Html'de Form-6

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Form Yapalım... -6

Form alanı yapmayı öğrendik. Peki şimdi ne eksik? Aklımıza geliyor değil mi? Eksik olan Formumuzu gönderme işlemidir. Form yaptık ama bu gönder butonuna bastığımız zaman bu form nereye gidecek? İşte bugün de bu sorulara cevap bulacağız..
Form nasıl gönderilir? Nereye gider?Form gönderme işlemi HTML gibi diller ile yazılan programlar vasıtası ile yapılır. Bu programlar CGI ve ASP ' dir. Biz burada o programları öğrenmeyeceğiz. Ama formumuz yolda mı kaldı?
Hayır..
Bu formu göndermenin ***nci bir yolu daha var. "mailto:" mailto: ile form gönderme İsminden de anlaşılacağı gibi mail ile gönderme işlemi. Ama nasıl?

Bir Form alanı oluşturduğumuz zaman bu alanı <form>..</form> etiketleri içinde yaparız. Buraya kadar doğru. Formu göndermek içi ise, <form> etiketinin içinde Action yüklemi ile formumuzun doldurulup gönderilemsi ile içindeki bilgilerin nereye, hangi adrese gideceğini belirleriz. Yine form etiketinin içirisin de olan Method yüklemine ise hangi yöntem ile göndereceğimizi bildiririz.

Biraz karışık geldi değil mi? Korkmayın.. Şimdi daha derine inelim..

Şöyle bir Form etiketi düşünelim:

<FORM ACTION="mailto:[email protected]" METHOD=GET>

Bu "mailto:" ile form gönderme işlemidir. Dikkat etmemiz gereken birşey var ki, bu yöntem ziyaretçinin bilgisayarın da bir uyarı mesajı çıkmasını sağlar. Bu yüzden çok tercih edilmez.

Yukarıdaki örnekte ben kendi e-mail adresimi yazdım. Siz de mailto: ile hazırlayacağınız formunuza kendi e-mail adresinizi yazmalısınız..
onemli.gif
Örnekleri İnceleyin...
Birinci Form Örneği
İkinci Form Örneği
Üçüncü Form Örneği​
Diğer Form Gönderme TeknikleriMailto: bizim için en kolay form gönderme tekniğidir. Ancak örneklerde de gördüğümüz gibi uyarı mesajı verdiği için pek tercih edilmez.
Bunun yerine programlama dilleri ile yazılmış form gönderme teknikleri kullanılır.
Ama bizim için yapılmış olan ücretsiz servisler de var. Bu sayede hiçbir programlama diline ihtiyaç duymadan bir ziyaretçi defteri sahibi oluyoruz.
Konular bitmiyor :)Form alanı yapmasını ve gönderme işlemini öğrendik.. Geriye ne kaldı??
Haftaya CSS ile dinamik, rengarenk sayfalar hazırlayacağız.. O zamana kadar form gönderme işlemini iyi okuyun iyi anlayın:)

Anlayamadığınız bir konu ya da konular varsa bize [EMAIL="cartman@yazın
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.