Google Kullanıcılara Depresyon Testi Sunuyor

kenzai

Özel Üye
22 Ara 2010
8,561
32
Trondheim
XXQvL0.jpgGoogle, ABD'de depresyonla ilgili arama yapan internet kullanıcılarının sahip oldukları depresyonun şiddetini öğrenebilmesi için klinik olarak onaylanmış bir depresyon testi sunacak.

Uzmanlara göre ABD'deki her beş kişiden biri hayatının bir döneminde klinik depresyon rahatsızlığını yaşıyor. Kişilerin hayatını ciddi şekilde etkileyen klinik depresyon karşısında insanların profesyonel destek almaları için geçirdikleri ortalama süre ise 6-8 yıl. Tüm bu veriler ışığında kişileri profesyonel destek almaya teşvik etmek isteyen Google, ABD'de yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor. Google'ın blog yazısında açıkladığı uygulamaya göre internet devi kullanıcılarının depresyon seviyesini test edecek.


Klinik Olarak Onaylanmış Depresyon Testi

İnternet kullanıcıları "depresyon" ya da "klinik depresyon" gibi ifadeleri Google'da aradığı zaman ekranın üst kısmında kullanıcıların, klinik depresyona sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri için bir depresyon testi yer alacak. Kullanıcılar teste başlamak isterlerse klinik olarak onaylanmış PHQ-9 olarak adlandırılan ve kişilerin depresyon düzeyini gösteren skorlar veren bir test penceresi açılacak. Kişiler bu test sayesinde hem depresyon seviyelerini yaklaşık olarak öğrenecek hem de profesyonel tedavi için daha istekli hale gelecek. Google bu uygulama ve sonuçların değerlendirilmesi için ABD'de nörolojik hastalıklar ile ilgili çalışmalar yürüten NAMI ile birlikte çalışacak.

Tabi Google, kullanıcıların samimi cevap vermeleri ve kendilerini güvende hissetmeleri için test esnasında paylaşılan "hassas ve özel" bilgilerin kesinlikle kayıt altına alınmayacağını belirtiyor. Aslında bu çalışma Google'ın sağlık alanında yaptığı ilk çalışma değil. İnternet kullanıcılarının Google'da yaptığı her 20 aramadan birinin sağlıkla ilgili olduğunu açıklayan şirket daha önce vücut kitle indeksini hesaplamaya başlamış ve grip, bademcik, baş ağrısı gibi bir dizi yaygın rahatsızlık için belirtiler ve tedaviden oluşan "bilgi paneli" bölümü oluşturmuştu.Google is offering a test for depression
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.