmesine neden olan Manuel araçlarda bulunan mekanızmadır :trl

ReXXuZ

Üye
15 Mar 2018
99
0
Hocam ben ayağımı kalkış yaparken ayağımı debriyajdan çekerken hafif gaza basıyorum araç benzinli önce tekliyor stop ediyor bazen tekleye tekleye kalkıyor yada patinaj atıyor bu stop etmeden nasıl kaldırırım

'ReDLiNe

Blue Team Lideri
23 Haz 2015
7,676
3,562
23
Ankara
Hocam ben ayağımı kalkış yaparken ayağımı debriyajdan çekerken hafif gaza basıyorum araç benzinli önce tekliyor stop ediyor bazen tekleye tekleye kalkıyor yada patinaj atıyor bu stop etmeden nasıl kaldırırım

aniden gaza yüklenmeden debriyajdan yavaş yavaş ayağınızı çekiniz

albayturk

Üye
9 Eyl 2015
116
0

Dostum youtube'de uygulamalı videolar var ( Araba nasil kalkar) gibi izlemeni öneriyorum. Teorik olarak anlatmayla pek bir yola ulaşılamıyor açıkçası.

UnknownOrg

Katılımcı Üye
18 Mar 2018
618
24
irgend wo in der welt
debriyajın bir kavrama noktası var zaten oraya geldiğinde araç hareket etmeye başlar o anda gaz debriyajı ayarlamalısın

'Black Warrior

Yaşayan Forum Efsanesi
8 Ocak 2013
12,132
5
E5
Fazla ayak sürmeyin sonra baskı balata değişimi ile uğraşmayın, ışıklarda vitesde beklemeyin. :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.