Google Bizi Ne Kadar Biliyor? Şirketler neden veri satın alıyor?

BÖRÜ'

Uzman üye
12 Mar 2019
1,195
1,115
JİGK

Aslında gün içerisinde yaptığımız bazı şeyler bazı şirketler için ne kadar değerli biliyor muydunuz? Google bizim hakkımızda neler biliyor? Şirketler verilerimizle neden ilgileniyor? Gibi soruların cevabı olmayı deneyeceğim. Biraz araştırmadan sonra bu şirketlerin hayatımızda neredeyse her şeyi bildiğine kanaat getirdim. Peki bu fikrin sebebi nedir? Adım adım anlatayım:
1- Google Bizim Hakkımızda Ne biliyor?
Google günlük yaşadığımız şeylerin neredeyse tamamının loglarını tutmaktadır, bunlardan bazıları şunlardır:

A) Konum Bilgilerimiz Google Tarafından Bilinmektedir:
Google bizim daha önce bulunduğumuz konumların tamamını ve mevcut konumumuzu biliyor.Bir yere kaç kere gittiniz? Nerelerde bulundunuz? Gibi soruların cevabını öğrenebilirsiniz.Bu konumları https://www.google.com/maps/timeline?pb adresine girerek bulabilirsiniz.

B) Arama Geçmişi ve Arama Geçmişini Silmek:
Yaptığınız arama geçmişlerimizi de biliyor. Silseniz dahi bunlar burada gözüküyor. Yaptığınız aramaları görmek için bu adrese gidebilirsiniz https://myactivity.google.com/myactivity
Bu aramaları silmek isterseniz ss'de gösterilen yere gelip "Etkinlik Silme Ölçütü" ne basın ve tüm zamanlar seçeneğine tıklayın.

C) Gösterilen Reklamlar:
Bu reklamların bizim gün içerisinde arattığımız kelimelerden ibaret olduğunu biliyor muydunuz? Gün içerisinde yaptığınız aramalar sizi temsil ediyor. Her defasında aradığımız kelime bizim karakterimizi oluşturuyor. Bu gösterilen reklamlar birşey almak istediğimizde satın almayı teşvik ediyor böylece daha kolay satış yapılabiliyor.Sahip olduğunuz reklam karakterinizin başka şirketlere milyonlara satıldığını da unutmayınız.
Google'nin reklamlar için kullandığı karakter özelliklerinizi buradan bulabilirsiniz.
https://adssettings.google.com/authenticated
D) Hesabınızda Bugüne Kadar Kullandığımız Uygulamalar ve YouTube:
Bunun bilinen bir özellik olduğunu biliyoruz. En basitinden indirdiğiniz uygulamayı Google Play Store'ye girip kitaplık kısmına eriştiğiniz zaman da görebilirsiniz.Ek olarak bugüne kadar arattığınız ve izlediğiniz videolarında kaldırsanız bile kayıtları vardır.

2- Şirketler Verilerimizle Neden İlgileniyor?
Bazı şirketler araştırma amacıyla kullanıp yıl sonu bir rapor hazırlarken bazı satış şirketleri bu verileri kullanarak reklam karakterine uygun adler önümüze çıkartıyor.Kişi gün içerisinde aradığı birşeyi tekrar tekrar gördüğünde bu adler onu satın almaya teşvik ediyor. Şirketlerin bu verileri nasıl kullandığını adım adım anlatalım:
A)Hedef kitleyi tanımlama
B)Verileri ayıklama
C)Anahtar kelimelerin eklenmesi
D)Ürünün ilgi çekmesini sağlamak
E)Üründe süreklilik ve diğer ürünler için döngü.
Her aradığınız kelime için kelimenin içeriği daha çok karşınıza çıkar.

3- Bu verileri en çok kullanan şirketler:
Doğruluğunu tam olarak bilmediğim bir tablo ile karşılaştım ve paylaşmak istedim. Bazı büyük şirketlerin puanları ve sıralamaları ektedir:
1. Sırada Facebook %70,59 oran
2. Sırada Instagram %58,82 oran
3. Sırada Tinder %55,82 oran
8. Sırada Spotify %35,89 oran
13. Sırada Netflix %28,47 oran

Konumuz sona ermiştir. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, umarım yararlı olur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.