GNU/Linux'ta Bash Scripting'e Giriş

Mapzilla

Kadim Üye
23 Eyl 2016
7,210
0
bash.png


Bu Script Dili , Kabuk ( Bash ) İle Çalışmaktadır. File Extension'u ( .sh ) . Hadi Bu Dilden Biraz Bahsedelim. Terminale " touch TurkHackTeam.sh " Yazalım Ve TurkHackTeam.sh Dosyasını Oluşturalım. Bunu İster Vim ,
İster Nano Ve Ya Başka Bir Editörle Açabilirsiniz.


Kod:
#!/bin/bash // Burada BASH'in Yolunu Gösteriyoruz. 
echo "Merhaba Dünya" // BASH Ekranına Bir Yazı Outputu Çıkarıyoruz.

Bu Script Dilindeki Komutları Normal Terminale Yani BASH'e Yazabilirsiniz. Örneğin echo "Merhaba Dünya" Yazarsak Merhaba Dünya Outputunu Alırız.

Kod:
#!/bin/bash
A = "Türk\n"
B = 14
echo $A
echo $B

PHP , Python Dillerindeki Gibi Değişkeni Otomatik Algılar. Ayrıca Çalıştırmak İçin İlk Öncelikle chmod İzni Verin Daha Sonra Çalıştırın.

Kod:
chmod +x TurkHackTeam.sh
./TurkHackTeam.sh
 
Son düzenleme:

0x6e

Yeni üye
10 Ara 2017
39
0
Şurada basit ve hızlı bir cheatsheet var. Bu tarz walkthrough şeklinde konuları okumak yerine bakabilirsiniz.

Konu için öneri: Daha fazla detaya in. `echo` yazdığında arkaplanda neler, nasıl ve neden oluyor teker teker anlat. Yoksa yukarıda attığım cheatsheetden hiçbir farkı kalmaz.

Teşekkürler.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.