HDD nizin boyutu neden az gösteriyor ? [Windows]

seregual

Katılımcı Üye
18 Ağu 2008
303
0
HDD nizin boyutu neden az gösteriyor ?

Tamamen hesaplanma farklılıklarından kaynaklanıyor. Aldığınız harddisk 320 GB diyelim.
Windows işletim sistemi 1GB = 1 073 741 824 Byte olarak tanımlıyor.
Disk firmaları 1GB = 1 000 000 000 Byte olarak tanımlıyor. (Küsuratları atmışlar)
Bu nedenle 320 GB lık aldığınız bir disk Windows işletim sisteminde daha az gözükecektir.

Hesaplama yapacak olursak eğer gerçek değerlerle;
1 GB --> 1 073 741 824 Byte ise
320 GB --> X (ne kadardır?)

Buradan X = 343 597 386 880 Byte çıkar. Yani harddiskin üzerinde görüldüğü değerden fazla çıktı. 343 GB çıktı.
Peki o zaman harddsikiniz neden 343 GB olarak gözükmüyor da daha az gözüküyor ?
Matematiksel olarak bir kişinin tanımladığı bir değeri biz daha fazla olarak aynı şekilde tanımlarsak ve iki tanımı birbirlerinle karşılaştırırsak biz tanımdan daha az değer elde ederiz.
A= 1000 diyelim. Bu başka bir kişinin tanıımı.
Bu kişi doğal olarak 3A = 3000 diyecek :)
Bizim tanımımız ise A=1024
O zaman bizde onun tanımladığı 3000 yani 3A yı kendi tanımladığımız A ya göre hesaplarsak onun 3A sı bizde 2,9A çıkacaktır.(Daha az çıkacaktır)

Harddiske geri dönelim :)
Buradan da aldığımız sonuçla
343 GB – 320 GB = 23 GB olacaktır. Yani aldığımız her 320 GB harddisk windows işletim sisteminde 23 GB az gözükecektir.

Bugün bilgisayar programlama dersimden sınavım var :) Konuların içinde de bu tarz hesaplamalar mevcut. Bende çalışırken aklıma geldi forumumuzda da bu olayı paylaşayım dedim :) Ders çalışırken bile forumumuzda paylaşım yapıyorum çünkü forumumuzu çok seviyorum. :)

Saygılarımla…

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.