Dünya Edebiyatından Nehir Tanrısı Wilbur Smith

hantala

Kıdemli Üye
20 Tem 2007
3,279
33
HER YERDEYİM VALA:D
Dünya Edebiyatından Nehir Tanrısı Wilbur Smith
Dünya Edebiyatından Nehir Tanrısı Wilbur Smith


KİTABIN ADI : Nehir Tanrısı
Yazarın adı : Wilbur Smith

KİTABIN KONUSU
Kitap, Eski Mısır döneminde,Taita adlı hadım edilmiş bir kölenin çevresinde gelişen olayları ve Eski Mısır’daki yaşamı anlatıyor.


KİTABIN ÖZETİ

Köle Taita efendisinin kızı olan Lostris’e aşıktır.Lostris ise Taita’nın da dostu olanTanus adlı genç bir askeri sever;fakat Lostris’in babası kızının Tanus ile evlenmesine karşı çıkar.Taita,Lostris’I o kadar çok sever ki onun mutluluğu için sevdiği erkekle birlikte olmasına yardım eder.Ne var ki; bir türlü efendisini ikna edemez;çünkü efendisi Lord Intef eskiden beri Tanus’un babasına kin beslemiş,aslında onun hakkı olan lordluğu onu öldürterek kendisi ele geçirmiştir ve bunu yalnızca Lord Intef veTaita bilmektedir.
Mısır’da her sene düzenlenen şenliklerden birinde, Firavun Mamose Lostris’I görür ve çok beğenir.Yirmi karısı olan ;fakat hiç erkek ****** olmayan firavun, Lostris’le evlenip ondan bir erkek çocuk dünyaya getirmesini ister.Lostris’in firavunla evlenmesi üzerine Lord İntef kızına düğün hediyesi olarak Taita’yı verir.Köle Taita ,firavun için baktığı falda firavunun beş yıl içinde öleceğini görür.Bu haberi,Lostris’in firavunla evlenmesinden ötürü çok büyük acılar çeken Tanus’a bildirir.Ordudaki başarılarından dolayı yüksek bir rütbeye getirilmiş olan Tanus, o dönemde Mısır’da oldukça ciddi bir sorun olan çeteleri yakalamakla görevlendirilir.Tanus;bu çeteleri yakalarken dostu Taita’dan da birçok konuda yardım alır;çünkü bu çeteleri perde arkasından Lord İntef yönetmektedir ve bunu Taita da bilmektedir.Taita Lord İntef’le aralarındaki sırları daha fazla saklayamayacağını düşünür ve bildiği herşeyi Tanus’ anlatır.Tanus ,önce ona inanmak istemez;fakat daha sonra yakaladığı çetelerden birinin reisi deona Lord İntef’in yaptığı kötülükleri anlatır ve Tanus durumun farkına varır.Tüm çeteleri yakalayan Tanus, Firavun’a gider ve herşeyi anlatır.Durumu açığa çıkan lord hapsedilir;fakat kısa sürede hapisten kaçar ve çareyi Mısır’I terketmekte bulur.Bu arada Lostris ve Tanus bir gece gizlice buluşmuşlar ve o geceyi beraber geçirmişlerdir.Firavun Tanus’u çeteleri yakalamadaki başarısından ötürü oldukça yüksek bir rütbeye getirir.
Mısır’da bu gelişmeler olurken,Asya’dan gelen bir tehlike haberi herkesin kafasını karıştırır.Hiksoslar adında bir devlet ,güçlü ordularıyla önlerine çıkan bütün kuvvetleri mağlup edip,Mısır’a doğru hızla ilerlemektedir.Mısır savaş kararı alır ve hazırlıklara başlar.Bu arada Lostris ,bir erkek çocuk doğurur veherkes bunu Firavun’un oğlu sanır.Firavun’un tek erkek ******nun annesi olmasından ötürü Lostris artık Kraliçe Lostris olmuştur.Oysa ******n gerçek babasının Tanus olduğunu sadece Taita ,Lostris ve Tanus bilirler.Hiksoslar’la savaşa giren Mısırlı’lar ağır bir yemilgi alırlar , Firavun Mamose bu savaşta hayatını yitirir ve Kraliçe Lostris yeni firavun olur.Mısırlı’lar aldıkları bu yenilgiden sonra bölgeyi terketmek zorunda kalırlar ve gemilerle Güney Afrika’ya doğru yola çıkarlar.Yolculuk esnasında kraliçenin Tanus’tan üç ****** daha olur veTaita bu durumu Firavun Mamose’nin ruhunun kutsal tohumlarını kraliçeye bırakması şeklinde yorumlayarakherksi kandırır.Güney Afrika’da tekrar güçlenen Mısırlı’lar Mısır’a döner ve Hiksoslar’I yenerek yurtkarını geri kazanırlar.Kraliçe Lostris ve Tanus’un çocukları Memnon kraliçe artık yaşlandığı için yeni firavun olur.
Memnon, Tanus ve Taita’nın çıktığı bir gezi esnasında Memnon çok güzel bir kız görür ve kıza aşık olur.Kızın ait olduğu kabile Taita’yı ele geçirir ve Taita birkaç sene Mısır’dan uzakta yaşar.Daha sonre bir yolunu bulur ve kaçar.Tekrar sevdiklerine kavuşan Taita kızın yerini tarif eder ve Mısır kuvvetleri güçlü bir orduyla kabileye hücum ederler.Memnon aşık olduğu kıza kavuşur ve evlenirler ; fakat bu esnada Tanus hayatını kaybeder.Tanus’un acısına fazla dayanamayan Kraliçe Lostris de kısa süre sonra hayatını kaybeder ve Taita kendisi en değerli olan adeta taptığı bu varlığı kaybeder.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.