Forumunuzu Daha Güvenli Hale Getirin !

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Burada forumunuzu en yüksek güvenlik seviyesinde tutmanız için gereken TEMEL şeyleri sıralıyorum. Eminim profesyonel VBulletin kullanıcıları aşağıda sıralayacaklarımı biliyorlardır ama VB'ye yeni başlayanların pek bildiklerini söyleyemeyeceğim. Tabii ki hacklenemez diye bir şey söz konusu değil ama aşağıdaki şeyleri uygularsanız forumunuz %80 daha güvenli olacaktır.

1-) Forumunuzu daima en yüksek sürümlere upgrade edin.

2-) Hiç bir hack ve plugin yüklemeyin (Özellikle PHP dosyalarından değişiklik yapılanları). Tertemiz bir VBulletini hacklemek neredeyse imkansızdır. Oluşan açıklar genelde yaptığınız eklentilerden ve hostunuzdan kaynaklanır.

3-) Admin ve mod kontrol panellerinin şifrelerini koruyun. Ayrıntılı (İngilizce) açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

4-) Tools.php dosyasının (vB3) websitenizde bulunmadığından emin olun. Bu dosya kesinlikle upload edilmemelidir. İşi bittikten sonra silinmelidir.

5-) phpMyAdmin kullanıyorsanız, giriş kısmının şifrelendiğinden emin olun. Aksi taktirde herkes ulaşabilir.

6-) Herhangi bir saldırıdan sonra tüm cpanel, FTP ve admin şifrelerinizi değiştirin.

7-) Admin ve mod şifrelerinin en az 9-10 karakter olmasına, bu karakterlerin sayı ve harflerden oluşmasına dikkat edin. Şifreleriniz MD5 şeklinde şifrelendiği için hem harf hemde rakamla oluşan 10 karakterli bir şifrenin çözülmesi imkasız bile olabilir.

:cool: FORUMUNUZDA ASLA HTML KULLANIMINA İZİN VERMEYİN.

9-) Forumunuzu kurduktan sonra install klasörünüdeki install.php ve upgrade1.php adlı dosyaları silin.

10-) Sitenizi sağlam hostlara kurun. Forumunuz ne kadar güvenli olursa olsun hostunuz saldırı yediği zaman sizde etkileneceksiniz.

11-) Sık sık DATABASE yedeği alın. Bazı Hosting firmaları her gün yedek alım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ben günde 3-4 kez yedek alıyorum. Böylece saldırı yiyip, tablolara ve foruma herhangi bir zarar gelirse 4-5 saatlik zararla atlatıyorum.

Ben bu işlemlerin hepsini uyguluyorum. Siteme ne saldırı geldiyse hostun zayıflığı yüzünden geldi. O yüzden sağlam hostlar seçin. Her zaman en güvenli hostlar FREE hostlardır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.