Dreamweaver'da Tablo Eklemek

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Önce dersi okuyalım uygulamaya devam edeceğiz. Dreamweaverde'da web sayfası hazırlamanın en kolay yolu tablolar oluşturmaktır. Tablo genişliği yüzde (percent) olarak verebilirsiniz. Böylece gelen ziyaretcinin ekranını sayfaya tam olarak kaplayacaktır. Ancak büyük ekranlarda yatayda bazı boşluklar olacağı için 800 piksel genişliğindeki bir ekranda çalışıyorsanız, yüzde seçeğeğini kullanın.
Şu an Türkiye'de sörf yapanların %60'ı 800*600 ekran çözünürlüğünü kullanmaktadır. Yüzde 30'u ise 1024*768 ekran çözünürlüğünü tercih etmektedirler. Bu nedenle tablo oluştururken sayfanın genişliğini 800 piksel olarak belirlemeniz daha doğru olacaktır.
Bir tabloyu oluşturduktan hemen sonra yükseklik değerini girin. Ardından her hücre için genişlik ve yükseklik değerlerini, yapacağınız ayarlamaya göre girmeyi unutmayın. Bu *** detay unutulduğu için, browser arayüzünde, hücrelere yerleştirilen elemanlar, dağılmış olarak görünmektedir. Tablo kullanımında bir diğer önemli husus, cell pading ve cell spacing değerlerinin 0 (sıfır) yapılmasıdır. Aksi takdirde, hücreler arasında beyaz boşluklar görünmektedir.
Tarayıcıları, bir web sayfasını üstten alta doğru, tablolar ile yükler. Bu nedenle sayfa tasarımınızı yatayda tablolara bölmemizde fayda vardır. Eğer tüm sayfayı tek tablo içinde tamamlarsak, ziyaretçimiz tablonun altındaki son resim elemanın son pikseli yükleninceye kadar hiç birşey göremeyecektir.
Tablomuzu eklemek için Insert>>Table (crtl+alt+T) menüsü ya da Insert araç çubuğundaki Common sekmesinde yer alan Insert Table (
tabloeklemek_1.gif
)düğmesini kullanırız. kullanırız. Bu yollar yardımıyla Insert Table penceresine ulaşırız.
tabloeklemek_2.gif

Rows : Ekleyeceğimiz satır sayısı.
Columns : Ekleyeceğimiz sütun sayısı.
Width : Tablonuzun genişliği. Width etiketinin yanındaki metin kutusunun hemen yanında bir çekme menü vardır. Buradan "pixel" ya da "percent" birimlerini seçebiliriz. Burada pixels seçili bu pixel genişliğine göre genişlik ayarını yapmamız lazım yani 800*600 ekran çözünürlüğünde 750 seçmek mantıklı, percent seçersek sayfamızın boyutunu % ile belirleriz %100 yaparsanız 1024*768 çözünürlüktede tam ekran açılır 800*600 ekran çözünürlüğünde de tam ekran olarak açılır.
Cell padding : Tablo içindeki alan boyutu.
Cell Spacing : Tablo alanları arasındaki boşluk boyutu.
Border : Tablo kenar genişliği.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.