Dreamweaver'da Metne Link Eklemek

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Bir sayafaya bağ eklemek için kullanılan en basit yol bu bağı bir metne ekleyerek yapmaktır.
Bir sayafaya bir bağ eklemeden önce o sayfayı kaydetmemiz de yarar vardır. Kaydetmediğimiz bir sayafaya eklediğimiz bağlar ve resimler sitemizi hosting alanına yüklediğimizde çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilir.
metnelinkeklemek_1.gif

Metne bağ eklemeyi en kolay şekilde Properties penceresini kullanarak yapabiliriz. Bir metni/kelimeyi seçili hale getirdikten sonra Properties penceresindeki Link etiketinin önündeki metin kutusuna oluşturacağımız bağa tıklandığında ulaşılmak istenen yerin web adresi yazılabilir.
Eğer bu bir web sitesiyse ya da bizim web sitemizin dışında ise http://www.cizikroman.net veya http://www.cizikroman.net/cizerler/yildiray_cinar.htm gibi bir adres yazılabilir. Eğer bağ vereceğimiz sayfa hazıladığımız sayfa ile aynı dizin içerisinde ise doğrudan dosya ismini yazabiliriz. Örneğin index.htm gibi. Eğer üzerinde çalıştığımız dosyanın bulunduğu klasörün bir alt klasöründe ise önce klasör adını sonra dosya adını yazarak bağ oluşturabiliriz. Örneğin dosyamızın bulunduğu Ana klasördeki Eks klasörünün içerisindeki Ekler.htm dosyası için Eks/Ekler.htm yazmamız yeterli olacaktır.
metnelinkeklemek_2.gif

Bağ eklemek için ayrıca Point to File (
metnelinkeklemek_3.gif
) aracını kullanabilirsiniz. Bu araca fare ile sol tıklayıp fare tuşunu bırakmadan sürüklediğimizde bir ok oluşur. Bu oku Files panelindeki Site sekmesi içerisinde yer alan bir sayfanın üzerine sürükleyip bıraktığınızda Link etiketi yanındaki metin kutusunda o dosyanın ismi belirecektir ve seçmiş olduğunuz metin/kelime bir bağ haline dönüşecektir.
Ayrıca eğer Dreamweaver penceresinde birden çok sayfa ile çalışıyorsak bağ vermek istediğimiz sayfalar o an açıksa Point to File aracını bu sayfaların üzerine sürükleyip bırakarak da bağ oluşturabiliriz.
metnelinkeklemek_4.gif

metnelinkeklemek_5.gif

Son olarak Browse for File (
metnelinkeklemek_6.gif
) düğmesini kullanarak açacağımız Select File penceresinden bir dosya seçerek bağ ekleme işini yapabiliriz. Buradan bağ vereceğimiz dosyayı seçerken Select File penceresini alt kısmında Relative To: özelliğine ait *** seçenek vardır.
metnelinkeklemek_7.gif

Buradan Document ya da Site Root seçeneklerini seçebilirsiniz. Çok karmaşık olmayan, sayfa sayısı az sitelerde Document'ı seçmemiz yararımıza olur. Diğer yanda yüzlerce dosya içeren büyük bir site yapıyorsak Site Root seçeneğini seçmemiz daha iyi olacaktır fakat Site Root seçeneğini seçebilmemiz için site dosyalarının bir Sunucu (Server) içerisinde olması gerekmektedir.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi Püf Noktası bölümünde yer alan Bağ Eklemenin İncelikleri dersinde bulabilirsiniz.
Eklediğimiz bağ için bir de hedef(target) belirlemiz gerekir. Bunu seçmek için 4 seçeneğimiz vardır.
metnelinkeklemek_8.gif

_blank: Bağ ile ulaşılan sayfayı yeni bir tarayıcı penceresinde açar.
_parent: Çerçeveli(Frame) bir sayfada açılacak sayfanın Parent Frame (Ana Çerçeve) içerisinde açar.
_self: Körpü ile ulaşılan sayfayı bağın bulunduğu pencerede ya da çerçevde açar.
_top: Çerçeveler içeren bir sayfada, açılan sayfanın çerçeveleri ortadan kaldırarak tarayıcı penceresinin bütününü kaplayacak şekilde açılmasını sağlar.
Eğer bu hedeflerden birini seçmezsek sayfamız _self değeri vermişizcesine bağın bulunduğu çerçeve ya da pencere içerisinde açılır.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi Tasarım bölümünde yer alan Frame Özellikleri dersinde bulabilirsiniz.

Bu üç yolu kullanarak metinlere/kelimelere bağ ekleyebiliriz.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.