Göz koruma programı yapımı

High Hacker

Uzman üye
25 Ağu 2011
1,540
0
İzmit
Kod:
Kod:
Göz Koruma Programı 
Bilgisayar başında programlama yapmaktan gözleri ağrıyan ve monitörden ışıyan radyasyondan (azda olsa) korunmak için bir miktar ara vermek herkesin hoşuna gider heralde. Ama bazende öyle bir dalarızki dünya yansa umurumuzda olmaz ama genede gözlerimizi düşünmemiz lazım. Çevrenize bir bakın sizin gibi bilgisayar kullanıpda gözlük kullanmayan kaç kişi var acaba? Ayrıca oturmakdan ağrıyan muhtelif yerlerinizi de bir kaç küçük egsersizle hareket ettirerek sağlıklı ve zinde işinize devam edebilirsiniz. Fransa gibi bazı ülkelerde sosyal sigorta kurumları bilgisayar başında oturarak iş yapan işçileri en ağır işçi sıfatına sokuyor (maden işçisinden sonra). Acaba bizim SSK ne düşünüyor bu konuda. Neyse orası büyüklerimizin bileceği iş. Hal böyle olunca belirli zamanlarda ara vermek için ekrana bir mesaj penceresi açıp ara vermenizi söyleyen bir program işinize yarayabilir.

Programımızda kullanacağımız malzemeler ise: 
3 adet edit box 
1 timer 
4 adet buton 
4 adet label 
2 adet form 
bulunmaktadır. Malzemeler hazırsa programlamaya geçebiliriz. Önce edit boxları kuşbaşı doğrayıp |:) . Neyse aşağıdaki formu hazırlayarak altındaki kodu general declerations kısmından itibaren yapıştırın, tuşlara fonksiyonları bağlamayı unutmayın. Tuşların default gelen isimlerini fonksiyon isimlerinde underscore olan yere kadar kısımla değiştirmeniz yeterli. Örneğin fonksiyon ismi "Private Sub baslat_Click()" ise tuşun ismi "baslat" olmalıdır. 


Option Explicit 
Dim sekme As Date 
Dim alarm As Date 
Dim saat As Date 
Dim mas As String 

Private Sub baslat_Click() 
If Text3.Text = "" Or Text3.Text = "00:00:00" Then 
mas = MsgBox("Sekme değeri boş geçilemez. Lütfen bir değer giriniz. ") 
Else 
sekme = CDate(Text3.Text) 
alarm = Time + CDate(sekme) 
Text2.Text = alarm 
gezgoz.Visible = False 
End If 
End Sub 

Private Sub Timer1_Timer() 
saat = Time 
Text1.Text = Time 
If Text1.Text = Text2.Text Then 
Load frmUyari 
frmUyari.Show 
alarm = Time + CDate(Text3.Text) 
Text2.Text = alarm 
End If 
End Sub 

Private Sub cikis_Click() 
End 
End Sub
 


Daha sonrada aşağıdaki gibi dikkat çekecek bir form hazırlayın ve "Tamam" tuşunuda default tuş yapın. Ve altındaki koduda general decleration kısmından itibaren yapıştırın. Bu form sizi uyarmak amacı ile ekrana çıkacak olan formdur


Private Sub cmdtamam_Click() 
Unload Me 
End Sub 

Private Sub kapa_Click() 
End 
End Sub 
 

"Tamam" ve "Kapa" tuşlarının fonksiyonlarınıda bağlayın. Burada "Tamam" tuşunun default olmasının nedeni bir enter tuşuna basarak formun kapanabilmesini sağlamak ve mouse ile vakit kaybetmemek
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.