Faruk Sükan ( 1921)- (03.01.2005)

SToRMeR¬X

Kadim Üye
22 May 2008
5,241
10
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
1921 Karaman doğumlu olan Faruk Sükan, İstanbul Tıp Fakültesi mezunuydu. 1957de Demokrat Parti'den Konya Ereğli'de belediye başkanlığına seçildi. 1961 seçimlerinde Adalet Partisi'nden Konya milletvekili olarak Meclis'e girdi. Suat Hayri Ürgüplü hükümetinde İçişleri Bakanlığı yaptı. 1970 sonlarında AP'den ayrılarak Demokratik Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. 1978'de Ecevit başkanlığındaki koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcılığına getirildi. 12 Eylül darbesinin ardından siyasetten çekildi. Sükan, evli ve 4 çocuk babasıydı.3 Ocak 2005 tarihinde vefat etti.

HAKKINDA YAZILANLAR

Eski bakanlardan Sükan toprağa veriliyor
Hürriyet 04.01.2005

Ankara'da dün ölen eski içişleri bakanlarından Mehmet Faruk Sükan için İçişleri Bakanlığı'nda tören düzenlendi. Törene, Sükan'ın ailesi, yakınları ve İçişleri Bakanı Aksu'nun yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski bakanlardan İsmet Sezgin, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in üst düzey yetkilileri katıldı.

Aksu, törende yaptığı konuşmada, çok saydığı ve sevdiği, meslek ve siyasi hayatında örnek aldığı demokrasi tarihinin yiğit sesi Sükan'ı ebediyete uğurladıklarını söyledi.

Sükan'ın Türk siyasi hayatının iki önemli partisine kurucu üye olarak katıldığını, bakanlık ve başbakan yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu anlatan Aksu, Türkiye'de çok partili siyasi hayata yeni geçildiği, demokrasinin emekleme döneminde ve 60 ihtilalinden sonra zor yıllarda görev yaptığını kaydetti.

Faruk Sükan'ın Türk demokrasisinin nefes almasına ve olgunlaşmasına önemli katkılar sağladığını? dile getiren Aksu, Sükan'ın yaptığı tüm görevlerini yurt severlik anlayışı ve başarıyla sürdürdüğünü, içişleri bakanları arasında da müstesna bir yere sahip olduğu ifade etti.

Bakan Aksu, eski bakan Sükan'ın uzun siyasi hayatında kazandığı tecrübeleri gelecek nesillerle paylaşmayı da ihmal etmediğini, Türkiye'nin çalkantılı yıllarına yazımına katkıda bulunduğu bir dizi kitapla ışık tuttuğunu, Meşhur Valiler kitabının isim babalığını da yaparak geleceğin idarecilerine adeta bir yönetim rehberi hediye ettiğini anlattı.

Aksu, Sükan'ın ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. Konuşmanın ardından, törene katılanlar, Sükan'ın naaşının arkasından saygı yürüyüşü yaptılar.
(aa)
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.