Flash Bellek Üzerinden Linux Kullanma

'Black Warrior

Yaşayan Forum Efsanesi
8 Ocak 2013
12,132
4
E5
Tor Linux ile çok daha güvenli.Fakat Windows 'a alıştığımız için Linux kullanmakta sıkıntı çekiyoruz.Bu yazımızda Usb flash bellek ile Linux kullanımını anlatacağız.Yani flashı Windows yüklü bilgisayara takıp Linux a geçeceksiniz.Sanal makine yada Linux kurulumuna ihtiyaç duymayacaksınız,sadece flash bellek yetecek.

Linux-Kernel1.jpg

İhtiyacımız olanlar:
* Usb Flash Bellek (800-900 mb sistem dosyaları tutacak,4gb ve üstü bir flash işimizi görür.)
* LiLi Usb Creator (Flashımızı hazırlayacak yazılım - 4.8mb)

1) LiLi Usb Creator 'ı bu sayfadan indiriyoruz.Küçük boyutlu bir yazılımdır ve oldukça hızlıdır.Rahatça indirip kullanabilirsiniz.Yazılımı indirdikten sonra açıyoruz.
* Yazılımı Options > Language bölümünden Türkçe yapabilirsiniz.Anlatımı Türkçe arayüze göre yapacağım.

2) Flash belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz ve LiLi 'den 'Usb disk seçiniz' kısmından takmış olduğunuz flashı seçin.Yazılımın arayüzü oldukça basit.

1.png

3) Kaynak Seçimi bölümünde resimde de belirttiğim gibi 'İndir' e tıklıyoruz.Açılan listenin en üstünde yer alan Ubuntu sürümünü seçiyoruz.Ve Persistence kısmını maksimum değere getiriyoruz.Son olarak Ayarları resimdeki gibi yapıyoruz.

4) Bütün işlemler tamam,en alttaki yıldırım işaretine tıklıyoruz.

2.png

Yazılım geri kalanını otomatik olarak yapacaktır.Tüm işlemler bittiğinde ise;

5) Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.BIOS a giriyoruz.Buraya F2-F8-F11-F12 tuşlarından girebilirsiniz.Her bilgisayarda farklıdır.

6) BIOS 'da Boot menüsünden flashımızı en üste taşıyoruz ve BIOS 'dan çıkıyoruz.Bilgisayarımız artık flash belleğiniz üzerinden Linux Ubuntu işletim sistemine sahip.
F18WGB3G56ZZNYG.MEDIUM.jpg

Windows'a dönmek için bilgisayarı kapatıyoruz,flashı çıkarıyoruz ve bilgisayarı açıyoruz.Bu kadar.

AlinganPanda

Uzman üye
30 May 2014
1,786
1
104
Anıtkabir
Çok teşekkürler çok yararlı bir konu. Kali Linuxta da kullanabilir miyiz acaba ?

Edit : Kali Linuxta denerken flaş belleğimi yaktım kullanacak arkadaşlar bir flaş belleği gözden çıkarsınlar yanma ihtimali var benim gibi :D

Son düzenleme:

Penteration Tester

Yeni üye
14 Tem 2015
12
0
yalnız kullanıcılar için tek sıkıntı depolama alanı.usb yi 2 ye bölüp birini kali os diğerini kali storage olarak kaydedip kali os a yazdırırsa tekrar takınca usb çalışır.aksi takdirde 1 kereliğine başlar sonra pc algılamaz.(kendim phoenix bios ve amt bios üzerinden deneyip tecrübeledim diğerleri için bilemiyorum)

xXXrayXXx

Uzman üye
22 Nis 2014
1,386
0
Trabzon
Cebinizde pc nizi taşıma imkanı gibi bir şey ama onu da kullanmak için pc lazım :D İyi bir şey yinede bir arlar kullanmak istemiştim de USB Bellek yok D:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.