Ekran Kartı nedir? Ne işe yarar?

8 Ağu 2022
87
45
Dünya
Merhabalar arkadaşlar,

Bugün sizlere ekran kartları nedir? nasıl çalışır? Bilgisayardaki yeri nedir? Bundan bahsedeceğim. Dilerseniz konumuza geçelim.

Ekran kartlarının temel görevi, bilgisayardan gelen görüntü verilerini monitöre yansıtmaktır. Özelliklede oyun severler için en gözde bilgisayar donanım parçası olmuştur. Bilgisayar denilince akla ilk gelen donanım parçalarından biridir. Peki nasıl Çalışır?

ekran-karti-ne-ise-yarar.jpg


Ekran kartı iş ve işleyişi
---------------------------
Ekranda oluşacak görüntü; işlemci ile monitör arasında bir ara birim olan ekran kartı tarafından toplanıp, bilgisayarın oluşturduğu bilgiler, ekran kartı tarafından monitöre video sinyali olarak gönderilmektedir. Ekran kartları farklı çeşitlerde ve kalitelerde üretildiklerinden, bu kartlarla ilgili standartlar geliştirilmiştir. Bunlar; MDA (monochrome display adapter); Bilgisayar ekranında sadece harfleri, sayıları, özel karakterleri ve ASCII karakter özel grafik simgelerini görebilir. CGA (colar graphics adapter); İlk renkli ekran kartıdır. 16 renk gösterir, yazı, grafik ve renk olmak üzere üç ayrı modda çalışır. Şu anda kullanılmamaktadır. Hercules mono graphics; Tek renkli olmasına rağmen renkleri grinin tonlarıyla gösterilmekte ve grafikleri de desteklemektedir. 720x348 piksellik çözünürlüğü ile CGA'dan daha kaliteli ve iyi bir görüntü sunmaktadır. Bu ekran kartı da şuan günümüzde kullanılmamaktadır. Günümüzde kullanılan ve çok sık gördüğümüz VGA türü ekran kartları vardır. Sayısal sinyalleri analog sinyallere dönüştürür. VGA türü ekran kartları ilk renkli monitörlerle kullanılmaya başlanmıştır. Ekran kartlarının her birinin farklı özellikleri bulunur. Buna karşın 3 temel özellikleri aynıdır. Bunlar;

Video Chip: Ekrana (monitöre) gidecek olan sinyalin işlendiği bölümdür.
RAM: Ekrana gönderilecek olan sinyallerin saklandığı bölümdür. Buraya erişimin kolay ve hızlı olması gerekir.
RAMDAC: Grafik işlemcisinde işlenen görüntüler monitöre gönderilmez. Çünkü burada işlenen görüntü sinyalleri sayısal türdendir. Monitörün sinyalleri okuması için gerekli olan sinyal türü ise analog RGB sinyallerdir. Bu yüzden burada işlenen sayısal türdeki veriler monitöre gönderilmez.

Ekran kartları ISA, VLB, PCI, PCI Express ve AGP yoluyla anakarta bağlanırlar. İşlemciye yorulmaması için yardımcı olurlar. İşlemci ile hızlı bir şekilde haberleşmesi gerekir. Bu yüzden PCI Express ve AGP veri yolları bu işlem için en uygun yoldur. Bu unsur sistemin hızlı ve dinamik çalışması için çok gereklidir. Ekran kartı üzerinde GPU (Grafik İşleme Ünitesi) ve bu ünite ile çalışan ekran kartı belleği bulunur. Ekran kartında işlemler daha hızlı işlemesi için bütün chipler ve bellekler ekran kartı üzerinde bulunur.

Kısaca ekran kartının görevi, Anakarttan aldığı video sinyallerini sayısal değerden analog değere dönüştürerek monitöre iletmesidir. Ekran kartı, işlemci ile monitör arasındaki köprüdür.

Wikipedia'daki ekran kartı tanımı
------------------------------------
Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak anakart, üzerinde chipset veya CPU içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır.
Günümüzde ekran kartı üreten 3 firma vardır. AMD, NVIDIA ve Intel'dir. Yaygın olarak bilinen ve kullanılan GPU serileri ise şunlardır; AMD Radeon RX, NVIDIA GeForce GTX ve NVIDIA GeForce RTX serisi GPU'lardır.

Okuduğunuz için Teşekkürler...
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.