Delphi Tip Tanımlaması// -AURORA-

-AURORA-

Katılımcı Üye
20 Eki 2014
269
0
Merhaba, bu konuda delphi programlama dilinde enumerated type kavramına bir örnek vereceğim.

Enumerated Type nedir?

Delphi hesaplamalarda bize birçok seçenek sunmaktadır. Örneğin class, dizi, yapı gibi. Ancak bazı durumlarda kendimize has tipler oluşturmamız gerekebilir.

Delphi'de tip tanımlaması "type" komutu ile yapılır. Bunun içerisine class veya dizi değişkenlerini ekleyebiliriz. tip tanımlarken dikkat edeceğimiz nokta Türkçe karakter kullanmamak (ş,i) gibi.

Enumerated Type kavramı ise sayısal tip tanımlama anlamına gelmektedir. Bir örnek tip tanımlaması yapalım.

Kod:
type
hafta=(Pazartesi, Salı, Çarşamba) //uzatmıyorum fazla :)
var
gun:hafta;

procedure TForm1.Button1.click(Sender: TObject);
gun:=çarşamba;
Form1.Caption:=IntToStr(ord(gun) );
end;

"hafta" adında bir enumerated tip tanımladım. Bu tip haftanın 3 gününü bulunduruyor. Ardından bu tipten türetilmiş, "gun" adında bir değişken tanımladım. Haftanın 3 gününü artık bu değişken içerisinde tutuluyor. Procedure içersinde, "gun" değişkeni içinde, "çarşamba" gününü yazdım, yani çarşamba gününün sayısal değerini alacağım.

Kodu çalıştırırsak bize "2" değerini verecektir. Çünkü ilk eleman 0, diğerleri 1,2 şeklinde gitmektedir.

Herkese iyi forumlar.​

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.