GET metodu ile veri alma

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]GET metodu ile veri alma[/FONT]
Derslere başlamadan önce, sizin HTML bildiğinizi varsayıyorum demiştim. Asp kodlarını yazdığımız sayfalarda Html gerekli, çünkü Web'in dili Html.
Html biliyorsanız Form göndermekte kullanılan *** yöntem olduğunu da bilirsiniz. Bunlardan birisi Get diğeri ise Post metodudur.
Bir önceki dersimizde formdan Get yöntemi ile sınırlı, Post yöntemi ile sınırsız bilgi alabiliriz demiştik.
Şimdi biz sınırlı bilgiyi inceliyeceğiz. Yani konumuz, Form' dan Get yöntemi ile bilgi alma.
Form' dan Get methodu ile QueryString olarak bilgi alabiliriz. Şimdi bir örnek yapalım ve hem bir önceki dersimizde gördüğümüz QueryString' e daha yakından bakalım, hem de formdan Get metodu ile bilgi alalım. Bu kodlamaların oluşturacağı sayfayı get.asp adı ile kaydedin:
<% @LANGUAGE=VBScript %>
<%
Dim strAdi, strSoyadi, Hambilgi, islenmisBilgi

If Request.ServerVariables("QUERY_STRING") <> "" Then

strAdi = Trim(Request.QueryString("adi"))

strSoyadi = Trim(Request.QueryString("soyadi"))

Hambilgi = Trim(Request.QueryString("mesaj"))

islenmisBilgi = Replace(Hambilgi, vbcrlf, "<br>" & vbcrlf)
%>


<html>
<head>
<title>Form' dan Get Yöntemi ile bilgi alma </title>
</head>
<body>
Fomdan bilgi ulaştı <br><br>
Gelen bilgiler: <br>
adı: <%= strAdi %> <br><br>
soyadı : <%= strSoyadi %> <br><br>
Ham Bilgi: <%= Hambilgi %><br><br>
İşlenmiş Bilgi: <%= islenmisBilgi %> <br><br>
"Query_String" olarak gelen bilgi: <br>
<%= Request.ServerVariables("QUERY_STRING") %>
</BODY>
</HTML>

<%
Else
%>


<html>
<body>
Bilgi verir misiniz? <br>
<form action= "<%= Request.ServerVariables("SCRIPT_NAME") %>" mtehod="Get">
Adınız: <input type="text" name="adi"><br>
Soyadınız: <input type="text" name="soyadi"><br>
Mesajınız: <textarea name="mesaj"> Mesajınızız buraya yazın! </textarea><br>
<input type="submit" name="gönder" value="gönder">
</form>
</html>
<% End If %>

Uzunca bir kodlamanın ardından şimdi yazdıklarımıza daha yakından bakalım. Ama önce bu sayfayı çalıştırın. Bir form çıkacaktır karşınıza bunu doldurun ve Gönder deyin. Şimdi bakalım kodlamada neler yazmışız?
Öncelikle en başta bu sayfanın VBScript' le yazılacağını bildirmemiz gerekiyor. Yani bu sayfada VBScript kullanılacak dedik.. Değişkenlerimizi tanımladık, 4 tane değişkenimiz vardı. If deyimimiz ile kontrolü ele geçiriyoruz. Orada ServerVariables diye bir deyim görüyoruz. Bunu sonraki derslerimizde göreceğiz. Ama kısaca açıklamak gerekirse ServerVariables server'ın değişkenleridir. Biz bu değişkenlerden QUERY_STRING olanı kullanacağız. QueryString nesnesini bir önceki dersimizde görmüştük. Şimdi onun nasıl kullanıldığını görüyoruz. Şu satırda:
strAdi = Trim(Request.QueryString("adi"))
strAdi adlı değişkenimize formdan adi olarak gelecek bilgiyi ata diyoruz. Yani adi isminde gelecek olan bilgiyi talep ediyoruz. Request -talep demekti biliyorsunuz. Burada tam olarak demek istediğimiz; Formdan adi isminde QueryString olarak gelecek bigiyi strAdi değişkenine atıyorum ve yanındaki boşlukları da temizliyorum. Biliyorsunuz ki Trim metin düzenleme fonksiyonlarındandır.
Bu kodlarımızı html ve body bölümlerinden önce yazdık. Html ve Body' den sonra Form' dan gelen bilgileri sayfaya yazdırdık. Bunu da Form' dan gelen bilgileri atadığımız değişkenler ile yapıyoruz. Şu satırda ise:
<%= Request.ServerVariables("QUERY_STRING") %>
QueryString olarak gelen yani işlenmemiş olan bilgiyi bize göstermesini istedeğimiz ServerVariables yani Server değişkenlerini kullanıyoruz. Html ve Body bölümlerini bitiriyoruz. Neden? diyeceksiniz. Çünkü burada html sayfasını bitiriyor ve yeni bir sayfa yapıyoruz. <% else %> deyimini görmüş olmalısınız. Bu deyimden sonra bir form sayfası yazmışız. Bu demek oluyor ki, eğer form yazılmışsa gelen bilgileri göster, form yazılmamışsa form sayfasını göster. Bu yüzden sayfayı ilk açtığımızda karşımıza form sayfası çıkıyor. Bu kadar basit!
Form'un action bölümünü oluşturan Şimdi şu satıra da dikkat edelim:
<%= Request.ServerVariables("SCRIPT_NAME") %>
Burada formumuzun işleneceği sayfanın adını yazmamız gerekiyordu. Biz Server Değişkenlerini kullandık. Server Değişkenleri hakkında daha geniş bilgiyi sonraki derslerimizde bulabilirsiniz...
Bu derste Form' dan Get yöntemi ile bilgi almayı öğrendik.. Bir taraftan da Request ve QueryString nesnelerinin ne işe yaradığını daha iyi kavramış olduk..
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.