Dreamweaver'da Font Listesini Düzenlemek

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Font nedir?
Harflerin, rakamların görünümünü değiştirir ve bunlara şekil verir, Windows'ta C:\Windows\Fonts\ Klasöründe saklanırlar, buraya daha sonra kopyala yapıştır yöntemi ile font eklemek mümkündür.

Neden önemlidir?
Neden önemlidir sorusuna yanit web sayfamızda kullandığımız fontları kullanırken standart fontlar seçmek zorunda olduğumuzu ve bu fontların web sayfamızı ziyaret eden kişinin bilgisayarında yüklü olmasına dikkat etmeliyiz çünkü bizim kullandığımız font karşı kullanıcının bilgisayarında yüklü değilse web browserlar kendi standart fontlarını kullanır bu da sayfamıza uymayacak, özenerek yaptığımız çalışmanın önemli sorunlar içinde olduğunu gösterecektir.
Editörün Tavsiyesi: Font seçerken dikkat edeceğimiz en önemli şey fontun Windows'ta kullanılan standart fontlar kullanilmasında fayda vardır. Bunlar nelerdir? Arial, Times New Roman, Courier New, Verdana, Tahoma gibi en favori fontlar olmalıdır bu örneklerimiz tab*** çogaltılabilir.

Ben standart Font Kullanmak Zorundamıyım?
Kesinlikle hayır, isterseniz kullanmazsınız ama yukarıda da anlatıldığı gibi karşı tarafta sizin kullandığınız font yüklü değilse browser tanıtmadığınız font kombinasyonunu dikkate alır. Örnegin:"Arial, Helvetica, sans-serif" fontunu seçtiniz ama bu font karşı bilgisayarda yok o zaman kullanıcının kullandığı browser standart fontu kullanır bununda sakıncalarına değinmiştik.
Bir şansımız daha var bu yöntem fazla kullanilmamakla beraber bazı güven azaltıcı sebeplerde yaratabiliyor. Bu yöntem şu sekilde icra ediliyor, sayfa yüklenirken sayfada kullanılan fontu kullanıcının bilgisayarına Temp/ klasörüne geçici olarak yükleyerek fontu tanıması sağlanıyor ama bu font yüklenirken kullanıcıya "Kabul ediyormusunuz?" diye bir soru soruluyor, bu da kullanıcıya kalmiş tab*** sitenize güvenirse kabul edebilir, etmeye bilirde; bunları dikkate almalısınız, bu kadar şeylede uğraşmak istemezseniz standart font seçmek zorunda olduğunuzu biliniz.


Font Hakkında bunca bilgiden sonra Dreamweaver'ın bizim için Font kombinasyonunu kolaylıkla oluşturabileceğimiz Edit Font List özelliğini inceleyelim.
Edit Font List: Dreamweaver'da kullanilacak font kombinasyonunu düzenlemek için kullanılır, yani Dreamweaver'ın kişiselleştirme özelliklerinden biridir diyebiliriz.
Editfontlist_1.gif

Text >> Font >> Edit Font List menüsünden ulaşabileceğimiz gibi Properties panelindeki Default Font çekme menüsündeki Edit Font List seçeneği ile de ulaşabiliriz.
Editfontlist_2.gif


Font List: Oluşturduğumuz font kombinasyonlarının listesi.
Chosen Fonts: Oluşturmaya çalıştığımız font kombinasyonundaki son durumu gösterir.
Available Fonts: Bilgisayarımızda yüklü fontların listesini gösterir.

Nasıl Kombinasyon Olusturabilirim?

Editfontlist_3.gif
Available font menüsündeki fontu seçip tıklarsanız chosen fonts menüsüne ekler.
Editfontlist_4.gif
Chosen Fonts menüsündeki fontu seçip tıklarsanız, font kombinasyonunuzdan fontu çıkartır.
Editfontlist_5.gif
Yeni Kombinasyon Ekler.
Editfontlist_6.gif
Kombinasyon Siler.
Editfontlist_7.gif
Kombinasyonun sıralamasında seçilen kombinasyon listenin yukarisina dogru çıkmasını sağlar.
Editfontlist_8.gif
Kombinasyonun sıralamasında seçilen kombinasyon listenin aşağısına dogru indirmeye yarar.

Editfontlist_9.gif

Kullandığım Font kombinasyonlarına en son Tahoma'yi ekledim. Kullandığımız menülerde çıkan font kombinasyonları bu şekilde oluşturulabilir.


 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.